Спортивна газета "Вболівальник"

Боротьба чи ілюзія?

Не за горами чергова звітно-виборча Генеральна асамблея Національного олімпійського комітету України, коли відбудуться вибори нового керівника головної олімпійської структури країни.

АМБІЦІЇ БЕЛЕНЮКА
З неофіційних джерел було відомо, що чинний президент НОК Сергій Бубка не подаватиме свою кандидатуру на новий термін. Ця інформація не стала несподіванкою, адже в спортивних колах наш відомий у минулому чемпіон швидко втратив авторитет, оскільки з 24 лютого поточного року обмежувався лише обережними репліками щодо війни в Україні. Факт війни, звісно, Бубка не заперечував, однак він жодного разу не назвав росію агресором чи ворогом.
Тому останнім часом в кулуарах говорили лише про одного кандидата на престижну посаду… Мова йшла про чинного Міністра молоді і спорту Вадима Гутцайта, який свого часу приніс нам багато слави на фехтувальних доріжках. Але в кінці жовтня на горизонті з’явився народний депутат України та відомий вітчизняний борець греко-римського стилю Жан Беленюк.
Про рішення претендувати на місце президента НОК Беленюк повідомив особисто в соціальних мережах: «Мене обурили численні повідомлення від колег зі спортивної спільноти, що на асамблеї НОК деякі люди хочуть влаштувати вибори без вибору. Мабуть, дехто ще не розуміє в якій країні ми живемо і за що боремося прямо зараз, кожен на своєму фронті. Точно не за те, щоб нас ставили перед фактом, хто очолить ту чи іншу інституцію! Ми маємо право обирати та маємо право бути обраними, законним шляхом, чесно, в конкурентній боротьбі! Люди мають право бачити наші програми, знати нас в обличчя, порівнювати наші стилі та підходи, познайомитись з нашими командами, критикувати нас чесно і відкрито, а ми маємо, в свою чергу, прислуховуватись до критики! Час зізнатись, що у нас багато проблем, багато голосів спортсменів та тренерів, багато питань без відповідей! Моє завдання їх почути і допомогти! Ми чудово розуміємо дві основні функції НОКу, які мають бути фундаментальними… Перше. Захист наших спортсменів на міжнародній арені, особливо в часи коли вони такого захисту найбільше потребують. Друге. Залучення та справедливий розподіл коштів між спортсменами та федераціями, коли фінансування розподіляється за принципами та правилами здорового фінансово-результативного клімату, а не чиїхось особистих вподобань. Наша команда ставить цілі і не зупиняється, поки не досягне їх. Принцип цілком спортивний, проте в спорті його можна дотримуватись лише тоді, коли граєш чисто і за правилами! Я йду на вибори президента НОК, це серйозний виклик системі! Настрій рішучий, з запитом і надією на підтримку!».

ФАКТОРИ ГУТЦАЙТА
Потужно сказав Жан! Навіть трохи пафосно… Але в політиці, навіть якщо вона спортивна, інакше не можна. Однак є підозри, що прагнення Беленюка – це не реальні претензії на крісло, а саме ілюзія вибору. Дотримуючись політичної термінології, треба говорити про нашого борця як про технічного кандидата. Звісно, це лише припущення, але базується воно на переконанні, що у Гутцайта насправді немає реальних конкурентів. До того ж існує небезпідставна теорія, що Бубка підтримає саме Вадима Марковича, адже ці функціонери довго працювали разом, маючи схожі політичні та спортивні погляди. Хоча Гутцайт трохи рішучіший у своїх заявах, що стосуються війни. Ну, це в публічній площині, а як насправді думає функціонер – невідомо. Хочеться вірити, що його слова щирі.
А головною перевагою Міністра молоді і спорту треба вважати його поточну посаду, адже від позиції Гутцайта напряму залежить «електорат», тобто члени НОК. А це функціонери, спортсмени, керівники національних федерацій та обласних осередків НОК. Хто на яке фінансування зможе розраховувати – саме це й вирішує Міністерство. Тому треба бути хороброю людиною, аби руйнувати «гілку» заради іншої «гілки» з невідомими контурами. Звісно, й всередині НОК у Гутцайта є потрібний авторитет, адже він входить у Виконавчий комітет структури.
Офіційно заявляється, що вибори президента НОК проходитимуть в форматі таємного голосування усіх 162-х членів Комітету. Тому цілком можливі сюрпризи. Для перемоги кандидату треба отримати підтримку більшості виборців, тобто необхідний мінімум – 82 голоси. Гутцайт чи Беленюк? Важливо, щоби ми просто змогли провести нормальне голосування на Генеральній асамблеї Національного олімпійського комітету. А головним треба вважати усе те, що відбуватиметься після виборів! На що здатен Гутцайт чи Беленюк – лише час покаже, а час – це чотири роки. Саме такий термін відводиться президенту НОК, тому наступні вибори голови організації відбудуться лише у 2026 році, до якого ще треба якось дожити та пройти через дві Олімпіади: літо-2024 та зима-2026.

Ігор КРОВНИЙ

Exit mobile version