Огляд
З третьої спроби в професійний український футбол повернулися полтавські стадіони, але прем’єрний матч нового сезону на своєму полі «Полтава» завершила поразкою.
ПЕРЕМОГА З ПЕНАЛЬТІ
Попередні два тури в Пер-шій лізі не вдалося провести повноцінно, оскільки дві гри були перенесені на інші дати. Мова йде про зустрічі в Полтавській області, де раніше проведення ігор не дозволялося, тому суперечки «Полтава» – «Гірник-Спорт» та «Гірник-Спорт» – «Чернігів» довелося відкласти на потім. Тоді ж кременчуцький «Кремінь» свій домашній поєдинок провів, але для цього довелося їхати в Кіровоградську область. Представники Полтави та Горішніх Плавнів пошуком альтернативних варіантів проведення матчі не займалися, а тепер й не треба цього робити!..
Перед третім туром «Полтава» знову постала перед дилемою проведення домашнього матчу, однак тепер проблему вдалося розв’язати без проблем. Раніше клуби Полтавської області не могли отримати дозвіл на організацію ігор від обласної військової адміністрації, та перед звітним туром керівник ОВА Дмитро Лунін погодився на проведення матчів. Можливо, на зміну позиції вплинули успішні дії Збройних Сил України на харківському напрямку, адже тепер російська орда знаходиться далі від Полтавської області, аніж це було раніше.
Однак військовим там видніше, що і як відбувається, а для нас важливо, що вперше у сезоні ігрова сесія в нижчих дивізіонах пройшла в повному обсязі. І саме зустріч в Полтаві виявилася досить насиченою, причому там був і непоганий футбол, і непересічні моменти… Звісно, оригінальною подією стали три пенальті в ворота господарів поля, завдяки чому запорізька команда здобула три очки.
Перший одинадцятиметровий удар взагалі варто вважати унікальним… Підстави для суворого вироку в арбітра Сергія Задирана були, адже Олександр Томенко дуже відверто збив Олексія Сидорова, який сам захотів відзначитися голом. Нападнику вдалося довести одинадцятиметрову справу до забитого м’яча, але суддя скасував взяття воріт. Річ у тому, що перед ударом з одинадцяти метрів Олексій послизнувся – поїхала ліва нога, після чого був удар правою, але «куля» також зачепила ліву ногу, яка мимоволі опинилася там, де не планувала… Тому був зафіксований подвійний контакт, а пенальті треба бити з одного дотику. Результатом цієї випадкової хиби Сидорова стали відсутність голу і вільний удар в бік воріт «Металурга».
На цьому одинадцятиметрова історія не закінчилася, а порушувати правила у своїй штрафній площі полтавці продовжили після перерви. Тепер необережно зіграв воротар Ян Вічний, а постраждав Богдан Могильний. Сидоров на той момент залишався на футбольному полі, але зрозуміло, що тепер до м’яча підійшов інший гравець – Валерій Сад, який усе зробив правильно.
Згодом була звичайна подача досвідченого Володимира Польового від кутового прапорця, а тим часом в штрафному майданчику Павло Пастухов поклав на газон Сидорова, що дозволило Саду оформити одинадцятиметровий дубль. Трохи дивною грою у цій зустрічі відзначилися окремі гравці «Полтави»… Особливо здивували відверті фоли, що призвели до пенальті, а чому, приміром, Томенко та Пастухов вирішили грати таким чином – загадка. Або не загадка. Однак ми нікого за руку не ловили, тому нехай буде загадка…
Перед фінальним сигналом арбітра «Полтава» скоротила розрив у рахунку до мінімуму, скориставшись помилкою захисника та воротаря. Сергій Басов сподівався, що Назар Байда швидко вийде на перехоплення, але голкіпер трохи не встиг, а встиг вставити ногу Вадим Таранушич, який проштовхнув м’яч у ворота. Після цього господарі поля навіть одну нагоду мали для відновлення паритету, але Пастухов з непоганої позиції трохи не влучив у дальній кут воріт. Хоча за рахунку 1:2 більше шансів для третього голу було у гостей, але й вони своїми можливостями не скористалися.
