Чемпіонська розв’язка

28–29-й тури

28–29-й тури чемпіонату Української прем’єр-ліги розставили всі крапки над «і» в чемпіонських перегонах сезону-2022/2023. Три команди напередодні могли з більшими чи меншими шансами претендувати на головний трофей чемпіонату – «Шахтар», «Дніпро-1» і «Зоря». Саме у поєдинках за участі цих команд («Зоря» – «Шахтар» – 0:3, «Шахтар» – «Дніпро-1» – 3:0) із частковим залученням «Ворскли» («Дніпро-1» – «Ворскла» – 1:2) і вирішалася доля чемпіонського титулу. «Шахтар» заслужено і беззаперечно довів свою перевагу над переслідувачами і достроково за тур до закінчення змагань став переможцем Української прем’єр-ліги нинішнього сезону. Не вдаючись до детального переказування матчів останніх турів, спробуємо визначити головні тенденції і обставини, що призвели до сучасної ситуації у турнірній таблиці чемпіонату.

Головні амбіції
Однією з головних, а, можливо, й головною, запорукою успіху «Шахтаря» була ретельна, копітка і плідна кадрова робота перед початком і з перебігом чемпіонських перегонів. Хоча вважалося, що якраз у «гірників» через відхід провідних легіонерів будуть серйозні кадрові питання. Цього вдалося уникнути, як за рахунок власних резервів (Бондаренко, Судаков, Бондар, Конопля…), так і запрошених футболістів. Наприклад, такий гравець як Олександр Зубков посилив би команду і за легіонерів. «Вгадали» і з тренером – Ігору Йовічевічу вдалося швидко опанувати це господарство і ефективно керувати командою протягом практично всього сезону. Звичайно, для такої продуктивної діяльності потрібні не лише людські, а й фінансові ресурси. Вони в «Шахтаря» виявилися. А ось, що у «гірників» було набуте роками і, що вдалося зберегти – психологія переможця. Це проявлялося навіть у молодих футболістів, бо більшість з них, нехай і з обмеженим ігровим досвідом, вже не один рік перебувають у цьому колективі. Це те, що передається через атмосферу. І вже, якщо говорити про ці вирішальни матчі з «Зорею» і «Дніпром-1», і що, щиро кажучи, для мене стало навіть несподіванкою, в якій відмінній функціональній формі «гірники» підійшли саме до цих вирішальних матчів. Від проявів виснажливого сезону не залишилось і сліду. За швидкістю вони переважали своїх суперників у всьому. Зрештою, «Шахтар» є єдиною командою, яка у весняній вирішальній частині чемпіонату на тепер не зазнала жодної поразки. Тому й на першому місці.
«Дніпро-1» поступився «Шахтарю» в чемпіонських перегонах загалом. Поразка дніпрян своєму конкуренту в очному матчі була лише формальною фіксацією цього факту. «Осінній чемпіон» «Дніпро-1» весняну частину провів відчутно слабше. Дніпряни почали цей чемпіонат феєричною перемогою над «Динамо» у Києві – 3:0. І загалом 6-ма стартовими поспіль перемогами в чемпіонаті. Перед зимовою перервою – перше місце з відмінним здобутком: +11, =2, -1 (один матч догравався навесні). 35 очок у 14 матчах. Весняна частина не лише гірша за результатами, а й чи не головне – з поразками від своїх основних конкурентів. Багато вже говорилось про відсутність у «Дніпра-1» «глибини» запасу. я б більш комплексно розглядав це – обмеженість арсеналу дій загалом. Перед початком чемпіонату «Дніпро-1» теж провів кадрові рефомації. Було, зокрема, численне підсилення зі складу харківського «Металіста», серед якого був і головний тренер. Зрештою, як тепер виявляється, підсилення в «Дніпро-1» не спрацювало. Головна мета кожного матчу, віддав-забив, лягла на плечі в основному двох футболістів. Це, звичайно, добре, що в твоєму складі є найкращий бомбардир чемпіонату, Артем Довбик. І добре, що є найкращий асистент – Олександр Піхальонок. Але винести весь тягар турнірного шляху, та ще й з найвищою метою, на плечах двох футболістів (навіть, якщо додати ще пару призвіщ) – це не реально. Те, що працювало на повну і давало необхідний результат у першому колі, у другому втратило колишню ефективність. Суперники до цього вже були готові, а запропонувати щось інше, «Дніпро-1» не вдалося. Цю обставину треба було передбачити і відпрацювати у зимову паузу. До слова, виглядає, що молодому фахівцеві Олександру Кучеру забракло досвіду і тренерських навичок для здійснення найамбітніших планів, Досвід справа наживна, амбіції можна відкласти на наступний сезон, а зараз головне для дніпрян зберегти 2-е місце і путівку до Ліги чемпіонів.
І, звичайно, неприємною великою ложкою дьогтю на торті минулого чемпіонського матчу «Шахтар» – «Дніпро-1» стала масова бійка на футбольному полі в останні секунди поєдинку. Ну, добре, виявилося по одному з обох боків, м’яко кажучи, «нерозумному» футболісту, які затіяли з’ясування між собою. Це що привід, щоб уся команда вибігала на поле, стінка на стінку, з демонстрацією навичок у боксі, боротьбі і карате? За такі речі треба карати. І дуже суворо. Червоних карток тут явно замало.
Тренерові «Зорі» Патріку ван Леувену треба віддати належне. Він, мабуть, у другому колі чемпіонату витиснув із потенціалу своєї команди усі 100%, а то і більше. Видно, що луганці провели продуктивний зимовий тренувально-навчальний збір. Чітка організація гри, тактична грамотність, дисципліна, визначений оптимальний склад із прийнятною ротацією. Але, попри все це, в голову кожному гравцеві не влізеш. Це називається психологія переможців. Це, мабуть, за один сезон не створюється. І це, як я напередодні називав вірогідним, стало головною причиною, чому «Зоря» не витримала у ключову мить «золотої лихоманки». У матчі проти «Шахтаря» луганців було не впізнати. Простий м’яч прийняти без відскоку не могли, вивірену передачу віддати не виходило, в обороні – хаотичність, в атаці – нерішучість. Це все називається одним словом – мандраж. Ніколи у «Зорі» не було досвіду реальної боротьби за чемпіонський титул. За високі місця – так. За трофей, який ось поруч – ні. На відміну від того ж «Шахтаря». Це було помітно. Але тепер такий досвід є. Головне на наступний сезон зберегти команду і тренера.

