Спортивна газета "Вболівальник"

Без права на помилку

На збірну України очікують доленосні матчі щодо нашої участі у Євро-2024. Сподіваємось – два доленосні матчі. Для здобуття омріяної путівки на фінальний турнір чемпіонату Європи нашій національній команді необхідно здобути перемоги у поєдинках півфіналу і фіналу плей-офф відбору до континентальної першості.

21 березня у півфіналі плей-оф Євро-2024 збірна України на виїзді зіграє проти Боснії і Герцеговини. Якщо команда Сергія Реброва виграє у боснійців, то у фіналі плей-офф 26 березня прийматиме на умовно домашній арені у польському Вроцлаві переможця пари Ізраїль – Ісландія. Цей фінальний матч назве володаря путівки на чемпіонат Європи.

МОМЕНТ ІСТИНИ
Матчі плей-офф відбору на Євро-2024 без перебільшення стануть моментом істини для збірної України загалом і для її головного тренера Сергія Реброва персонально.
Сергій Станіславович очолив національну команду за принципом «з корабля на бал». Він навіть мусив пропустити стартовий матч збірної у відбірковому турнірі Євро-2024. Тоді у виїзному першому поєдинку проти команди Англії його «підстрахував» Руслан Ротань. Потім до роботи в збірній України взявся Сергій Ребров. Пригадуєте всю ту тривалу епопею з очікуванням його призаченням на посаду керманича головної команди країни. Та з якими нашими сподіваннями і надіями це все було пов’язано. І треба визнати Ребров не розчарував. До останньої хвилини останнього матчу відбору українські футболісти вели боротьбу з чинними чемпіонами Європи збірною Італії за путівку на Євро-2024.
Тоді у відбірковому турнірі було важче, а тепер відповідальніше. В першу чергу для самого Сергія Станіславовича.
У відбірковому турнірі Сергій Ребров своїм тренерським реноме ризикував не дуже й сильно. Маючи в суперниках такі топові європейські збірні як Англія та Італія, навряд чи у когось піднялася рука «кинути камінь» в головного тренера збірної України, якби довелося б їм поступитися, якщо нав’язати боротьбу, як і сталося,– пошана, якби вдалося обійти – був би героєм.
Зараз дещо інший підхід і інші реалії. Зараз збірна України у відборі плей-офф волею жеребу потрапила у компанію, де вона вважається фаворитом. І за шансами, які визначають експерти і букмекери, і за статусом, який українська команда має на сьогодні у світовій класифікації. Наразі у рейтингу ФІФА Україна посідає 24 позицію (1553 бали). У наших теперішніх і потенційних суперників показники рейтингу скромніші: Боснія і Герцеговина – 71 місце (1343), Ісландія – 73 (1343), Ізраїль – 75 (1323).
Звісно, вирішальне значення матимуть не рейтинги, відсотки і бали, а реальні події на футбольному полі. Але така ситуація створює передумови для наших очікувань
Отже, якщо у відбірковому турнірі на Євро-2024 були сподівання на боротьбу за путівку з грізними суперниками, то тепер у плей-офф є очікування, що збірна України здобуде цю путівку у протистоянні з командами, здолати які їй об’єктивно під силу. Тому відповідальність за кінцевий результат тренерського штабу суттєво зростає. А ми віримо у нього і наших футболістів.

ПЕРЕДІСТОРІЯ
Обидві команди, Україна і Боснія та Герцеговина не зуміли напряму пройти до Євро-2024 через відбіркові турніри.
Нагадаємо, наша збірна змагалася у групі С. Ми до останнього матчу зберігали шанси на другу путівку до фінального турніру чемпіонату Європи. Але не змогли на фініші здолати італійців і набрали з ними рівну кількість очок, поступившись лише за рахунок особистих зустрічей (1:2, 0:0). Суб’єктивно оцінюючи, можна сказати, що збірній України від початку не поталанило з жеребом. Якби ми зі свого кошика потрапили до деяких інших груп, то могли б розраховувати на роль одного із фаворитів. Але то вже в минулому.
Збірна Боснії і Герцеговини грала у відбірковій групі J, де на одного учасника було більше ніж у нас. Коли я говорив, що ми могли б претендувати на роль одного із фаворитів, то зокрема мав на увазі і цю групу. Тут, окрім явного лідера збірної Португалії, реальні шанси претендувати на другу путівку на Євро мали ще чотири збірних, серед яких була і Боснія та Герцеговина. Проте відбір боснійці відверто провалили – лише п’яте місце. До речі, теперішній очільник боснійської збірної сербський фахівець Саво Мілошевич перебрав на себе керування командою з 7-го туру відбіркового турніру, але нічим зарадити не зумів. У 4-х матчах під його проводом були 1 перемога (Ліхтенштейн – 2:0) і 3 поразки (Португалія – 0:5, Люксембург – 1:4, Словаччина – 1:2). Кращим бомбардиром боснійців у відборі став наразі півзахисник «Фенербахче» Раде Крунич з 2-а м’ячами, у Едіна Джеко лише один гол.

КАДРИ – УКРАЇНА
У кадрових питаннях збірну України напередодні матчу з Боснією і Герцеговиною найбільше турбувала ситуація з ушкодженням Віктора Циганкова, яке він отримав у матчі за «Жирону» в Ла Лізі. Остаточного вердикту с приводу того чи візьме він участь у цьому поєдинку дотепер немає. Але є підстави на це сподіватися. Головний тренер збірної України Сергій Ребров так окреслив ситуацію: «У Циганкова є шанси зіграти. Віктор лікується, займається кожен день, у нього є програма відновлення. Ми подивимося на динаміку. Ще є кілька днів до гри. Я знаю дуже добре Віктора. Якщо у нього буде змога, він завжди готовий грати за збірну». Раніше головний лікар збірної України розповів, що у відновленні гравця є позитивна динаміка.
Однак Ребров вирішив перестрахуватися і довикликав у збірну ще двох футболістів із резервного списку – