Спортивна газета "Вболівальник"

Cпортивна Честь України

Рейтинг вересеня-2024

Минулий перший місяць осені ще нагадав нам про олімпійську ознаку 2024 року. У Парижі відбулися XVII Паралімпійські ігри. Українські паралімпійці, які були представлені 140 атлетами, здобули на цих змаганнях 22 золоті нагороди із 549, які розігрувалися у 22 видах спорту, а також 28 срібних та 32 бронзові. Загалом паралімпійською збірною України здобуто 82 нагороди, що є п’ятим показником змагань за кількістю медалей. Варто відзначити і вшанувати цих спортсменів, усіх, не лише про кого йтиметься тут. Ми їх всіх згадували, коли підсумовували Паралімпійські ігри-2024. Сьогодні про тих, хто відзначився численними нагородами, хоча участь у таких змаганнях, вже є великим життєвим здобутком. До того ж були минулого вересня здобутки українських спортсменів у тенісі, легкій атлетиці та інших змаганнях.

  1. Андрій ТРУСОВ (плавання)
    Найбільшу кількість нагород на Паралімпійських іграх Україна виборола у плаванні (40). В медальному заліку, якщо брати лише програму з плавання, ми посіли 2-е місце. Після збірної команди Китаю.
    24-річний плавець Андрій Трусов із Слов’янська, Донецької області, став найбільшим мультимедалістом Паралімпіади-2024 у складі збірної України, який здобув два золота (50 метрів, вільний стиль та 50 метрів, батерфляй) і три срібні нагороди (200 метрів, комплексний стиль, 400 метрів, вільний стиль та 100 метрів на спині). У фінальному запливі на 50 метрів вільним стилем він, крім здобутого «золота», закінчив дистанцію зі світовим рекордом.
    Андрій Трусов увійшов до когорти спортсменів-паралімпійців з різних країн, які здобували найбільше медалей у Парижі. Для Трусова це не в дивину – він дворазовий чемпіон попередньої Паралімпіади в Токіо, у його здобутках уже є титули чемпіона світу і Європи.
  2. Ярослав ДЕНИСЕНКО (плавання)
    Ще один український спортсмен-плавець, який увійшов до числа мультимедалістів Паралімпіади-2024. Ярослав Денисенко в плаванні має дві золоті (100 метрів, вільний стиль та естафета 4х100 метрів, мікст, вільний стиль разом з Мариною Піддубною, Ганною Стеценко і Олексієм Вірченком) і одну бронзову (100 метрів на спині) медалі.
    33-річний Ярослав взяв участь у другій Паралімпіаді в своїй кар’єрі після тривалої перерви у цих змаганнях. Дебютував Денисенко на Паралімпійських іграх ще у 2016 році в Ріо-де-Жанейро. Тоді золота нагорода не підкорилася українському плавцю – він став чотириразовим(!) срібним призером. І ось, через вісім років, ця нестача усунена – Ярослав Денисенко дворазовий паралімпійський чемпіон.
  3. Ігор ЦВЄТОВ (легка атлетика)
    У легкій атлетиці другий здобуток за кількістю нагород збірної України на паризькій Паралімпіаді – 19 медалей. Це – четверта позиція у загальному медальному заліку Ігор з легкої атлетики.
    Третім спортсменом, який став у складі нашої команди дворазовим паралімпійським чемпіоном-2024, є легкоатлет Ігор Цвєтов.
    30-річний Цвєтов теж є досвідченим спортсменом. Паралімпіада-2024 вже є третьою у його кар’єрі. Цікаво складалася боротьба на двох попередніх. Спортсмен спеціалізується на забігах на 100 і 200 метрів. На своїй дебютній Паралімпіаді-2016 у Бразилії Ігор став дворазовим чемпіоном у цих дисциплінах. На японських Іграх-2020 було зроблено крок назад – Цвєтов став дворазовим лише срібним призером. І ось на Паралімпіаді-2024 повернення на Олімп – Ігор Цвєтов знову дворазовий чемпіон в забігах на 100 і 200 метрів.
  4. Оксана ЗУБКОВСЬКА (легка атлетика)
    Про одну українську паралімпійку варто згадати окремо. Те, що Оксана Зубковська виграла чергову золоту медаль у секторі для стрибків у довжину – це очікувано і вже само собою. Ви тільки подивіться на загальний перелік титулів і трофеїв 43-річної спортсменки: рекордсменка світу в стрибках у довжину серед спортсменів з вадами зору. П’ятиразова паралімпійська чемпіонка: 2008 року в Пекіні, 2012 – в Лондоні, 2016 – в Ріо-де-Жанейро, 2020 – в Токіо та 2024 – в Парижі. Шестиразова чемпіонка світу в стрибках у довжину серед паралімпійців: 2007 року в Бразилії, 2011 в Туреччині, 2013 року у Франції, 2015 в Катарі, 2017 у Великобританії та 2019 в ОАЕ.
    Овації і аплодисменти! Як і всім українським паралімпійцям, без винятку!
  5. Людмила КІЧЕНОК (теніс)
    Вперше в історії українська тенісистка здобула титул Відкритого чемпіонату США з тенісу. Наша тенісистка Людмила Кіченок у вересні стала чемпіонкою тенісного турніру найпрестижнішої серії Великого шлему, US Open-2024, у парному розряді. Досі у фіналах місцевих парних змагань не брала участь жодна з українських гравчинь.
    32-річна Кіченок здобула свій дебютний титул рівня Грендслем у парному розряді серед жінок разом з латвійкою Єленою Остапенко. На шляху до титулу в США українка з латвійською напарницею не поступилися жодним сетом.
