«Динамічний Рух»

3-й тур

Минуло три тури чемпіонату УПЛ. Лише дві команди у змаганні не зазнали очкових втрат – «Рух» і «Динамо». При цьому лише львів’яни відіграли всі три матчі чемпіонату. Динамівці, за уже усталеною у нашому футболі традицією, терміново запросили перепочинок у внутрішньому чемпіонаті для підготовки до матчу у кваліфікації Ліги конференцій. Футбольний сезон ще майже не почався, а наші молоді хлопці-футболісти, виявляється, вже ледь тримаються на ногах. Така важка футбольна доля. Тому в огляді туру про «Динамо» детально згадувати не буду. Кому цікаво дізнатися про єврокубкові досягнення динамівців, спрямовую на 5 шпальту цього номера газети. Там, впевнений, поставлять правильний діагноз пацієнту. Тут пропоную приміряти до нашого сучасного клубного чемпіонату відомий вислів:»Один раз – випадковість, два – збіг, три – закономірність?». Отже, третій тур УПЛ.

12 серпня
«ЧОРНОМОРЕЦЬ» (Одеса) – «ОБОЛОНЬ» (Київ) – 2:0 (1:0)
Голи: Васильєв (15), Самсон (62).
«ПОЛІССЯ» (Житомир) – «РУХ» (Львів) – 0:1 (0:0)
Гол: Квасниця.
«КОЛОС» (Ковалівка) – «ВЕРЕС» (Рівне) – 2:0 (1:0)
Голи: Безбородько (25), Оріховський (72 з пенальті).
13 серпня
«МИНАЙ» – «ДНІПРО-1» (Дніпро) – 1:1 (0:0)
Голи: Твердохліб (89) – Бланко (90+3 з пенальті).
«ВОРСКЛА» (Полтава) – «ЗОРЯ» (Луганськ) – 1:2 (0:1)
Голи: Піхальонок (61), Бабенко (90+1) – Янаков (88 з пенальті).
«КРИВБАС» (Кривий Ріг) – ЛНЗ (Черкаси) – 2:0 (1:0)
Гол: Бескоровайний (38).
14 серпня
«ШАХТАР» (Донецьк) – «ОЛЕКСАНДРІЯ» – 2:1 (2:0)
Голи: Сікан (8), Л. Траоре (31) – Скорко (60).

Зверху
Даремно, Віталій Пономарьов, головний тренер «Руху», у якомусь інтерв’ю поскаржився, що «коли я побачив календар матчів «Руха» в звітному чемпіонаті, то подумав, що це чийсь злий жарт. В це важко повірити, але в перших шести турах за результатами жеребкування календарю УПЛ-2023/2024 ми п’ять разів граємо вдома». Ясно, що так випало з міркувань логістики початку чемпіонату у воєнний час, бо «сліпий» жереб на такі закономірності не здатен. Але так випадково це стало дуже вигідно досить молодій львівській команді. Домашні матчі грати і зручніше, і мотивованіше. Значить, можна постаратися, дякуючи і цьому фактору, набрати на старті максимальної ходи, а з нею і отримати певну впевненість у своїх сила і можливостях. А це, ще раз повторюсь, для переважно молодої львівської команди, може бути дуже сприяючою обставиною для подальшої боротьби в чемпіонаті.
Спочатку мовою цифр. Цифри впертіші за факти, тут ніяк не перекрутиш. Лише дві команди в чемпіонаті УПЛ ще не зазнали жодних втрат в очках. «Рух» здобув уже три поспіль перемоги і, відповідно, одноосібно за набраними очками, очолює турнірну таблицю турніру. Ось вам уже перший сюрприз, про які ми домовлялися ще перед початком нового чемпіонату.
«Полісся» – «Рух». У першому таймі молодий захист «Руха» витримав тиск. У житомирців були нагоди забити на початку матчу. Впритул головою бив Сергій Чоботонко. Воротар виручив. Потім гостям десь пощастило, коли фактично на «убійній» позиції Пилип Будківський і Бені Макуана не поділили м’яч… Але потім настав тайм другий. Пономарьов хвалився, що у нього є рівнозначні заміни. І ті, хто виходить, можуть реально посилити гру. Таки правда. Ілля Квасниця вийшов на заміну. Не побоявся в один дотик зльоту завдати удару, який став вирішальним у матчі. Передачу націлену і виверіну зробив Юрій Климчук. Дуже здорово мати у молодому колективі такого лідера. Та й сам хіба не молодий – 26 років Юрію. У «Руха» найстарший футболіст, який з’являвся на полі – 27-річний нігерієць Вів Соломон. Старанний, але ключовою фігурою у рухівській команді я б його не назвав.
Про «Полісся». Я б це назвав «синдромом Першої ліги». Вони, справді, в першому таймі мали відчутну перевагу. Яку житомирці мали майже у кожному матчі минулого сезлну у Першій лізі. Тоді – переважно дотискали. Але це УПЛ. Вчасно не відреагували, не додали.
Закономірність – «Рух» знову, як і в двох попередніх матчах, додає у другому таймі. Від «Зорі» і «Ворскли» взагалі першими пропускали. Від «Полісся» не пропустили, хоча у суперника в першому таймі нагоди були.
Далі буде важче. Далі у наступному турі зустрінуться «Рух» – «Колос». Наразі перша і друга команди у турнірній таблиці чемпіонату. Хто б міг подумати. Не побоюся ще раз зазначити, що у нинішньому чемпіонаті на нас чекатиме ще чимало сюрпризів. У «Колоса» дуже досвідчена і міцна команда. Якби ковалівці у першому турі дотиснули «Оболонь», а всі підстави для цього були, то і «Колос» йшов би в чемпіонаті без втрат. А так 100% результат в УПЛ в дебютній стадії змагань, як зазначалося, мають лише дві команди – «Рух» і «Динамо». Кияни матч третього туру змагань пропускали з причини свого єврокубкового вояжу. З’явилися чутки, що коли динамівці у єврокубковому протистоянні з грецьким «Арісом» зазнають невдачі, то подальші виступи у внутрішньому чемпіонаті можуть продовжити вже під орудою нового очільника команди. Але не будемо «бігти поперед потяга».
З мінімальними втратами після трьох турів рухається минулосезонний чемпіон «Шахтар». Але рухається досить натужно. У другому таймі минулого туру з «Олександрією» гірники знову в основному дбали як зберегти в недоторканності свої ворота, а з тим і мінімальну перевагу в матчі. Те що це вдалося, чемпіонам треба подякувати своєму голкіперу Дмитру Різнику (були нарікання на його гру у попердніх матчах), який здійснив наприкінці поєдинку фантастичний сейв після удару впритул від Євгена Смирного. Те що вже не перший матч гірники «здуваються» у другій його половині, можна пояснювати небажанням Патріка ван Леувена форсувати фізчну форму підопічних, а вивести їх на пік під матчі групового турніру Ліги чемпіонів. Якщо це причина, то, гадаю, тільки частково. Нідерландському фахівцеві довелося зіткнутися з відчутними кадровими втратами. Та ще й в процесі ігрової трансформації команди. У матчі проти «Олександрії» в «Шахтаря» з різних причин випала ціла центральна зона колективу. Судаков і Степаненко – лікуються, Бондаренко – дискваліфікований. Наразі гірники не можуть віднайти рівноцінні заміни таким втратам. На новоприбулих новачків-легіонерів команди ван Леувен робити ставку ще не наважується. Зате у кадровому вимірі цікавинкою матчу стала перша поява складі «гірників» після майже дев’ятирічної легіонерської перерви Дмитра Чигринського. 36-річний ветеран нещодавно повернувся до команди, уклавши контракт з «Шахтарем». На весь матч Дмитра поки що (чи уже) не вистачає, але своїм досвідом і майстерністю ще цілком може бути корисним команді.
Треба відзначити, що у олександрійців до складу повернувся один із лідерів команди Кирило Ковалець. Але це не допомогло і «Олександрія» зазнала перших втрат очок в чемпіонаті.

