Чемпіон нагадує про себе

6-й тур

Чинний чемпіон УПЛ донецький «Шахтар», здобувши минулого туру впевнену перемогу, одноосібно очолює турнірну таблицю змагань. Але йдеться тільки про першість за кількістю набраних очок. Гірники зіграли усі шість турів чемпіонату, а чимало команд свої матчі пропускали, «Динамо» наразі взалі зіграло лише половину відведених поєдинків. Тому за втраченими очками картина у турнірній боротьбі дещо інша. Саме «Динамо» за втраченими очками на сьогодні є прихованим лідером чемпіонату. Якщо кияни здобудуть перемоги у пропущених матчах, то обійдуть у турнірній таблиці «Шахтар» на одне очко. Також наздогнати гірників має шанс «Рух».

1 вересня
«ВЕРЕС» (Рівне) – «ЧОРНОМОРЕЦЬ» (Одеса) – 3:1 (2:1)
Голи: Сікейра (35 з пенальті), С. Шарай (45+3), В. Шарай (70) – Путря (24 з пенальті).
Вилучення: Салюк (10).
2 вересня
«МИНАЙ» – «ШАХТАР» (Донецьк) – 1:4 (0:1)
Голи: Гунічев (72) – Матвієнко (37), Кащук (61), Судаков (66), В’юнник (78).
«ПОЛІССЯ» (Житомир) – «ОБОЛОНЬ» (Київ) – 2:0 (0:0)
Голи: Грицук (90+7 з пенальті), Козак (90+8).
Вилучення: Мороз (90+4).
«ВОРСКЛА» (Полтава) – «ОЛЕКСАНДРІЯ» – 1:0 (1:0)
Гол: Скляр (29 з пенальті).
3 вересня
«ДНІПРО-1» (Дніпро) – ЛНЗ (Черкаси) – 0:0
«КОЛОС» (Ковалівка) – «КРИВБАС» (Кривий Ріг) – 0:3 (0:1)
Голи: Задерака (14, 87), Понєдєльнік (66).
«РУХ» (Львів) – «МЕТАЛІСТ 1925» (Харків) – 1:1 (1:1)
Голи: Жичиков (30 автогол) – Р. Русин (25).
Вилучення: Я. Мартинюк (73).

Подія тижня
Мабуть, найгучнішою подією у футбольному господарстві країни минулого тижня була, як грім серед ясного неба, заява про припинення фінансування харківського «Металіста 1925», а відтак припинення існування цього клубу УПЛ. Це було не тільки абсолютно несподівано, але й якось дико – Харків без великого футболу?
Протягом кількох днів повідомлення про ситуацію з «Металістом 1925» нагадували «зведення із зони бойових дій». Ось як розгорталися події.
Перший тривожний сигнал пролунав у ЗМІ: «Все дуже серйозно, команду можуть розпустити, власники клубу вже сказали футболістам шукати нові команди».
Потім почала з’являтися офіційна і не менш тривожна інформація.
Генеральний інвестор «Металіста 1925» компанія АES Group, яка володіє контрольним пакетом акцій харків’ян, припинила фінансування клубу. У заяві, розміщеній на офіційному сайті «Металіста 1925», повідомляється, що на такий крок компанію змусили піти проблеми з активами, які серйозно постраждали від військової агресії та ракетних ударів з боку росії.
Костянтин Валеулін, голова наглядової Ради, в оприлюдненій заяві підтвердив припинення фінансування харківського клубу «Металіст 1925».
«АES Group у 2020 році стала генеральним інвестором клубу, вивівши команду в Прем’єр лігу, створивши конкурентний і дуже перспективний колектив U19, зберігши дитячу академію, що є особливою гордістю клубу. Були амбітні плани і були реальні можливості.
За півтора року війни компанія перенесла чотири ракетні атаки на свої активи. Третій ракетний удар наприкінці липня 2023 року по портовій інфраструктурі Одеської області став нокаутом для АES Group. Ми позбулися практично всіх активів на території України.
Сьогодні АES Group вимушена оголосити про припинення фінансування Футбольного Клубу Металіст 1925. Ми готові до будь-яких пропозицій, від тимчасової продуктивної співпраці до безоплатної передачі корпоративних прав Клубу».
Потім генеральний директор «Металіста 1925» Ярослав Вдовенко прокоментував інформацію, що харківський клуб може припинити своє існування, додавши порцію оптимізму:
«Мова про припинення існування поки не йде. Є проблеми, які ми зараз вирішуємо. Питання, яке зараз вирішується, не стосується футболістів, цим займаються інвестори. Власники клубу зараз працюють над питанням, щоб якось переформуватись та перемкнути фінансові потоки».
Виконавчий директор «Металіста 1925» Андрій Недєлін уточнив:
«Завтра відбудеться останнє коло перемовин. Від якого залежить геть усе! Я правда не знаю, що буде завтра. Результат перемовин або заб’є останній цвях і поховає наш клуб, або ж «Металіст 1925» отримає ще один шанс на життя, розвиток і перемогу».
І нарешті щаслива розв’язка драми, яка, здавалося, неминуче насувається.
Виконавчий директор «Металіста 1925» Андрій Недєлін уже сповістив, що клуб домовився з потенційним інвестором, харківський клуб продовжує свою діяльність.
«Навколофутбольне диво сталося, ситуацію стабілізовано, загроза зникнення клубу минула. Виснажлива доба, довжиною в життя, завершується позитивно. Усі наші шанувальники можуть видихнути, «Народжені в бою» ще не сказали свого останнього слова в українській Прем’єр-лізі. Ми у грі! Про що на цю мить можна казати як про факт – «Металіст 1925» збережено».
Потім у клубі уже конкретизували обставини «навколофутбольного дива».
Засновник та СЕО криптобіржі WhiteBIT, Володимир Носов вирішив підтримати «Металіст 1925» у скрутний для команди час. Володимир Носов, уродженець Харкова, не зміг стояти осторонь проблеми «Металіста 1925». Не міг дивитися, як його рідне місто, яке має чудові футбольні традиції, може залишитися без футболу, повідомив офіційний сайт клубу «Металіст 1925».
Ось така драматична історія. Яка бурхливо розвивалася і, слава Богу, благополучно закінчилася. І все це наводить на тривожні думки – наскільки хитке і непередбачуване становище наших футбольних клубів навіть УПЛ. Майже всіх, за поодиноким винятком. Такі часи.
На тлі цих обставин команда «Металіст 1925» відбула до Львова на матч з місцевим «Рухом».

