Ділимо на 16

1-й тур

Стартував за участі 16 команд чемпіонат УПЛ сезону-2023/2024. 33-й чемпіонат України з футболу загалом і 2-й під час війни.

28 липня
«ОБОЛОНЬ» (Київ) – «КОЛОС» (Ковалівка) – 0:0
«ВЕРЕС» (Рівне) – «ПОЛІССЯ» (Житомир) – 0:2 (0:2)
Голи: Макуана (2), Будківський (38).
Вилучення: Гітченко (57), Балан (87).
29 липня
«РУХ» (Львів) – «ЗОРЯ» (Луганськ) – 2:1 (0:1)
Голи: Руніч (67), Климчук (86) – Н. Русин (21).
Вилучення: Джордан (84).
«МЕТАЛІСТ 1925» (Харків) – «ШАХТАР» (Донецьк) – 1:2 (0:1)
Голи: Юсов (56) – Матвієнко (31), Л. Траоре (47).
30 липня
ЛНЗ (Черкаси) – «ЧОРНОМОРЕЦЬ» (Одеса) – 0:2 (0:1)
Голи: Бойчук (38), Шпорн (65).
«ДИНАМО» (Київ) – «МИНАЙ» – 4:1 (2:1)
Голи: Ванат (27, 30), Буяльський (87 з пенальті), Караваєв (90+3) – Вітенчук (3).
Вилучення: Попов (32), Бандура (56).
«ОЛЕКСАНДРІЯ» – «КРИВБАС» (Кривий Ріг) – 1:0 (1:0)
Гол: Шулянський (4).
Вилучення: Семотюк (32).

По одному туру, тим більше стартовому, практично неможливо робити якість далекосяжні висновки щодо учасників змагання з тривалим турнірним шляхом.
Перший тур – це «проба пера» у творенні ще одного футбольного літопису, де для кожної команди буде окрема своя глава.
Тому перші результати ще ділимо на 16. І згадаємо поки що цікаві моменти і обставини стартового туру, які цілком можливо, надалі і не будуть показовими.