Єврокубкова зона
Для «Динамо» із самого початку чемпіонату весь час чогось бракувало. Пригадуєте ще в осінній частині чемпіонату Мірча Луческу постійно нарікав на складнощі у підготовці команди – постійні переїзди, недостатні умови для ефективного тренувального процесу і повноцінного відновлення команди тощо. Я гадаю, він переважно говорив про обставини, що першкоджали в першу чергу йому повноцінно працювати в силу низки об’єктивних і суб’єктивних причин (вік, здоров’я, нерви…). Може так співпало, а може й ні – тимчасове сходження на капітанський місток Олександра Шовковського наприкінці чемпіонату ніби збадьорило команду. Емоційна енергетика теж має суттєве значення. Здається, якщо «Динамо» зможе на майбутнє знайти розумний «симбіоз» між досвідом і мудрістю Луческу та енергетикою і завзяттям Шовковського, це може принести хороші результати. Потенціал у команди повернутися до статусу, принаймні, одного із фаворитів змагання, безперечно, є. Нарешті відпрацювався ігровий кістяк команди. Тільки треба дуже розумно підійти з підготовкою до наступного сезону, з урахуванням і негативного досвіду, набутого у сезоні що минає.
Несподівано загострилася боротьба за 5-те місце у турнірній таблиці чемпіонату. «Олександрія», яка мала комфортну перевагу перед можливими переслідувачами, вкрай невдало проводить кінцівку чемпіонату – у трьох останніх турах зазнала двох поразок і одного разу зіграла унічию. На противагу «Ворскла» здобула уже чотири перемоги поспіль в останніх турах. Три перемоги у чотирьох останніх матчах здобув «Кривбас». Це надало можливість полтавцям і криворіжцям перед останім туром претендувати на входження до чільної п’ятірки чемпіонату. А 5-те місце в турнірній таблиці надасть право команді брати участь у розіграші європейського Кубку конференцій.

