В понеділок, 10 жовтня, завершився термін сплати обов’язкових внесків клубів Суперліги, після чого остаточно можна говорити, що в чемпіонаті України-2022/23 зіграють вісім клубів.
БАЛАНС – МІНУС 33%
Варто констатувати той факт, що елітний дивізіон нашого баскетболу став біднішим на 33% або чотири клуби, адже минулого сезону в Суперлізі грали дванадцять колективів. На жаль, фінансові та інші проблеми привели до нестачі одразу сімох команд, які ще на початку поточного року почували себе непогано. Однак страшна війна негативно вплинула на ситуацію, тому в найсильнішій лізі країни не зіграють: «Прометей» (Слобожанське), «Харківські Соколи», «Хімік» (Южне), «Одеса», «Кривбас» (Кривий Ріг), «Тернопіль» та «Миколаїв». До останнього боролися за життя «корабели», однак, зваживши усі «за» та «проти», клуб вирішив взяти паузу.
Тому зі складу попередньої першості залишилося лише п’ять клубів: «Будівельник» (Київ), «Київ-Баскет», «Дніпро», «Запоріжжя» та «Черкаські Мавпи». Доповнили цю компанію нові та відносно нові колективи: БІПА (Одеська область), «Старий Луцьк» та «Прикарпаття-Говерла» (Івано-Франківськ), яку також можна називати простіше – «Говерла». Усі ці клуби сплатили необхідний внесок – по 40 тисяч гривень, а не пізніше 15 жовтня команди повинні визначитися з кадровим потенціалом, адже саме до цього дня приймаються заявки на сезон.
Нагадаємо, що формат змагань головного чемпіонату України з баскетболу містить в собі чотири кола. Переможця та призерів буде визначено за підсумками регулярної першості. Традиційного раунду плей-офф тепер не буде! Водночас Виконком Федерації баскетболу України залишив за департаментом організації та проведення змагань можливість змінити формат чемпіонату з проведенням плей-офф. Це можливо лише за домовленістю з усіма клубами Суперліги та в умовах відчутного покращення воєнної ситуації в Україні.
Баскетбольні змагання в сезоні-2022/23 пройдуть в форматі «баблів» та без глядачів. Старт чемпіонату Суперліги запланований на 22 жовтня. Календар змагань буде розбивати учасників переважно у кожному турі на квартети. Перша четвірка, приміром, свої перші матчі проведе у Києві 22–24 жовтня, а друга зіграє 25–27 жовтня в Івано-Франківську. Протягом трьох днів кожен з клубів зіграє з учасником четвірки. У наступному турі склад четвірок буде змінений. Детальний розклад турніру з’явиться пізніше.
ПРИНЦИПОВЕ ПИТАННЯ
Офіційно представники ФБУ прокоментували й ситуацію з «Прометеєм», який все ж відмовився від участі в першості, оскільки Федерація захотіла стягнути з цього колективу не 40 тисяч гривень, а 4,5 мільйона гривень! Функціонери так і сказали, що клуб не сплатив внесок. Президент клубу Володимир Дубінський ще кілька тижнів тому говорив досить категорично: «Наш клуб висловлює свою обуреність ситуацією, що склалася в українському баскетболі та категорично заявляє про неприпустимість вибіркового, дискримінаційного та упередженого ставлення до будь-якого клубу баскетбольної спільноти. Ми наголошуємо, що головний принцип спортивних змагань – це принцип чесної гри, який передбачає рівність всіх його учасників. Тому відповідально кажу, що «Прометей» не візьме участь в чемпіонаті України сезону-2022/23, якщо представниками ФБУ не будуть усунені прояви упередженості та дискримінації стосовно нашого клубу».
Здавалося, що це звичайні погрози, але «Прометей» все ж не заявився на чемпіонат. Однак наш клуб без ігрової практики не залишиться, адже він буде грати в Латвійсько-естонській лізі, де два стартові матчі український колектив виграв з колосальною перевагою (109:56, 115:58). Не варто сумніватися, що подібна історія була б і в Україні, адже «Прометей» зібрав в себе усіх або майже всіх найкращих українських баскетболістів, яких доповнюють хороші легіонери.
Першість в Латвійсько-естонській лізі, звісно, буде лише для підтримки ігрового тонусу, а основні сили найближчим часом «Прометей» кине на Єврокубок, який вважається комерційним турніром, тобто до нього жодного відношення не має Міжнародна федерація баскетболу (FIBA). Про це також говорила наша Федерація, коли хотіла стягнути з команди великі гроші за участь в першості країни, наголошуючи на тому, що «Прометей» вчинив не дуже гарно. Проте він міг би виправдатися – грошима… Але клуб відмовився від такої перспективи…
А що стосується міжнародної арени, то наш колектив увійшов в перелік двадцяти команд, які зіграють в Єврокубку. Поділені вони будуть на дві групи, а в плей-офф потім вийдуть по вісім клубів з кожної десятки. Суперниками «Прометея» стали: «Ховентут» (Іспанія), «Цедевіта» (Словенія), «Венеція» (Італія), «Бурсаспор» (Туреччина), «Літкабеліс» (Литва), «Бург» (Франція), «Ратіофарм» (Німеччина), «Брешіа» (Італія), «Клуж-Напока» (Румунія). В іншій бригаді будуть грати: «Хапоель» Т-А (Ізраїль), «Гран Канарія» (Іспанія), «Будучность» (Чорногорія), «Тренто» (Італія), «Тюрк Телеком» (Туреччина), «Промітеас» (Греція), «Париж» (Франція), «Гамбург» (Німеччина), «Лондон Лайонс» (Великобританія), «Шленск» (Польща). Вже на цьому тижні «Прометей» розпочав боротьбу у другому за статусом турнірі континенту (вище стоїть лише Євроліга), проводячи домашні матчі в столиці Латвії.
Савелій СТУС
Учасники Суперліги-2022/23
«Будівельник» (Київ)
«Київ-Баскет»
«Дніпро»
«Запоріжжя»
«Черкаські Мавпи»
БІПА (Одеська область)
«Старий Луцьк»
«Говерла» (Івано-Франківськ),
Учасники Вищої ліги-2022/23
«Селф-Мейд» (Київ)
«Рівне»
«Хмельницький»
«Че-Баскет» (Чернівці)
«СумДу» (Суми)
«Житомир»
«Вінницькі Зубри»
«Ужгород»
«Політехнік» (Харків)
«Львівська Політехніка»
«Калуш»
«Чернігів»
«Інваспорт» (Дніпро)
«Самбір»
«Ніко-Баскет» (Миколаїв)
«Кривбас» (Кривий Ріг)
«Полтава-Баскет»