Боротьба за першість
Хороші новини і благополучні перспективи після перебування «на краю прірви» – здійснюють надихаючий ефект. Харків’яни «Металіста 1925» вийшли на поле одного із лідерів чемпіонату львівського «Руху» з відчайдушним наміром дати бій господарям. Львів’яни більше володіли ініциативою, але й гості не соромилися відповідати. І першими досягли успіху завдяки відмінному удару Ростислава Русина з-за меж карного майданчика точнісінько в кут воріт. Щоправда, рухівці доволі швидко відновили рівновагу. Необачно біля своїх воріт діяв захисник «Металіста 1925» Максим Жичиков, який примудрився переправити м’яча у свої ворота. У другій половини матчу «Рух» в уже звичній для себе манері доклав зусилля, щоб посилити тиск на ворота гостей, але харків’яни досить впевнено оборонялися. Вирішальне значення на підсумок матчу могло мати вилучення у середині другої половини гри у складі «Металіста 1925» Ярослава Мартинюка (до слова, досить сумнівне). Після цього гості переважно діяли на відбій. Проте господарям у якихось моментах не вистачало майстерності і, можливо, трохи везіння, щоб скористатися своєю перевагою. Харків’яни здобувають нічию у матчі з одним з лідерів. Львів’яни знову не програли, але після втрачених очок у цьому матчі змушені були поступитися місцем у першій трійці чемпіонату. Однак лише за набраними очками і різницею м’ячів. За втраченими – львів’яни залишаються на одному рівні з «Шахтарем».
«Шахтар» скористався нагодою, щоб зміцнити своє лідерсто. Причому гірникам для цього не довелося докладати надзусиль. Про матч «Минай» – «Шахтар» нема чого казати. Одна команда на голову вище іншої. Співчуття Володимиру Шарану, йому лише вчергове залишається констатувати заслуженість поразки його команди. «Минай» залишається єдиною командою чемпіонату, яка не здобула ще жодної перемоги.
Щодо «Шахтаря» хочу лише звернути увагу на один уже характерний для цієї команди випадок у матч. Жовта картка Георгія Судакова. І знову прямою ногою шипами в гомілкостоп супернику, ще й ззаду. Саме за таке порушення вже неодноразово у цьому чемпіонаті видалялися колеги Георгія по команді. Судакову пощастило, що суперник виявився терплячим і порядним. А ще, що на матчі не було ВАР. Якби суперник закатав «спектакль» з криком на весь стадіон, а суддя придивився до ВАР – це червона картка. Їм незабаром грати в Лізі чемпіонів. Там переважно досвідчені гравці, які після таких порушень уміють «вмирати» на полі. Через хвилину «воскресне», але Судаков цього б уже не побачив.