    Кіченок, що вигравала Вімблдон-2023 у міксті в парі з хорватом Мате Павичем минулого сезону, від початку сезону-2024 проводила вже другий фінал найпрестижнішої серії з Остапенко: взимку тандем дістався матчу за титул Australian Open, але зазнав поразки у фіналі. Цього разу в Нью-Йорку українсько-латвійську команду очікував переконливий тріумф. Одночасно, завдяки цьому значущому успіху, Людмила Кіченок оновила національний рекорд у парному рейтингу WTA. Перемога на US Open-2024 підняла спортсменку на 12 позицій – до 5-го місця у світі.
  6. Ярослава МАГУЧІХ (легка атлетика)
    Ярослава Магучіх у вересні продовжила збирати легкоатлетичні титули і трофеї. 23-річна українська легкоатлетка втретє поспіль стала чемпіонкою Діамантової ліги у стрибках у висоту.
    У фінал Діамантової ліги, який відбувся в Брюсселі, Магучіх потрапила через успішні виступи на попередніх етапах змагань. На усіх стартах Діамантової ліги, у яких брала участь в сезоні-2024, українка перемагала, а у Парижі вона ще й встановила світовий рекорд у дисципліні з результатом у 2.10 м, який тримався 27 років.
    Таким чином, черговрою звитягою, Ярослава Магучіх здобула третю поспіль перемогу у фіналі Діамантової ліги. До цього світова рекордсменка вигравала сезони 2022 та 2023 років.
    Після чергового успіху у фіналі Діамантової ліги Ярослава виграла усі головні старти, у яких брала участь у 2024 році: чемпіонат світу в приміщенні, Євро, Олімпійські ігри, а також п’ять етапів Ліги.
  7. Олег ДОРОЩУК (легка атлетика)
    Олег Дорощук – віце-чемпіон фіналу Діамантової ліги в стрибках у висоту. 23-річний український легкоатлет у нинішньому сезоні дебютував у серії цих престижних змагань, пробився до фіналу Діамантової ліги-2024 в стрибках у висоту, де став володарем срібної нагороди підсумкових змагань турніру.
    Причому в суперниках фіналу в Олега були провідні стрибуни у висоту. Окрім Дорощука у фінальних змаганнях брали участь чинний чемпіон серії південнокореєць Ву Санхьок, олімпійський віце-чемпіон Парижа-2024 американець Шелбі Маківен, дворазовий медаліст Євро в приміщенні бельгієць Томас Кармой, призер етапів Діамантової ліги ямаєць Ромейн Бекфорд та олімпійський чемпіон-2020 італієць Джанмарко Тамбері. Олег зміг з першої спроби подолати висоту 2.31 м, повторивши особистий рекорд. Дорощуку не вдалось підкорити планку 2.34 м, натомість Тамбері з третьої спроби взяв цю висоту. Таким чином український стрибун у висоту став віце-чемпіоном у дебютному фіналі Діамантової ліги.
  8. Ірина ГЕРАЩЕНКО (легка атлетика)
    Ще одне вересневе досягнення українських стрибунів. Ірина Геращенко завершила свій успішний сезон бронзовою нагородою у фіналі Діамантової ліги зі стрибків у висоту. На заключному старті Діамантової ліги у Брюсселі наша спортсменка посіла третє місце за іншою українкою, Ярославою Магучіх, та австралійкою Ніколою Оліслагерс.
    Сезон-2024 став найуспішнішим для 29-річної Ірини Геращенко у кар’єрі. Так, окрім третьої позиції у фіналі Діамантової ліги у Брюсселі, цього року Ірина вперше піднімалася на подіуми Олімпійських ігор та чемпіонату Європи з двома бронзовими нагородами, здобувала медалі етапів Діамантової ліги у Досі («срібло») та Стокгольмі («бронза»).
  9. Михайло КОХАН (легка атлетика)
    Так склалося, що у вересні після змагань Олімпійських ігор українські легкоатлети продовжували тішити своїх вболівальників високими результатами.
    Михайло Кохан встановив особистий рекорд та переміг олімпійського чемпіона Парижа на турнірі у Загребі.
    23-річний український метальник молота вперше в кар’єрі метнув молот за позначку 81 метр (81.14 м). Найкращий результат у своїй кар’єрі Михайло Кохан покращив на 38 сантиметрів. Сталося це на змаганнях Золотого рівня Континентального туру, що відбулися минулого вересня у столиці Хорватії, де він змагався з призером та чемпіоном попередніх Олімпійських ігор поляком Павелом Файдеком і канадцем Ітаном Катцбергом. У п’ятій спробі Кохан метнув молот на свій особистий рекорд. У підсумку українець випередив своїх іменитих конкурентів і здобув свою шосту перемогу у сезоні на міжнародному рівні. Враховуючи вік легкоатлета, є підстави сподіватися у майбутньому на його найвищі нагороди найпрестижніших спортивних змагань.
  10. Євгенія КАЗБЕКОВА (скелелазіння)
    Цей вид спорту ще, можливо для широкого загалу вболівальників, є дещо екзотичним, але він уже був занесений у програму Олімпіади-2024. Тим приємніше, що нашим спортсменам вдається досягати вагомих успіхів на нових спортивних царинах.
    Євгенія Казбекова здобула історичну срібну медаль України у скелелазінні на трудність на чемпіонаті Європи. Це перша нагорода України в історії у скелелазінні на трудність (серед жінок та чоловіків) на чемпіонатах Європи. І перша за 14 років нагорода у жіночому скелелазінні на рівні Євро.
    Казбекова – учасниця Олімпійських ігор-2024. На Іграх у Парижі 27-річна спортсменка виступала у багатоборстві, яке поєднує у собі болдеринг та скелелазіння на трудність, однак до фіналу відібратися не змогла. Тепер є надія на серйозні поліпшення результатів.

