Спортивна газета "Вболівальник"

Двоє за всіх

Таблиця коефіціентів УЄФА

У п’ятирічному циклі 2020/2021-2024/2025 коефіцієнтів УЄФА Україна вже на 21-й позиції. У поточному єврокубковому сезоні український коефіцієнт поки що збільшився на рівно 2 бали.

Це за рахунок зусиль виключно тільки двох українських команд: «Шахтар» отримав бонус у 6 балів за пряме потрапляння до групового етапу Ліги чемпіонів, «Динамо» набрало 4 очки у матчах кваліфікації та плей-оф Ліги чемпіонів (на цьому етапі надається одне очко за перемогу і пів-очка за нічию). Всі троє інших представників України в єврокубках благополучно уже розпрощались з клубними змаганнями Європи, не додавши до української скарбнички коефіцієнтів жодної навіть очкової крихти.
Останнім серед вибулих українських команд був «Кривбас». Іспанський «Бетіс» не залишив криворіжцям жодних надій на останній шанс пробитися до групового турніру Ліги конференцій, тільки отримали досвід, як треба грати у футбол – 0:2, 0:3.

КЛУБИ УКРАЇНИ В ЄВРОКУБКАХ-2024/2025

На старт сезону-2024/2025 ми мали вийти в п’ять вітчизняних клубів, але один із них, «Дніпро-1», не зміг навіть розпочати кампанію з відомих причин.
Був відразу і позитив. «Шахтар» ще без виходу на європоле отримав шість бонусів за місце у груповому етапі Ліги чемпіонів.
Потім пішли неприємності. Дебютант єврокубків «Полісся», на жаль, у першому ж для себе раунді кваліфікації Ліги конференцій вилетіло після поразок від дуже посередньої словенської «Олімпії» (0:2, 1:2). Дебют, звичайно, обставина важлива, але хоч пів-очка набрати у двобої із таким за класом суперником житомирці мусили.
«Кривбас» теж свій єврокубковий похід закінчив з порожніми руками. Перед іспанською декласацією з «Бетісом, криворіжці ще у кваліфікації Ліги Європи двічі програли чеській «Вікторії – 1:2, 0:1.
Єдиною командою, що на кваліфікаційному рівні спромоглася поповнити український очковий запас, виявилося «Динамо. До двох очок після перемог над сербським «Партизаном» (6:2, 3:0) додало 1,5 очка за матчі з «Рейнджерс» (1:1,2:0) та пів очка у плей-оф із РБ «Зальцбург» – 0:2, 1:1. Чотири бали – це вже щось.
Отже, на рахунку України в єврокубковому сезоні-2024/25 наразі 10 очок, або в середньому на країну – 2,000 бала, які здобуті виключно двома командами, «Шахтарем» (6 очок) і «Динамо» (4 бали), з п’яти, заявлених за нами в єврокубках клубів.

УКРАЇНСЬКІ ПЕРСПЕКТИВИ

По теперішній ситуації в таблиці коефіцієнтів УЄФА ми зусиллями двох команд можемо реально поборотися на поліпшення позиції на 2–3 місця. Але насправді вихід на 20-е чи 19-е місця це нам нічого не дає. Як і ще на 5 місць вище від теперішнього. Тільки, починаючи з 15-го місця у цій таблиці коефіцієнтів УЄФА, країна отримує право брати участь у Лізі чемпіонів УЄФА двома командами. Отже наразі для українського інтересу орієнтир – показники команд Греції. Щиро кажучи за один сезон ліквідувати у коефіцієнтах відставання у майже 7 балів виглядає завданням малоймовірних (хіба що виграти обидва єврокубки). До того ж у греків в євросезоні стартувало 4 команди (на число яких буде ділитися загальний очковий здобуток країни) і 3 ще у боротьбі. У нас всі подальші очкові здобутки будуть ділитися на 5, а на грі залишилося лише двоє.
Але треба також дбати на майбутнє, закладаючи якийсь фундамент на позитивні зрушення вже тепер. Тим більше, не буває худа без добра – наступного сезону Україну у єврокубках уже будуть представляти не 5, а 4 клуби. Враховуючи, що тривалий час п’ята українська команда в єврокубках була, як п’яте колесо у возі, то в такій зміні, як не парадоксально, можна вбачати і позитив.
Наша нинішня позиція передбачає чотири квоти в єврокубках: одну – у Лізі чемпіонів (другий кваліфікаційний раунд), одну – у Лізі Європи (перший кваліфікаційний раунд) та дві – у Лізі конференцій (другий кваліфікаційний раунд). Для того, щоб квоту повернути до 5 команд (+1 в Лізі чемпіонів) треба дістатися, як зазначалося, 15-ї позиції. Зменшення квоти нам не загрожує – треба впасти на 50 місце.
Ця таблиця формує представництво на єврокубковий сезон-2026/2027.

Exit mobile version