Низи і Довбик
Про низи не наважусь щось і прогнозувати. Дивіться календар останнього туру, зважуйте перспективи уникнути перехідних матчів. Є лобові зустрічі між прямими конкурентами, є матчі мотивованих команд проти вже не мотивованих. Сім команд (майже половина учасників чемпіонату) задіяні у боротьбі за безпечний перехід до наступного сезону УПЛ. Найкращі шанси за набутими очками уникнути випробовування долі у плей-оф у «Колоса» і «Миная», найгірші у «Вереса». Але можливі істотні переміни.
Отже, лише чотири команди із 16-ти в останньму турі можуть пограти у власне задоволення не особливо зважаючи на здобуті чи втрачені очки, бо для них це вже абсолютно нічого не значить – «Шахтар», «Динамо», «Металіст» і «Львів». Для інших в заключних матчах чемпіонату зберігається конкретний інтерес.
Залишилася ще одна індивідуальна інтрига чемпіонату – чи зможе дніпрянин Артем Довбик повторити або перевершити рекорд результативності українських чемпіонатів ще Генріха Мхітаряна. До повторення – один гол, до нового рекорду – два. І на все про все – один матч.
Ще одна тема для розмови – арбітраж чемпіонату. Але це тема вже для окремої розмови.

Роман СЛАВЕНКО

28-й тур
24 травня
«КОЛОС» (Ковалівка) – «ДИНАМО» (Київ) – 0:3 (0:1)
Голи: Волинець (9 автогол), Андрієвський (67), Н. Волошин (90+3).
«ДНІПРО-1» (Дніпро) – «ВОРСКЛА» (Полтава) – 1:2 (1:2)
Голи: Бланко (3) – Склря (з пенальті), Кане (45+3).
«ВЕРЕС» (Рівне) – «ОЛЕКСАНДРІЯ» – 2:2 (1:2)
Голи: Кльоц (26), Вовченко (55) – К. Ковалець (10), Михайленко (17).
«ЗОРЯ» (Луганськ) – «ШАХТАР» (Донецьк) – 0:3 (0:1)
Голи: Судаков (5), А. Бондаренко (59), Келсі (83).
Вилучення: Снурніцин (49).
25 травня
«МИНАЙ» – «РУХ» (Львів) – 0:0
«ІНГУЛЕЦЬ» (Петрове) – «МЕТАЛІСТ 1925» (Харків) – 0:0
«ЛЬВІВ» – «ЧОРНОМОРЕЦЬ» (Одеса) – 0:1 (0:1)
Гол: Салюк (23).
«КРИВБАС» (Кривий Ріг) – «МЕТАЛІСТ» (Харків) – 2:0 (1:0)
Голи: Д. Соса (42), Капіч (71).

29-й тур
28 травня
«ДИНАМО» (Київ) – «ВЕРЕС» (Рівне) – 3:0 (0:0)
Голи: Е. Рамірес (49), Гармаш (89), Н. Волошин (90+3).
«МЕТАЛІСТ» (Харків) – «МИНАЙ» – 1:2 (1:0)
Голи: Є. Демченко (36) – Вишневський (61), Паламар (75 з пенальті).
«ВОРСКЛА» (Полтава) – «КОЛОС» (Ковалівка) – 2:0 (0:0)
Голи: Феліпе (75), Скляр (87).
«ЛЬВІВ» – «ІНГУЛЕЦЬ» (Петрове) – 0:2 (0:0)
Голи: Ковальов (52 з пенальті), Сітало (71).
«ЧОРНОМОРЕЦЬ» (Одеса) – «РУХ» (Львів) – 1:3 (1:2)
Голи: О. Кузик (45+2) – Соломон-Отабор (17), Климчук (30, 64).
«МЕТАЛІСТ 1925» (Харків) – «КРИВБАС» (Кривий Ріг) – 0:2 (0:0)
Голи: Задерака (46), Кораблін (90+4).
«ШАХТАР» (Донецьк) – «ДНІПРО-1» (Дніпро) – 3:0 (1:0)
Голи: А. Бондаренко (9), Сікан (55), Степаненко (59).
Вилучення: Пеглоу (90+6), Назарина (90+6), Трубін (90+7), Федорів (90+8).
«ОЛЕКСАНДРІЯ» – «ЗОРЯ» (Луганськ) – 0:2 (0:2)
Голи: Н. Русин (9), Булеца (24).