Елітний досвід

Жінки

Жіноча збірна України завершила свій виступ на чемпіонаті світу, який відбувається у Данії, Швеції та Норвегії. Головним здобутком нашої національної команди варто вважати неоціненний досвід змагання з елітними жіночими гандбольними збірними світу. Якщо брати спортивну складову результатів нашої збірної, то можна констатувати, що виступили українські гандболістки в силу своїх можливостей і сучасного рівня.

Матчі збірної України були такими різними і за таким різним перебігом подій, обставин і співвідношення сил, що якось цей виступ на світовому гандбольному форумі дуже важко підвести під єдиний оціночний висновок.
Якщо говорити про матчі у другому, основному, раунді ЧС, то їх можна розділити на дві категорії. З Чехією і Аргентиною ми надіялись і прагнули поборотися. З Нідерландами – ми об’єктивно могли претендувати тільки на роль старанних учениць.

УКРАЇНА – ЧЕХІЯ
У першому матчі жіночої гандбольної збірної України в основному раунді чемпіонату світу-2023 у данському місті Фредеріксгавн підопічні Віталія Андронова поступились команді Чехії – 23:30 (11:15), хоча були сподівання, що цьому супернику ми здатні нав»язати гідний спротив.
Як і очікувалось, боротьба була вкрай напруженою, зазначає прес-служба ФГУ. Збірна України лідирувала 4:2 та 5:4, але потім пропустила ривок Чехії, яка вирвалась уперед 7:5 та 10:7.
Найбільш ефективною зброєю команди Віталія Андронова стали швидкі переходи та голи на спинах суперниць. Два таких від Ірини Компанієць та Катерини Козак (їй у день матчу виповнилося 21 рік) допомогли скоротити відставання – 9:10. Але настільки ж швидко українки знову відпустили суперниць на три голи – 10:13, а з сиреною про завершення першого тайму MVP Ліги чемпіонів позаминулого сезону Маркета Єржабкова встановили +4 для чеської збірної – 15:11 підсумок першого тайму.
У другому таймі Єржабкова продовжила покращувати свої індивідуальні показники. Вона стала найбільш результативною в складі обох команд – 9 голов з 14 кидків, і, як наслідок, організатори саме її визнали найкращою гравчинею матчу.
Голкіперки збірної Чехії видали солідний показник у 41% відбитих кидків (16/39). Сабріна Новотна зробила декілька вражаючих порятунків в кінці матчу й не дозволила українкам відігратися. Команда Віталія Андронова не опускали руки і не раз мала нагоди перевернути гру, але, на жаль, у відповідальні моменти синьо-жовті припускались помилок, або ж не забивали з хороших позицій. З реалізацією цього вечора були серйозні проблеми. І вкотре можна із жалем згадати, що через травми пропускають чемпіонат світу такі лідери атак збірної України як Ірина Глібко, Євгенія Левченко, Діана Дмитришин. Сьогодні м’яч вперто не йшов у ворота, кілька разів за голкіперок збірної Чехії грала штанги, натомість зіркові лідерки чеської збірної у потрібний момент забили своє.
Підсумковий рахунок – 30:23 на користь збірної Чехії. Найкращою снайперкою серед українок стала Тамара Смбатян (5 голів/10 кидків). Воротарі збірної України відбили 26% кидків суперників.

УКРАЇНА – НІДЕРЛАНДИ
Після вдалого старту – голів Тамари Смбатян, Ірини Прокоп’як (з пасу Юлії Андрійчук) та Катерини Козак (пас – Ірини Прокоп’як) – збірна України повела 3:1.
Але далі почались проблеми. Зовсім не виходив позиційний напад, було небагато вдалих розіграшів та влучних кидків здалеку, а підійти ближче суперниці не давали. До того ж українки не реалізували кілька залізних моментів. За перший тайм у нашої команди в накопичилось 14 втрат (22 за весь матч), і ледь не кожна з них оберталась швидким переходом Нідерландів та швидким голом. Ефективність кидків гравчинь Нідерландів за першу половину склала 63% (19 з 30), натомість Україна реалізувала 42% (8 з 19) власних кидків.
При цьому не поступалась наша команда у воротарській грі. Марія Гладун, яка після впевненої гри проти Чехії, вийшла в основному складі на матч проти Аргентини, зробила 8 сейвів (31% кидків) за перший тайм, кілька з них – після кидків суперниць із вбивчих позицій. У підсумку, на перерву команди пішли за рахунку 19:8 на користь Нідерландів.
У другому таймі у воротах збірної України Марію Гладун замінила Юдіт Балог. Їй вдалось відбити семиметровий пенальті від Ангели Малестейн, а також зробити ще декілька яскравих сейвів. Обидва воротарі синьо-жовтих провели поєдинок на високому рівні.
Утім, на жаль, вирішального значення це не мало. Відрив збірної Нідерландів, яка все більше стверджується як один із фаворитів турніру, продовжував зростати. Команда Віталія Андронова покращила ситуацію з дальніми кидками від півсередніх. Промахів було чимало, але також пішли і голи. Зрештою Мілана Шукаль закину ла 5 м’ячів, двічі забила Ірина Компанієць, один гол на рахунку Євгенії Когуч. По два голи у цій грі провели лінійні Ірина Прокоп»як та Карина Колодюк. Ліва крайня Олеся Дяченко, у якої зовсім не вийшла реалізація у грі проти Чехії, цього разу забила два з трьох. Повторила свій найкращий показник на ЧС-2023 забивши три голи центральна Мар’яна Маркевич.
У голландок найбільш результативною стала найкраща снайпер ЧС-2019 Лоїс Аббінг, яка відзначилась 8-ма голами.

