17-й тур
17-й тур чемпіонату УПЛ-2023/2024 завершив цьогорічну частину футбольних клубних перегонів. Чемпіонат стартував 28 липня 2023 року матчами «Оболонь» – «Колос» (0:0) і «Полісся – Верес» (2:0). Змагальна частина першості цього року завершилася поєдинками 17-го туру 11 грудня 2023 року «Металіст 1925» – «Олександрія» (0:3) та «Динамо» – «Оболонь» (2:0). Попереду зимова пауза в чемпіонаті УПЛ, яка триватиме (рахуючи з 11 грудня) 75 календарних днів, до 24 лютого, коли у 2024 футбольному році (за базовими планами) команди знову вийдуть на поле. Перший гол у сезоні Прем’єр-ліги-2023/2024 забив Бені Макуана («Полісся»), закрив облік забитих м’ячів у цьому році Владислав Ванат («Динамо»).
Матч 3-й тура
7 грудня
«ДИНАМО» (Київ) – «МЕТАЛІСТ 1925» (Харків) – 4:2 (3:1)
Голи: Н. Волошин (11, 22), Ванат (34), Дячук (90) – Дмитренко (30), Ременюк (71).
Вилучення: Бичек (40).
17-й тур
8 грудня
«ПОЛІССЯ» (Житомир) – «ДНІПРО-1» (Дніпро) – 1:1 (0:0)
Голи: Лукас Тейлор (62) – Філіппов (49).
«ШАХТАР» (Донецьк) – «ВЕРЕС» (Рівне) – 2:0 (1:0)
Голи: Криськів (14), Зубков (69).
9 грудня
«КРИВБАС» (Кривий Ріг) – «ЗОРЯ» (Луганськ) – 2:2 (2:1)
Голи: Кожушко (11), Понєдєльнік (40) – Герреро (42), Батагов (78).
10 грудня
«ВОРСКЛА» (Полтава) – «РУХ» (Львів) – 1:1 (0:1)
Голи: Лєднєв (3) – Челядін (31), Феліпе (43).
Вилучення: Степанюк (85).
«ЧОРНОМОРЕЦЬ» (Одеса) – «КОЛОС» (Ковалівка) – 1:0 (0:0)
Гол: Путря (76 з пенальті).
11 грудня
«МЕТАЛІСТ 1925» (Харків) – «ОЛЕКСАНДРІЯ» – 0:3 (0:0)
Голи: Скорко (64), Плакса (75, 83).
Вилучення: Жичиков (71).
«ДИНАМО» (Київ) – «ОБОЛОНЬ» (Київ) – 2:0 (0:0)
Голи: Беніто (66), Ванат (88 з пенальті).
Вилучення: Вовкун (13), Мороз (84).
ТУРНІРНІ РОЗКЛАДИ І ПЕРСПЕКТИВИ
На час зимової паузи в чемпіонаті УПЛ учасників змагань умовно можна розділити за сучасним станом на три групи. Умовно не лише тому, що попереду у першості ще тривалий турнірний шлях, а й через обставину різної кількості зіграних матчів різними командами через перенесені матчі. Їх кількість достатня, щоб внести суттєві зміни у нинішню розстановку команд у турнірній таблиці. Усього у чемпіонаті з 2023 року виявилося перенесеними на 2024 рік аж 8 матчів. Ця кількість поєдинків якраз відповідає кількості матчів у повноцінному турі змагань. Лише 6 команд із 16 відіграли усі заплановані календарем 17 матчів чемпіонату. 10 командам належить догравати осінні «борги» весною. Причому, різну кількість. Така оригінальна особливість сезону УПЛ-2023/2024.
Отже, наш поділ учасників УПЛ-2023/2024 за підсумками осінньої частини чемпіонату – три групи + один.
1-а ГРУПА: Фаворити у боротьбі за нагороди.
«Кривбас» – 34 очки у 17 матчах, «Дніпро-1» – 34 очки у 17 матчах, «Полісся» – 32 очка у 17 матчах, «Шахтар» – 31 очко після 15 матчів, «Динамо» – 28 і лише 14 матчів.