КОМАНДА
Паралімпійська збірна України
На Паралімпіаді-2024 Україну представляли 140 спортсменів: 96 чоловіків та 44 жінки. Заявка України збільшилась на 27 спортсменів у порівнянні з попередньою. Понад 23% членів збірної – дебютанти Паралімпійських ігор. На Паралімпіаді-2024 українці змагалися у 17 з 22 видах спорту – це рекорд в паралімпійській історії України.
Цьогоріч Україна вшосте поспіль увійшла у топ-10: фінішувала на сьомому підсумковому місці з загальною кількістю 82 медалі, з яких 22 золоті.

ПОДІЯ
Футбольна Ліга націй-2024/2025
У вересні стартував четвертий сезон Ліги націй – міжнародного футбольного змагання, в якому беруть участь чоловічі збірні 54-ох членів асоціацій УЄФА. Після не дуже вдалого виступу збірної України на минулому Євро-2024 українським вболівальникам прагнулось пошвидше отримати певну реабілітацію за європейську невдачу. З перших матчів у Лізі націй нового сезону реабілітації не вийшло через дві стартові поразки. Але престижний футбольний турнір континенту стартував, що ми і відмічаємо. Тим більше, далі наші справи у ньому дещо поліпшилися.

Лауреати рейтингу «Спортивна Честь України» у 2024 році:
Січень – Даяна ЯСТРЕМСЬКА (теніс).
Лютий – Владислав БУХОВ (плавання).
Березень – Сергій РЕБРОВ (футбол)
Квітень – Ілля КОВТУН (спортивна гімнастика).
Травень – Олександр УСИК (бокс).
Червень – Олександр ЖЕЛТЯКОВ (плавання).
Липень – Ярослава МАГУЧІХ (легка атлетика).
Серпень – Ольга ХАРЛАН (фехтування).

Exit mobile version