Старі нові дебютанти
Один поєдинок туру мав неординарну особливість. У ньому дебютували в чемпіонаті зі своїми командами обоє тренери. Хоча обоє мали подібний досвід з іншими колективами.
Новий виконуючий обов’язки головного тренера «Дніпра-1» Валерій Городов мав досвід керманича у вищому дивізіоні з «Нафтовиком» з Охтирки. Щоправда, це було понад 15 років тому. А Олег Дулуб, повноцінний головний ЛНЗ, може вважатися завсідником українського футболу. Починаючи з сезону-2016/17 він уже очолював «Карпати», «Чорноморець», а також «Львів». Новоспечені наставники не зіпсували один одному дебют, завершивши зустріч мировою. Хоча все йшло до перемоги дніпрян, які з початком другого тайму почали створювати одну гольову нагоду за одною. До того моменту як Городов чомусь вирішив прибрати з поля лідерів «Дніпра-1» і головних діючих осіб на полі – Олександра Пихальонка і Олексія Гуцуляка. Після цього гра заспокоїлась і вирівнялась, залишивши на табло добродушні нулі.

Інші
«Колос» і «Кривбас» – дві непоступливі команди з непоганим підбором досить досвідчених футболістів. Тільки в діях криворізьких гравців було більше осмисленності, а головне – самовіддачі. Може тому, що середній вік футболістів «Кривбасу» на полі був таки істотно нижчим. Головний тренер «Колоса» після мачу зробив висновок, що його гравці недооцінили суперника. Я б сказав інакше – переоцінили себе. Ковалівці продовжують робити ставку переважно на досвід. До «Колоса» в оренду з «Шахтаря» переходить 30-річний Андрій Тотовицький.
У матчі вчорашніх першолігівців «Полісся» уже на межі матчу дотиснуло «Оболонь». «Пивовари» нарікають на суддівство. Незадоволеним суддівством в матчі з «Вересом» в чергове виявився очільник «Чорноморця» Роман Григорчук. «Олександрія» не забиває в третьому матчі поспіль і поступилася «Ворсклі». У «Олександрії» найменше забитих голів серед усіх команд УПЛ. А «Ворскла» не лише забиває, а й здобула третю поремогу поспіль. «Акції» керманича полтавців Віктора Скрипника значно зросли, хоча були на межі «банкрутства».

Сидорчук у Бельгії, Русин до Англії
«Динамо» і «Зоря» через єврокубкові звитяги матч між собою у 6-му турі пропускали. Але в стані обох команд сталися помітні кадрові зміни.
«Динамо» на офіційному сайті оголосило про перехід до бельгійського «Вестерло» півзахисника капітана команди Сергія Сидорчука. Повідомляється, що клуб погодився на прохання гравця, який попросив відпустити його до закордонного чемпіонату. 32-річний Сидорчук підписав з «Вестерло» контракт на три сезони. «Вестерло» після шести турів чемпіонату Бельгії набрав 1 пункт і посідає передостаннє місце. Гравець провів за «Динамо» 327 матчів та забив 21 гол.
Ще один знаний в минулому футболіст «Динамо» залишив команду. 33-річний півзахисник Денис Гармаш прибув до Хорватії, де передбачається укладення ним контракту з місцевим «Осієком».
Один із лідерів «Зорі» нападник Назарій Русин перебирається до Англії. Англійський «Сандерленд», який грає в чемпіоншипі, другому за силою дивізіоні, офіційно підтвердив трансфер українського 24-річного форварда. Русин підписав з англійським клубом чотирирічний контракт з можливістю продовження ще на 1 рік.
Також у «Зорі» очікується днями офіційне призначення на посаду головного тренера Валерія Кривенцова.

Пауза
УПЛ бере двотижневу паузу на час матчів національних збірних. Є можливість щось осмислити, щось виправити, щось доопрацювати. Чемпіонат відновиться сьомим туром починаючи з 15 вересня.

Володимир СТАРИНСЬКИЙ