До цієї групи зарахуємо першу п’ятірку у турнірній таблиці за набраними очками із суттєвими поправками на кількість зіграних матчів. Не складні арифметичні підрахунки свідчать, що у разі перемог гірників і динамівців у перенесених за їх участі матчах, саме ці клуби разом очолять перегони чемпіонату УПЛ-2023/2024.
Цікаво, а, може, й показово що у трьох («Дніпро-1», «Шахтар», «Динамо») із п’яти команд-лідерів поточного чемпіонату протягом уже нинішнього сезону відбулася зміна головного тренера. У «Кривбасі» з Юрієм Вернидубом та «Поліссі» з Юрієм Калітвінцевим таких перемін не знадобилось
2-а ГРУПА: Міцні середняки, не позбавлені надії на краще.
«Рух» – 26 очок, 17 матчів, «Ворскла» – 23 очки, 17 матчів, «Чорноморець» – 22 очка, 16 матчів, «Колос» – 21 очко, 16 матчів, ЛНЗ – 20 очок, 16 матчів.
Тут розташувалися команди, які дещо підвідстали від лідируючої групи, але в разі здатності на весняний спурт, ще не втратили можливість втрутитися у боротьбу, принаймні, за єврокубкові місця. Ця група також може стати значно щільнішою, в разі успіху команд, у яких залишилися пропущені матчі.
3-я ГРУПА: Збереження прописки в елітному дивізіоні.
«Олександрія» – 16 очок, 16 матчів, «Металіст 1925» – 15 очок, 17 матчів, «Оболонь» – 14 очок, 16 матчів, «Зоря» – 12 очок, 14 матчів.
Тут опинилися за підсумками відіграної частини чемпіонату команди головною метою яких є залишитися серед клубів УПЛ наступного сезону. Ситуація у цій групі дуже хитка. Зону вильоту від рятівних місць турнірної таблиці віддаляють лічені очки. Сподівання на якісь інші досягнення у нинішньому чемпіонаті виглядають ілюзорно.
І тут різниця у кількості проведених матчів може призвести до істотних перестановок. Гіпотетично найбільші можливості для прогресу є у луганців.
ОДИН: На самоті опинився «Минай».
Команда зі 15 матчів чемпіонату не спромоглася здобути жодної перемоги і міцно осіла у хвості турнірної таблиці лише з 6-ма очками. Перспектива не весела, але ще й не безнадійна. До місця з шансами порятунку у плей-офф з претендентами на підвищення у класі з Першої ліги необхідно ліквідувати гандикап у 6 очок. Дистанція у 15 поєдинків такий шанс минайцям ще залишає.
«БІЙ ЗА БУЛАВУ»
Матчі 17-го туру класифікуємо відповідно до учасників зустрічей, завдань якими наразі вони переймаються і нашого умовного поділу на групи «за інтересами».
1 група – лобова зустріч
«Полісся» – «Дніпро»-1 – 1:1.
Перемога у цьому заключному поєдинку першої частини чемпіонату надавала перспективу кожній із команд піти на зимову паузу у статусі «осіннього чемпіона».
Загалом це протистояння тягнуло на «битву» за напругою і ціною перемоги, але не подіями на полі. Тут, мабуть, сукупність причин – висока відповідальність за результат, самовіддача гравців обох команд передусім у руйнації атакувальних зусиль суперника, брак свіжості наприкінці відрізку чемпіонату, стан поля відповідно до погоди. Команди обмінялися голами у другому таймі. Спочатку дніпровець Філіпов знову опинився в потрібний час у потрібному місці, замкнувши флангову передачу. Це вже 6-й його гол у сезоні. Юрію Максимову вдалося реанімувати незабивного до того форварда. А в середині тайму полісянин Тейлор протиснув захисників Сарапія і Сватка, не залишивши шансів голкіперу. Згадуючи, які голи «Дніпро-1» пропускав у програному матчі «Ворсклі» в минулому турі, можна говорити, що надійна оборона дніпрян до зими почала «розклеюватися». До закінчення поєдинку більше ініціативою володів «Дніпро-1», але все завершилося закономірним результатом. Назвемо його – бойова нічия. До речі, головному тренеру «Дніпра-1» Юрію Максимову у день матчу виповнилося 55 років. Половинчастий подарунок від підопічних.