УКРАЇНА – АРГЕНТИНА
Вкторе доводиться з жалем нагадувати, що перед чемпіонатом світу збірна України втратила кількох провідних гравців атаки – капітана Ірину Глібко, а також Діану Дмитришин та Євгенію Левченко. Їх рівня, зокрема якості у завершенні атак дуже не вистачало збірній України у продовж всього турніру. Важко перерахувати скільки хороших моментів наша команда не реалізувала у матчі проти Аргентини, зробивши голкіперку суперниць Марісол Каррату героїнею гри. У неї захмарні 46% відбитих кидків. Усього тільки 48% кидків збірної Укрїани стали голами. У Аргентини цей показник становить 64%
Складовою невдачі стали й негаразди в обороні. Боротьбу один в один більш стрімким аргентинкам наша команда програла. Тим не менш у цьому матчі можна було перемагати. Найбільш результативною серед гравчинь збірної України стала Марина Коновалова. Ліва крайня забила аргентинкам 6 голів з 8 кидків.
Нагадаємо, на ЧС-2023 збірна України зуміла завдяки перемозі над Казахстаном подолати попередній груповий турнір і з третього місця вийти до основного раунду. На цій стадії команда Віталія Андронова зіграла три матчі, але очок в них не набрала.
З групи основного раунду, де змагалася Україна до чвертьфіналу вийшли Нідерланди та Чехія (великий сюрприз чемпіонату!), які зіграють відповідно проти збірних Норвегії та Франції. З інших пар в 1/4 зіграють: Швеція та Німеччина, Чорногорія та Данія.
Гравці збірної повертаються до своїх клубів. Наступні офіційні матчі національна команда проведе у відборі до Євро-2024 в кінці лютого та на початку березня наступного року. Перший поєдинок в рамках Євровідбору 28 лютого зі збірною Ізраїлю.

Тарас СТАШЕНКО

Чемпіонат світу-2023
Група IV. Основний раунд
Аргентина – Україна – 25:20 (13:11)
10 грудня. Фредеріксгавн, Данія. «Arena Nord»
Збірна України:
Воротарі: Юдіт Балог , Марія Гладун, Вікторія Салтанюк.
Польові гравчині: Марина Коновалова (6 голів/8 кидків), Юлія Андрійчук (3/4), Тамара Смбатян (3/7), Мілана Шукаль (3/8), Каріна Колодюк (2/4), Андріяна Науменко (1/1), Тетяна Поляк (1/2), Мар’яна Маркевич (1/3), Каріна Соскида (0/1), Олеся Дяченко (0/1), Катерина Козак (0/1), Ірина Компанієць (0/2), Ірина Прокоп’як.
Головний тренер Віталій Андронов.
Україна – Нідерланди – 21:40 (8:19)
8 грудня. Фредеріксгавн, Данія. «Arena Nord»
Воротарі: Юдіт Балог, Марія Гладун.
Польові гравчині: Мілана Шукаль (5 голів/9 кидків), Мар’яна Маркевич (3/7), Олеся Дяченко (2/3), Каріна Колодюк (2/3), Ірина Компанієць(2/3), Ірина Прокоп’як (2/4), Тамара Смбатян (2/6), Тетяна Поляк (1/1), Катерина Козак (1/3), Євгенія Когуч (1/4), Юлія Андрійчук (0/3), Марина Коновалова, Анастасія Мелекесцева, Каріна Соскида.
Головний тренер Віталій Андронов
Україна – Чехія – 23:30 (11:15)
6 грудня. Фредеріксгавн, Данія. «Arena Nord»
Воротарі: Юдіт Балог, Марія Гладун, Вікторія Салтанюк.
Польові гравчині: Тамара Смбатян (5 голів/10 кидків), Юлія Андрійчук (4/10), Марина Коновалова(2/2), Катерина Козак(2/2), Мар’яна Маркевич (2/2), Андріяна Науменко (2/3), Тетяна Поляк (2/6), Ірина Прокоп’як (1/1), Каріна Колодюк (1/2), Мілана Шукаль (1/3), Ірина Компанієць (1/5), Олеся Дяченко (0/2), Каріна Соскида (0/2).