Напередодні
Приблизно вісім місяців український футбол мовчав – з 12 грудня 2021 року, коли скінчилася перша частина незавершеної першості-2021/22, але 23 серпня поточного року планується старт нової кампанії, що буде проходити в умовах повномасштабної агресії російської орди.
Довго наші функціонери народжували чемпіонат-2022/23, оглядаючись на позицію державних структур та військових адміністрацій, та поступово вдалося знайти формулу, за якою пройде
32-й за ліком турнір кращих українських клубів. Змагальна сесія, звісно, пройде з певними обмеженнями, оскільки ракети схиблених росіян продовжують вбивати українців, тому обов’язково треба мінімізувати ризики. Для цього й було вирішено грати на двох географічних «островах». Перша локація містить у собі Київ та Київську область, яка вважається досить захищеною з точки зору роботи української протиповітряної оборони. Друга зона – це західні регіони країни, розташовані досить далеко від зони активних бойових дій, а якщо говорити детально, то мова йде про Львівську, Закарпатську та Тернопільську області.
Але при цьому у нас буде діяти спеціальний протокол безпеки, який погодили військові адміністрації, правоохоронні органи, Міністерство молоді та спорту і місцеві влади зазначених регіонів. Документ містить вимоги до безпеки під час проведення футбольних матчів. Окремо звертається увага на повне виконання всіх прописаних там дій. Зокрема, під час повітряної тривоги матч одразу має зупинитися, усі присутні на стадіоні повинні перейти в укриття та знаходитися там до кінця повітряної тривоги. Лише після цього гра може бути поновлена. Тому завчасно треба готуватися до того, що найважливіше в такій ситуації – не спортивний результат, а безпека.
Саме ці обмеження вплинули на неприємне, але необхідне рішення: вболівальники не зможуть потрапити на стадіони! В критичній ситуації значно легше впоратися з безпекою близько 200 осіб, а от гарантувати безпеку тисячам глядачів немає можливості. Тому знову доведеться повертатися до практики порожніх стадіонів, але якщо у ковідні часи ці обмеження сприймалися з певними запитаннями щодо їх доцільності, то зараз не треба сумніватися, що іншого шляху в українського футболу немає.
Але найголовніше, що є команди, які зголосилися у важкій ситуації продовжувати виступи у внутрішній першості. Звісно, тимчасово довелося відійти в сторону «Маріуполю», адже місто перебуває в окупації, а також сезон пропустить «Десна», база якої та стадіон постраждали внаслідок обстрілів. На місця цих команд в Українську Прем’єр-лігу пришли кращі колективи Першої ліги – «Металіст» та «Кривбас», завдяки чому вдалося зберегти класичний набір елітного дивізіону – 16 клубів.
Вони традиційно будуть боротися за найвищі місця, з якими пов’язані звичні єврокубкові бонуси. Перше та друге місце – Ліга чемпіонів, третя позиція – Ліга Європи, а ще дві команди будуть претендувати на Лігу конференцій сезону-2023/24. Відкритим залишається питання кубкового турніру, але найближчим часом, якщо вірити чуткам, буде сформована спрощена система розіграшу другого за статусом змагання країни.
В силі залишається й спортивний принцип ротації між лігами, про що ми раніше говорили, але нагадати про цей аспект треба. Покинуть елітний дивізіон дві найгірші команди! Ще два колективи, що посядуть тринадцяте та чотирнадцяте місця, залишаються у підвішеному стані, бо для них передбачені перехідні матчі з четвертим та третім колективами Першої ліги відповідно. Ці ігри доведеться скасувати, якщо влітку наступного року «Десна» та «Маріуполь» повернуться в УПЛ. Тоді відбудеться лише класичний обмін: дві команди вниз, дві вгору. Однак це далека перспектива, а зараз важливо просто стартувати, аби вже й у спортивній площині довести усій планеті що Україна була, є і буде!
Ігор КРОВНИЙ