Спортивна газета "Вболівальник"

Четвертий – зайвий

26-й тур

Формальна прикмета 26-го туру – київське «Динамо» після поразки від «Чорноморця» втратило навіть математичні шанси претендувати на чемпіонський титул. Більше того, динамівці створили для себе «комфортні» умови спокійно догравати чемпіонат уже ні на що краще як 4-е місце практично не претендуючи. Четвертий у пошуку трофеїв виявився зайвим. Але про це пізніше. Спочатку про тих, хто залишається в строю.
«Дніпро» у догравальному матчі (не дограли через повітряну тривогу ще у першому турі) у перерві між запланованими раундами чемпіонату втратив очки у поєдинку з «Олександрією». А разом з ними прекрасну нагоду нарешті зрівнятися з «Шахтарем» за набраними очками. «Гірники» скористалися нагодою, щоб знову на півкорпуса вирватися вперед. А за спиною двох лідерів невідступно тримається «Зоря».

Догравання матчу 1-го тура
11 травня
«ДНІПРО-1» (Дніпро) – «ОЛЕКСАНДРІЯ» – 1:1 (1:1)
Голи: Довбик (22 з пенальті) – К. Ковалець (26).
26-й тур
13 травня
«ДИНАМО» (Київ) – «ЧОРНОМОРЕЦЬ» (Одеса) – 2:3 (0:2)
Голи: Ванат (53), Буяльский (55) – Єрмаков (4), О. Демченко (11, 70).
«ІНГУЛЕЦЬ» (Петрове) – «ШАХТАР» (Донецьк) – 0:2 (0:0)
Голи: Конопля (51), В. Павлов (85 автогол).
Вилучення: Паламарчук (78).
14 травня
«МЕТАЛІСТ» (Харків) – «ЗОРЯ» (Луганськ) – 0:5 (0:4)
Голи: Мизюк (1 автогол), Герреро (10), Шахов (21), Імереков (27), Бражко (85 з пенальті).
Вилучення: Є. Демченко (32).
«ЛЬВІВ» – «ВОРСКЛА» (Полтава) – 0:2 (0:0)
Голи: Сефері (57 з пенальті), Скляр (90).
«ВЕРЕС» (Рівне) – «МЕТАЛІСТ 1925» (Харків) – 1:0 (0:0)
Гол: Г. Пасіч (50).
Вилучення: Курило (59).
«КРИВБАС» (Кривий Ріг) – «РУХ» (Львів) – 1:0 (0:0)
Гол: Капіч (89 з пенальті).
15 травня
«МИНАЙ» – «ДНІПРО-1» (Дніпро) – 0:1 (0:0)
Гол: Довбик (79).
«КОЛОС» (Ковалівка) – «ОЛЕКСАНДРІЯ» – 0:2 (0:2)
Голи: Ковалець (4), Логінов (11).