Тренерські розклади
Петер ван Леувен дебютував на чолі «Шахтаря» із завданням захисту чемпіонського титулу. Кажуть, захистити важче, ніж вибороти. «Шахтар» у стартовому матчі переміг заслужено, але не беззастережно. Володіння м’ячем, ініциатива, удари по воротам – у всіх цих компонентах перевага була на боці гірників. Двічі скористалися помилками харкв’ян у захисті. Але були і власні помилки в обороні. Зрештою, мінімальна перевага в голах залишає місце для можливих каверзних поворотів фортуни. Дуже хороше враження своєю активність залишив Олександр Зубков. Це претензія на лідерство у команді. Але схоже, що «Шахтар» повертає латиноамериканський вектор свого розвитку. Причому, уже без перепідготовки у один-два сезони, а відразу з «киданням у бій» попри юний вік. Вже у першому турі чемпіонату за гірників дебютували бразильці 18-річний Невертон і 21-річний Педрінью,
19-річний еквадорець Деніл Кастільйо.
Додайте сюди ще 18-річного венесуельця Кевіна Келсі, який на тлі своїх латиноамериканських ровесників виглядає вже як ветеран донецького клубу – 18-й матч у складі «гірників».
До речі, з’явилася інформація, що однією із головних причин несподіваного розлучення «Шахтаря» із попереднім головним, який привів команду до чемпіонства, Ігорем Йовічевічем було саме непорозуміння, щодо подальшого вектору розвитку команди. Йовіевич віддавав перевагу українському перед південноамериканським.Але то вже справи вчорашнього дня. Подивимося як буде завтра.
А ось Ненаду Лалатовичу дебют на чолі «Зорі» не вдався. Непогано розпочавши матч (продовжує забивати кращий бомбардир команди Назарій Русин), у другому таймі бронзовий призер минулого чемпіонату відверто підсів. Щоправда, цим ще треба було скористатися. Молодим рухівцям, які додали у швидкості, це вдалося. Перспективна може бути команда, яка головну ставку робить на своїх вихованців. Є підстави – минулого сезону «Рух» виграв замагання в Україні серед 19-річних, та й в юнацькій лізі УЕФА непогано «пошуміли». Але це тільки «молоде вино», яке ще не заграли, в прямому і переносному значенні.
Щодо «Зорі», поки що справджуються неприємні побоювання, які виникли по закінченні минулого сезону – кадрові втрати. Володимир Бражко, Сергій Булеца, Едуардо Герреро, Максим Імереков, Євген Шахов… і це не повний ще перелік. Плюс до того ж – відхід головного тренера. На початку уже передсезонної підготовки у зборах «Зорі» брало участь…15 футболістів. Це – півкоманди. Лалатович зараз на повний голос говорить про необхідність термінового посилення складу. Чи буде почутий, чи є можливість?
Невтомний футбольний трудівник Мірча Луческу, якому днями виповнилося 78 років, продовжує «ліпити» динамівську машину із симбіозу молоді і досвідчених футболістів. За першим матчем нового чемпіонату можна поставити позитивну оцінку. У «Динамо» у стартовому поєдинку треба відзначити певну швидкість руху і думки, чого нерідко бракувало минулого чемпіонату. І реальна націленість на ворота. Протягом матчу 9-ть ударів у площину воріт – це вже на щось схоже. Динамвських вболівальників має тішити, що з першого матчу «прорвало» на дубль центрфорварда Владислава Ваната. Перший дубль Владислава у дорослому футболі. Минулого сезону на цій позиції в «Динамо» були питання. Плюс іще – повернення, одного з лазарету, іншого із закордоння, гравців атакувальної ланки Миколи Шапаренка і Андрія Ярмоленка.
Проблема – центр захисту. Як це не парадоксально звучить, але з відходом Іллі Забарного «Динамо» так ще й не вдалося вибудувати тут надійний мур, попри залучення різних виконавців. Так, є крупна перемога на старті, але якби «Минай» не вибачав? А може і такий знайтись «нахаба». Тоді вже буде не до свята.

Лобова зустріч
Матчем першого туру міг би вважатися поєдинок між другою і п’ятою командвуми минулого чемпіонату, між «Дніпро-1» і «Ворсклою», але, з огляду на участь обох команд нині в змаганнях єврокубків, очільники дніпрян і полтавців попросили перший свій матч в чемпіонаті перенести на пізніший термін. Досить дискусійне рішення. З одного боку йдеться про відсутність ігрової практики сезону в офіційних матчах і певну не зіграність команд, а з іншого – уникається таку, хоча б мінімальну, практику отримати. Проте головним наставникам цих клубів, звісно, видніше.
«Олександрія» і «Кривбас» до закінчення попереднього чемпіонату зберігали шанси і надії на здобуття єврокубкової путівки. Зрештою європейські персперктиву обом клубам не підкорилися і команди у підсумку посіли по сусідски шосту і сьому позиції у турнірній таблиці УПЛ-2022/2023.
Тому зустріч між ними у першому турі могла розглядатися як протистояння між командами, що у новому сезоні спробують реалізувати ті надії, які не збулися у сезоні минулому.
Відверто кажучи, цей поєдинок, на тлі очікуваного, залишив певний осад розчарування. Звісно, коли зустрічаються дві команди, які конкурують у своїх турнірних амбіціях, слід очікувати завзятої боротьби. Але, крім цього, хотілося б, щоб був іще і якісний футбол. Якоюсь мірою, на загальний перебіг матчу вплинув швидкий гол, коли олександрійці скористалися подарунком захисту «Кривбаса». «Олександрія» прагматично грала за рахунком. Потім були запальні дискусії, щодо пенальті у ворота господарів, вилучення у складі гостей. До суддівства можуть бути запитання, принаймні, щодо володінням над емоційною атмосферою на футбольному полі і поза ним. Так в емоційній боротьбі і дограли матч. До слова, для Юрія Вернидуба це був 250-й тренерський матч в еліті українського футболу.