Внизу
Якщо лідерство на старті чемпіонату «Руха» стало великою несподіванкою, то і аутсайдерські позиції в турнірній таблиці після двох попередніх турів виглядали не меншим сюрпризом. З поразок розпочали чемпіонат двоє представників України у європейських кубках – бронзовий призер попередньої першості луганська «Зоря» і п’ята команда минулого чемпіонату (і вже єврокубковий невдаха сезону нині) полтавська «Ворскла». В третьому турі їм якраз в очному протистоянні випала нагода поліпшити свої справи в турнірній таблиці. «Зорі» напередодні матчу отримала солідне кадрове посилення з поверненням після ушкодження панамського нападника Едуардо Герреро, активнісь якого вже на 4-й хвилині матчу призвела до взяття воріт полтавців. У другому таймі «Ворскла» доклала зусиль, щоб виправити становище. І це господарям вдалося після відмінного удару на 67-й хвилині від Феліпе, який за пару хвилин перед тим з’явився на полі. І все ж у Віктора Скрипника поки що все йде «зі скрипом». Особливо у захисті. У чотирьох офіційних матчах сезону-2023/2024 (з урахіванням Ліги конференцій) «Ворскла» пропустила 9 голів. Жодного разу не вдалося зберегти свої ворота недоторканими. Те саме сталося у матчі проти «Зорі». Після розіграшу штрафного оборонці полтавців не встежили за своїм колегою по амплуа з команди суперника. Гол захисника «Зорі» Джордана став вирішальним у поєдинку. «Ворскла», маючи на матч менше в чемпіонаті від більшості інших учасників, замикає турнірну таблицю. Якщо така ж ситуація збережеться і після наступного туру , в якому полтавці гратимуть з «Вересом», зміни уже можуть початися з голови.
З 15-го по 12-те місця («Металіст 1925», «Минай», «Верес», «Оболонь») так нічого поки що несподіваного.

Посередині
Після трьох зіграних турів (а у декого їх два) поняття «посередині» звучить досить умовно. Кожен матч може істотно змінити позицію у турнірній таблиці. «Кривбас», «Чорноморець», «Олександрія», «Дніпро-1»… Це цілком вірогідні претенденти, принаймні, на місця в єврокубковій зоні. У кожної із цих команд свої питання і проблеми, переважно кадрові. «Дніпро-1», наприклад, треба навчитися «жити без Довбика». Це не обов’язково може бути буквальна заміна одного форварда на іншого. Не так це просто, поки що не вдається. Можна змінювати тактичні побудови команди, шукати інший ігровий малюнок гри. Це питання до тренерського штабу дніпрян. Наразі воно актуальне. Роман Григорчук із «Чорноморця» скаржиться, що йому взагалі номінально не вистачає футболістів. Юрію Вернидубу з «Кривбасу» через раз, з його слів, «не дають жити люди в жовтому». Ще багато чого ми почуємо і побачимо.
Невдалий тур для новобранців УПЛ. «Полісся», «Оболонь», ЛНЗ, цього разу свої матчі програли.

Кращі туру
Українська Прем’єр-Ліга, опитавши фахівців, які входять до експертної ради, визначила накращого футболіста й наставника 3-го туру Ліги.
Цього разу пошану віддали представнику воротарського цеху. За підсумком голосування перемогу серед гравців здобув воротар «Минаю» Олександр Бандура. З кращим тренером туру усе закономірно – очільник «Руху» Віталій Пономарьов.

Роман СЛАВЕНКО