Тактика і стратегія успіху
Три колективи чемпіонату УПЛ продовжують боротьбу за розподіл призових місць першості – «Шахтар», «Дніпро-1» і «Зоря». В стратегії і сучасному стані цих команд є спільні риси, є і відмінності. На підставі останніх матчів чемпіонату спробуємо це проаналізувати.
У матчі-дограванні з «Олександрією» дніпрянам не вистачило вагомості аргументів, щоб досягти успіху. Все робилось правильно, все як і раніше – зв’язка Піхальонок – Довбик по центру, Гуцуляк праворуч, Бланко ліворуч, захисники під час стандартів біля воріт суперника. Але цього разу бракувало швидкості (від руху до прийняття рішення), мобільності, відтак, і злагодженості. На тлі організованих протидій «Олександрії» ці уповільнені загрози ефективно нейтралізувалися. Щось подібне спостерігалось і в матчі «Дніпро-1» з «Минаєм». Тут вдалось дотиснути. До речі, треба віддати належне дніпрянам, у них є така позитивна і важлива риса – наполегливо до кінця прагнути досягнути мети. У цьому контексті цікава і показова статистика – із семи останніх матчів чемпіонату в шести «Дніпро-1» на останніх 10-ти хвилинах матчу забивав голи, із них в чотирьох випадках уже в компенсований час. У тому числі і вирішальні голи матчу – з «Чорноморцем», «Рухом», «Львовом». Ідеально все вирішувати на свою користь з перших хвилин, але вміння боротися до фінального свистка якість, яка ще може стати у нагоді. Власне, і в останньому турі з «Минаєм» «Дніпро-1 досягнув бажаного наприкінці матчу. Що, як на мене, може стати на заваді амбітних планів дніпрян – це відсутність глибини запасу. Не кількісно, а якісно. Потужність дій команди базується на діях обмеженої кількості виконавців (не буду уточняти, щоб не розчаровувати інших, ви їх імена знаєте). Якщо з кимось із них трапляється ситуативний збій, фізично чи функціонально, – адекватної заміни немає. Головний тренер Олександр Кучер намагається здійснювати ротацію, але можливості об’єктивно на сьогодні обмежені. Від того, як проведе кінцівку чемпіонату гвардія «Дніпра-1» залежатиме кінцевий результат.
Схожа ситуація з функціональним станом команди наприкінці виснажливого змагального шляху сезону і в «Шахтаря». Але у руках Ігора Йовічовіча більша «колода карт». По-перше, керівництво клубу, втративши низку ключових футболістів-легіонерів, заздалегіть подбало про кадрове поповнення (Зубков, Михайличенко, Келсі, Швед, Гочолейшвілі), яке здатне виконувати поставлене завдання. Плюс у здібної молоді (у «Шахтаря» вона є) з’явилася можливість реалізувати свій потенціал. Йовічевіч, для утримування на необхідному рівні ігровий тонус команди активно користується цими можливостями для постійної ротації складу (за винятком кількох футболістів, які є «залізними» гравцями основи). Натомість втрачається у злагодженості і, я б сказав, невимушеності дій. Останні здобутки даються з певної натугою. І в матчі проти «Інгульця», попри відчутну ігрову перевагу, до вилучення голкіпера господарів Олексія Паламарчука ще нічого не було гарантоване. Як це спрацює у вирішальний момент – ще не відомо. У «Шахтаря» попереду два «лобових» протистояння з «Зорею» і «Дніпром», причому, одне за одним поспіль.
«Зоря» пішла іншим шляхом. Головний тренер Патрік ван Леувен витратив час і турнірні очки для визначення, злагодження і награвання оптимального складу команди. Знаєте що імпонує у сучасній «Зорі»? Немає слабкої ланки. Не кажу, що все ідеально, не кажу, що все довершено, не кажу, що безпомилково. Проте грубих і системних провалів немає. Кожен на своєму місці, кожен знає як йому діяти і, виявляється, вдається. Були сумніви за воротарську позицію. Все-таки дуже юний і недосвічений кіпер 19-річний Олександр Сапутін. Але коли в ігровому колективі все гараз, кожен проявляє свої найкращі особисті якості. Я вас запевняю, за кадровим потенціалом у лізі знайдеться достатньо команд, які можуть посперечатися з «Зорею». Але примусити цей потенціал працювати «на повну катушку» і у потрібному руслі – це треба вміти. У команди немає яскраво вираженого лідера, але у цьому й плюс. Бо Русин, Герреро, Антюх, Бражко, Імереков, та всю основу можна перераховувати, кожен лідер на своїй позиції. Мають в чемпіонаті вже 6-ть перемог поспіль. Випробування для «Зорі», як на мене, тепер буде в іншій площині – психологічній. Бігти впритул за спинами лідерів легше, аніж знаходити наснагу і впевнену рішучість їх обходити. А без цього ніяк, бо, наприклад, обіграти «Шахтар» на голому класі у «Зорі» потенціалу замало. Подивимось.