Скептики, щодо успіхів дебютанта УПЛ все очікували, коли Полісся «надірветься від взятої ваги». Та ні, тримаються житомирці серед лідерів, даючи бій за боєм своїм більш досвідченим конкурентам. Президент клубу Геннадій Буткевич днями «скромно» заявив, що мета у сезоні для «Полісся» – медалі чемпіонату і Кубок України. І підтвердив свої наміри конкретними діями – «Полісся» проведе зимові збори в Іспанії. Раніше такі «замашки» регулярно дозволяли собі двоє грандів українського клубного футболу. На обрії «третя сила»?
«БІЙ ЗА СТАТУС»
1 група – 3 група
«Кривбас» – «Зоря» – 2:2.
Поєдинок за свій статус між цими командами треба сприймати з урахуванням результату минулого сезону. «Кривбас», який в минулому чемпіонаті фінішував лише сьомим, прагнув залишитися у лідерах нинішнього. «Зорю», у нинішньому незавидному турнірному стані, не може не підганяти до кардинальних змін статус минулорічного бронзового призера УПЛ.
Зіткнення нинішнього і колишнього статусів породили, справді, бойову нічию, за інтригуючим сценарієм. Першими заявили про свої повноваження господарі. Криворіжець Кожушко, як належить форварду, зіграв на добиванні та відправив м’яч у порожні ворота. Це сьомий гол форварда в сезоні. Потім захист «Зорі» («ахілесова п’ята» луганців наразі) знову прогавив суперника у потрібний час у потрібному місці – Понєдєльнік розстріляв ворота – 2:0. «Не тратьте куме сили», якби у складі гостей не було Герреро (найкращий бомбардир чемпіонату серед легіонерів – 5 голів). Відмінний удар з-за меж штрафної у дев’ятку – 2:1. У другому таймі футбольний бог покарав «Кривбас» за марнування кількох відмінних нагод, «Зорю» нагородив – з подачі кутового найспритнішою до м’яча виявилася нога Батагова. Насамкінець луганці мали чудову нагоду вирвати і перемогу, але за перебігом подій це було б уже занадто.
«Кривбас», тим не менш, продовжує очолювати турнірну таблицю, а у «Зорі» ще є час і потенціал на поліпшення свого сучасного статусу.
1 група – 3 група
«Динамо» – «Металіст 1925» – 4:2
«Динамо» – «Оболонь» – 2:0.
Об’єднали два матчі «Динамо» – поєдинок 17 туру з «Оболонью» зі зіграним напередодні пропущеним матчем 3-го туру з «Металістом 1925». Дві перемоги підопічних Олександра Шовковського, але два дуже різних матчі.
«Металіст 1925» спробував з динамівцями пограти у відкритий футбол. «Динамо» потрапило у свою стихію, коли забиває саме і дає забивати собі. Гравці киян майстерніші, тому забили удвічі більше за суперника.
«Оболонь», навпаки, обрала чітко гру від оборони. Навіть вилучення вже на 13-й хвилині у суперника не додало динамівцям гостроти в атаці. Могло б й обмежитися двома «запоротими» 100% голевими нагодами Ваната, якби не індивідуальна настирність Беніто та нездале порушення «пивоварами» у своєму карному майданчику.
Щодо гри динамівців проти насиченої щільної оборони виникли питання. Але переможців не судять, а нагороджують. У цьому сезоні, після того як очолив «Динамо», Олександр Шовковський здобув 4-ту перемогу поспіль, причому, всі з перевагою у два м’ячі. По закінченню переможного матчу з «Оболонню» Олександр Володимирович отримав від керівництва клубу заслужений бонус – він тепер повноцінний головний тренер, без усяких в.о.
1 група – 3 група
«Шахтар» – «Верес» – 2:0.
У цьому матчі не було ніякого протистояння амбіцій, статусу, потенціалу. Справді, команда із лідируючої групи перемогла на класі команду із групи аутсайдерської. По разу гірники це засвідчили у кожному із таймів. Інтриги в матчі не було.
