Бойкот чи самоізоляція?

Кабінет міністрів України відреагував на рішення Міжнародного Олімпійського комітету щодо російських і білоруських спортсменів. МОК у своїх рекомендаціях Міжнародним спортивним організація з певними обмеженнями, але не заперечував проти участі спортсменів із цих країн (крім командних змагань) у міжнародних турнірах.

Уряд України виступив із категоричною позицією, згідно з якою українським спортсменам забороняється брати участь в усіх міжнародних змаганнях, у яких беруть участь спортсмені з росії і білорусі. За порушення цього розпорядження, наголошують в Мінмолодьспорті України, передбачаються санкції, як до національних спортивних федерацій, так і до окремих українських атлетів.
Це урядове рішення викликало, м’яко кажучи, суперечливу реакцію в українському спортивному загалі. На противагу зазначається, що така позиція призведе до практично самоізоляції українського спорту з подальшою його деградацією. Натомість лунають звинувачення вищих керівних спортивних установ держави, Міністерства молоді і спорту України та Національного Олімпійського комітету, у пасивній позиції зі свого боку у відстоюванні інтересів українських спортсменів і відстороненні від міжнародного спорту представників країн, які здійснили і підтримали військову агресію.

Рішення Кабінету міністрів України
Українським спортсменам не можна буде змагатися на турнірах, де будуть представлені атлети з росії чи білорусі. Відповідне рішення ухвалене Кабінетом міністрів України. Про це повідомив міністр Кабінету Міністрів Олег Немчінов в ефірі телемарафону «Єдині Новини»:
«На засіданні Уряду ухвалене протокольне рішення за пропозицією колеги Гутцайта (міністр Мінмолодьспорту та президент НОК України) про те, що ми беремо участь у відбіркових змаганнях (на Олімпіаду-2024) тільки там, де нема росіян. Відповідно, участь поза межами цих критеріїв може бути підставою для позбавлення федерацій статусу національної», – заявив Немчінов.
Також Олег Немчінов додав, що спортсменам потрібно думати не про кар’єру у контексті бойкоту змагань, а про збережене життя.
Детального пояснення, як саме діятиме рішення Уряду України, немає.

Мінмолодьспорту щодо виконання рішення Кабміну України
«Узв’язку з наданням Міжнародним олімпійським комітетом рекомендацій міжнародним федераціям та організаторам міжнародних спортивних заходів щодо участі спортсменів з російським або білоруським паспортом у міжнародних змаганнях, за результатами проведених нарад та консультацій з керівниками спортивних федерацій з олімпійських видів спорту, з урахуванням позиції Комісії атлетів Національного олімпійського комітету України, підтримки національних федерацій з видів спорту та на виконання рішення Кабінету Міністрів України з окремих питань від 30 березня 2023 року Мінмолодьспортом розроблено проєкт постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Положення про надання на конкурсних засадах спортивній федерації статусу національної та позбавлення такого статусу».
Проєктом постанови, зокрема, передбачається можливість позбавлення всеукраїнської спортивної федерації статусу національної у разі участі спортсменів, що є членами відповідних спортивних федерацій, у міжнародних спортивних змаганнях, в яких беруть участь спортсмени з Російської Федерації та Республіки Білорусь. (Довідково: Однією із ключових особливостей статусу національної є те, що зазначені спортивні федерації отримують державну підтримку та фінансове забезпечення участі національних збірних команд із видів спорту у міжнародних заходах).
Також Мінмолодьспортом опрацьовується питання підтримки національних федерацій із видів спорту, щодо яких міжнародною федерацією може бути застосовано штрафні санкції за неучасть у міжнародних змаганнях.
Мінмолодьспортом разом із Службою безпеки України опрацьовується питання щодо застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) до спортивних федерацій та її членів за вчинення ними дій, які створюють реальні та/або потенційні загрози інтересам суспільства та держави».

Ярослава Магучіх, призер Олімпіади-2020 з легкої атлетики:
(В інтерв’ю Суспільне Спорт)
«Насправді я думаю, що це дуже слабка позиція – бойкотувати Олімпіаду. Ми маємо зробити усе, аби цього не сталося. Але не виступати на Олімпіаді… Це найбільше змагання, яке дивляться усі, хто не дивився раніше. Якщо там не буде українських спортсменів, це буде провал, чесно.
Дуже сподіваюся, що ми зможемо довести свою думку до МОК та всіх інших. Те, що коїться зараз у нас в країні, не вкладається в голові. Багато російських спортсменів підтримують цей режим, багато – бояться. Але я не знаю, як це виглядатиме – щоб вони підписали якийсь папір, що вони не підтримують війну. Якщо ми говоримо про легку атлетику, то вони виступають з емблемою клубу ЦСКА – це підтримка армії, я вважаю, підтримка геноциду».

ВІталІй Дуброва, головний тренер збірної України з дзюдо:
(В інтерв’ю Суспільне Спорт)
«Якщо росіян допустять зараз, то, на мій погляд, потрібно бойкотувати. Можливо, не бойкотувати змагання, а сутички, запливи з ними, забіги, матчі – таким чином висловлювати свою позицію. Це треба робити також коректно і гідно, бо в різних федераціях – різні правила: десь штрафи дають чи не дають. Але ті, хто кажуть, що бойкот – смерть українського спорту – це неправильно: ми не можемо легітимізувати росіян та білорусів своєю участю з ними. Думаю, якщо хочемо чогось досягти – можливо це і шантаж, і втрачаємо рейтингові бали, гроші – але якщо їхати і виступати з ними, то визнавати, що це така ж країна, що вони рівні з іншими та нормальні люди, а не орки і вбивці. Тим більше, що багато світової спільноти підтримують, бойкотують, скасовують змагання, а ми будемо виступати і щось доводити».

Роман Зозуля, екс-гравець збірної України з футболу:
«Уряд заборонив українським спортсменам брати участь в змаганнях, де будуть представлені спортсмени з росії та білорусі. Геніально!
Навіщо далі надриватися і працювати над тим, щоб не допустити до змагань ворожих спортсменів, якщо можна просто забанити своїх. Рішення в якому прямо таки відчувається жага до боротьби і перемоги».

Владислав Гераскевич, Олімпійська команда України зі скелетону:
«НОК ніяк не втрутився в розробку критеріїв допуску росіян до міжнародних змагань. Я озвучував це на зустрічах з Вадимом Гутцайтом. Я впевнений, що він знав про цю ідею. Я з самого початку говорив, що якщо все йде до допуску росіян, ми маємо брати активну участь у розробці критеріїв. Чому ми не вносили свої критерії – я не знаю.Я вважаю, що бойкот дієвий, але тільки в коаліції багатьох країн, якщо б це рішення було пропрацьоване і є якийсь план. Але, як я зараз розумію, плану немає».

Каміль Бортнічук, міністр спорту й туризму Польщі:
«Федерація фехтування Польщі після консультацій зі мною повідомила Міжнародну федерацію фехтування про нашу позицію, адже скоро в Польщі має проходити Кубок світу й вони наполягають на допуску росіян. Ми запросимо тих росіян та білорусів, що підпишуть декларацію про непідтримку війни, про їхню опозицію до воєнних злочинів, у скоєнні яких Міжнародний кримінальний суд у Гаазі звинувачує Владіміра Путіна. Якщо російський спортсмен підпише таку декларацію, я сердечно запрошу його до Польщі та європейського спорту».

P. S. росіяни відмовились від участі у фехтувальних змаганнях у Польщі саме через вимоги організаторів публічно засудити воєнну агресію РФ в Україні.

За матеріалами інтернетсайтів.