Екс-фаворит
Давненько не було такого, щоб «Динамо» не претендувало за кілька турів до завершеннгя чемпіонату практично хоч на якісь нагороди чемпіонату. Здається, в українській історії «Динамо» такого не було ніколи. Ця перспектива вималювалася після поразки динамівців у турі від «Чорноморця». А перед початком «воєнного» чемпіонату через мінімальні кадрові втрати «Динамо» було в фаворитах. Чесно кажучи, здивувала на післяматчевій конференції оцінка перебігу поєдинку з вуст виконуючого обов’язки головного тренера «Динамо» Олександра Шовковського: «Треба грати не з п’ятої, чи десятої, чи двадцятої, а з першої хвилини матчу». Я не не зрозумів Олександра .Володимировича, це він сам з собою говорив чи повчав журналістів, які його слухали? А не пробували те саме донести безпосередньо до футболістів «Динамо»? Каже, що говорив. Значить, непереконливо говорив. Вони мають виконувати такі установки, бо отримують за це хороші гроші. У матчі з «Чорноморцем» «Динамо» опинилося в полоні власних стереотипних уявлень (підозрюю, що не лише футболісти, а й чинний тренерський штаб), що майже всі суперники в чемпіонаті з перших хвилин будують свою тактику на грі від оборони. Яке не яке, але це «Динамо». А «Чорноморець» Григорчука взяв та й почав гру в атакувальній манері. Як таке може бути – розмірковували динамівці і їхні тренери. Поки розмірковували (говорю не образно – реально розмірковували, а не грали) отримали два м’ячі у свої ворота. Це ще дякувати Нещерету, який пару ударів потягнув. Але двічі за перші десять хвилин матчу і він був безсилий. «Динамо» отямилося лиш у середині тайму. Ще до перерви мали нагоди забивати. Відразу по перерві це вдалося. Напихали в перерві, мабуть. Зрівняли, дотискуй. Ні, знов зупинка. Ок, «закінчився бензин, то доливай». Чого чекати як запахне «смаленим»? Динамо робить заміни, коли «Чорноморець» знов повів в рахунку. У Андрієвського «не його день», сміливо можна було міняти у перерві на Царенка, єдиний який потім із заміною загострив гру та запізно. Сидорчук вже в середині другого тайму «вмирає» на очах. Зрештою саме він не завадив Демченку забити переможний м’яч. Хоча мав всі можливості, але не мав сил, просто впав. Зате наприкінці замінено Ваната, який щось прагнув в атаці, на гравця, що наразі на порядок слабкіший. Так що все закономірно.
Немає худа без добра. У «Динамо» є «залізне» 4-е місце, його вже ніхто не відбере. Ще в цьому чемпіонаті можна спробувати вдатися до радикальних заходів, з прицілом на наступний. Щоб із визначення «екс-фаворит» прибрати це не потрібне екс-.
Про «Чорноморець» дуже лаконічно. Григорчук таки «змайстрував механізм». Це вже команда. Якщо зміцнити, в майбутньому можна подумати і про серйозніші цілі. Але сьогодні ще треба подбати, щоб залишитися завтра.

У кожного свій шлях
«Олександрія» перемогою над «Колосом» захистила своє єврокубкове 5-те місце. Можна готувати валізи на поїздку наступного сезону до Ліги конференцій. Наступного туру очікує цікаве протистояння між командами, не обтяженими турнірними турботами: «Олександрія» – «Динамо». Своїми внутрішніми проблемами можуть вже перейматися «Кривбас», «Ворскла» і «Колос». В таблиці нижче у всіх ходіння «по лезу ножа». Наступного туру харківське дербі. «Львів» вже думає про майбутнє.
Далі на шпальті газети ми подаємо календар всіх матчів, що залишилися. Дивіться, аналізуйте, робіть висновки.

Роман СЛАВЕНКО

Exit mobile version