КОВПАК ПОВЕРНУВСЯ
Мінімальну перемогу в Першій лізі також здобув ще один умовний фаворит групи Б – «Оболонь». Київська команда здолала «Чернігів» завдяки пенальті наприкінці зустрічі, коли на газоні опинився Олександр Чернов. Повтор показав, що гравця намагалися зупинити Микола Сираш та Анатолій Романченко, причому здалося, що саме Сираш вдарив суперника, а Романченко менш агресивно намагався відібрати м’яч. Та арбітр Олександр Титов, призначаючи одинадцятиметровий удар, чітко ідентифікував порушника, вказавши пальцем на Анатолія… Трохи дивно було таке бачити, але без якісного повтору немає змоги звинувачувати або виправдовувати рефері.
Треба відзначити й досить легку перемогу ЛНЗ, котрий з новим тренером переграв «Кремінь». Перед третім туром керівники клубу вирішили припинити співпрацю з Юрієм Бакаловим, який керував командою понад два роки. Про причини такого рішення не повідомляється, але, можливо, негативні результати вплинули. Одне очко в двох матчах – це не дуже багато. Варто нагадати, що спочатку була нічию з «Оболонню», а потім – поразка від «Металурга». Хоча робити кардинальні висновки після двох поєдинків – незвична практика. Виконувачем обов’язки головного тренера наразі призначений відомий в минулому форвард Олександр Ковпак, з яким черкаський колектив переміг хлопців з Кременчука.
В іншій групі Першої ліги авторитетний клуб з Житомира довго не міг «вмовити» маріупольських футболістів, а переможні голи прийшли лише тоді, коли гості залишилися вдесятьох. Поле занадто рано покинув Владислав Чушенко, отримавши дві жовті картки з інтервалом у кілька хвилин. При цьому рішення арбітра зрозуміти досить важко – Клим Заброда обидва попередження дав у ситуаціях, коли навіть про фол було важко говорити. Особливо багато запитань по другому порушенню правил, тому знову доведеться говорити про дещо дивні рішення судді, які пішли одразу після другого голу гостей, коли рахунок став рівним… Та це збіг обставин! Чи ні?..
Віктор НАДАЛЬСЬКИЙ
Перша ліга
Група A
3-й тур
10.09.2022
«Діназ» – «Епіцентр» – 1:3 (1:1).
Голи: О. Вакуленко (3) – Гірний (6, 59, з пенальті), Пучковський (86).
«Полісся» – «ФСК Маріуполь» – 4:2 (2:1).
Голи: Грицук (7, з пенальті), Будківський (21, 88), Кушніренко (69) – Биковський (38, 50).
Вилучення: Чушенко (58, «ФСК Маріуполь»).
11.09.2022
«Карпати» – «Буковина» – 4:0 (2:0).
Голи: Тарануха (4), Чачуа (29), Кожанов (55), Гакман (90+1, у свої ворота).
На 28-й хвилині Кожанов («Карпати») не реалізував пенальті.
«Прикарпаття» – «Нива» Т – 1:0 (0:0).
Гол: Сондей (54).
Вилучення: А. Різник (56, «Нива» Т).
Група Б
3-й тур
09.09.2022
ЛНЗ – «Кремінь» – 2:0 (2:0).
Голи: І. Тищенко (8), Нехтій (25).
«Полтава» – «Металург» – 1:2 (0:0).
Голи: Таранушич (85) – Сад (68, 81, обидва – з пенальті).
На 23-й хвилині О. Сидоров («Металург») не реалізував пенальті.
10.09.2022
«Чернігів» – «Оболонь» – 0:1 (0:0).
Гол: Батальський (89, з пенальті).
11.09.2022
«Скорук» – «Гірник-Спорт» – 1:1 (1:1).
Голи: Мішуренко (6) – Сейтхалілов (37).
Друга ліга
2-й тур
10.09.2022
«Хуст» – «Металург-2» – 4:0 (3:0).
Голи: Приходько (12), П. Луців (33, 51), В. Луців (38).
«Чайка» – «Нива» В – 3:0 (2:0).
Голи: Ндукве (5), Гуськов (9), Хохлов (49).
«Нива» Б – «Реал Фарма» – 2:0 (1:0).
Голи: Скепський (6), Сомов (65).
«Кремінь-2» – «Рубікон» – 3:0 (0:0).
Голи: Молько (56), П’ятибрат (69), М. Кучеренко (71).
Вилучення: Бороденко (68, «Рубікон»).
12.09.2022
«Васт» – «Звягель» – 0:0.