Найбільшу увагу у поєдинку привернуло «висмоктане із пальця» пенальті у ворота «Вереса», яке суддя в полі Катерина Монзуль ухвалила з подачі арбітра ВАР Віталія Романова. По тому Комітет арбітрів Української асоціації футболу визнав помилку арбітрів і відсторонив їх тимчасово від суддівства.
Ще один підсумок цього матчу – відставко очільника «Вереса» Сергія Лавриненка. Це вже 9-та відставка головного у нинішньому сезоні УПЛ.
«БІЙ ЗА ПЕРСПЕКТИВУ»
2 група – лобова зустріч
«Ворскла» – «Рух» – 1:1.
Головний тренер «Руха» Віталій Пономарьов по закінченню матчу акцентував увагу, що середній вік його підопічних які з’являлися на полі становив трохи більше 20 років. Схоже, ця обставина зіграла ключову роль у підсумковому результаті поєдинку. До браку досвіду додалася, мабуть, ще фізична витривалість у такому віці. Можу лише процитувати відвертість капітана «Руха» Марка Сапуги, який прокоментував цей результат: «В першому таймі ми грали краще, але команда дещо підсіла у другій половині гри. До певного моменту «Рух» накривав полтавців і не давав їм нічого створити, але потім з’явилась втома і нам не вдалося втримати перемогу».
Молодість на досвід – нічия.
2 група – лобова зустріч
«Чорноморець» – «Колос» – 1:0.
«Чорноморцю» після 4-х поспіль поразок вкрай необхідна була перед зимовою паузою перемога. На противагу «Колос» не поступався у 9-ти останніх матчах чемпіонату, щоправда, аж 7 разів із них зігравши внічию. Могла б бути і 8-ма після одеського матчу, але настирність господарів стала винагородженою. Не витримав напруги поєдинку голкіпер «Колоса» молодий Фесюн, який в абсолютно безневинній ситуація зачепив гравця «Чорноморця» у карному майданчику. «Колосу» у цьому чемпіонаті набагато легше не пропустити, ніж відігратися. Одесити і ковалівці відправляються на зимову перерву з надією весною поновити свій статус команд, які, справді, здатні на більші досягнення.
«БІЙ ЗА «КРІСЛО»
3 група – лобова зустріч
«Металіст 1925» – «Олександрія» – 0:.3
Вже йшлося, що відразу після матчу 17 туру головний тренер «Динамо» Шовковський позбувся приставки в.о., а інший головний тренер, «Вереса», Сергій Лавриненко позбувся своєї посади. Не безхмарні перспективи перед цим поєдинком були і в очільників «Металіста 1925» Олега Голодюка та Олександрії Руслана Ротаня. Підопічні Руслана Петровича значно краще постаралися за свого керманича, повністю перегравши своїх візаві. Немає сенсу переповідати перебіг матчу, достатньо глянути на його статистику: удари – 21 проти 4, у площину воріт – 11 проти 1 на користь олександрійців. Відповідно можемо передбачати вірогідні тренерські перспективи.
«ВІДПОЧИНОК І ПЕРЕЗАВАНТАЖЕННЯ»
ЛНЗ – «Минай» – матч перенесено.
Через погодні умови і відсутність арени для проведення зустрічі було погоджено про приєднання і цього матчу до численного переліку перенесених на весну.
Відпочинок – це про ЛНЗ. Черкасці, як для дебютанта УПЛ, у першому раунді чемпіонату продемострували доволі прийнятний результат, а в останніх 5 турах здобули 3 перемоги за 2-х нічиїх. ЛНЗ планує купівлю гравців під Олега Дулуба – тренера, котрий очолив команду по ходу сезону.
Перезавантаження – це ситуація, у якій перебуває Минай через результат в чемпіонаті і відповідно зміною тренерського штабу та умов (фінансових) співпраці з футболістами. Низка гравців вже покиніла розташування команди, а новий керманич Желько Любенович має підготувати їм заміну.
Роман СЛАВЕНКО