Новачки
«Полісся» зайшло до УПЛ, не приховуючи своїх амбіцій вже в дебютному для себе сезоні, наробити тут багато «галасу». І це не були голослівні погрози. Команда якісно посилилася у нинішнє міжсезоння. Перший матч за їхньої участі в чемпіонаті показав, що житомирці точно не будуть «хдопчиками для биття». І їхні наміри поборотися за цілі вищі, ніж тільки думати за виживання в еліті, можуть бути не позбавлені практичних аргументів.
«Поліссю» у матчі з «Вересом», звичайно, дуже посприяв швидкий гол. Новачок житомирського колективу конголезець Бені Макуана вже на другій хвилині матчу влучно завершив передачу від В’ячеслава Танковського. Про такий дебютний початок можна тільки мріяти, він надихнув житомирців. До речі, гол Макуана став загалом першим у сезоні УПЛ-2023/2024. «Полісся» впіймало кураж ще в першому таймі. Пилип Будківський закріпив перевагу, звично вигравши боротьбу на другому поверсі. Вилучення у другій половині матчу загалом не вплинули на перебіг подій.
«Полісся» за підсумками першого туру разом з «Чорноморцем» поділяють 2–3 місця в чемпіонаті. Але справжня перевірка буде вже в наступному турі. Суперником житомирців буде віце-чемпіон «Дніпро-1».
«Оболонь» і ЛНЗ продемонстрували типову гру команд – дебютантів, які лише приглядаються до компанії, до якої щойно увійшли, і з радість поки що готові обмежитися синицею в руках. Для «Оболоні» цей план спрацював. ЛНЗ залишається сподіватися, що кращі часи ще попереду.

Кращі
За підсумками матчів першого туру УПЛ визначила на свій погляд кращого гравця і кращого тренера. Єкспертам Прем’єр-ліги у стартовому турі чемпіонату найбільше сподобалися динамівці.
Форварда київського «Динамо» Владислава Ваната, який відзначився дублем у ворота «Миная», визнано найкращим гравцем 1-го туру української Прем’єр-ліги.
Найкращим тренером туру став наставник «біло-синіх» Мірча Луческу. Його підопічні, пропустивши першими, здобули вольову розгромну перемогу.
У голосуванні Ванат випередив форварда «Руха» Юрія Климчука, а Луческу – головного тренера львів’ян Віталія Пономарьова та наставника «Чорноморця» Романа Григорчука.

Глядачі
У сьогоднішньому номері газети в статистиці до матчу «Полісся – Верес» написано – «без глядачів». Це – не зовсім так. Ми змушені так писать, бо так суворо вимагає регламент. Насправді, ми бачили вболівальників на трибуні Центрального стадіону в Житомирі. Кажуть, закрили очі на бажаючих особисто бути свідками історичного дебюту улюбленої команди. Але ж якби такі ситуації виникали тільки у великі свята. Насправді, «несанкціоновані» глядачі уже не рідкість для наших стадіонів. Хтось усіма правдами-неправдами пробирається на трибуни. А багато, там де дозволяє хоч мінімальна видимість, цілими натовпами спостерігають матчі з під паркана стадіону. Ось вам і піклування про безпеку. Поліція? Так люди ж нічого не порушують.
Нагадаємо, за поточними нормами регламентів проведення змагань футбольні матчі УПЛ та ПФЛ проходять без глядачів за участю до 280 осіб, залучених до організації матчу, серед яких – футболісти, тренерський та технічний персонал, арбітри, служби, відповідальні за безпеку, медіа, персонал, оператори спортивної споруди, представники команд, медичної служби, ДСНС та Нацполіції, представники обласних чи міських військових адміністрацій та органів державної влади.
Питання дуже делікатне. Це – безпека. Але й робити вигляд, що його не існує, мабуть, теж не вихід.

Роман СЛАВЕНКО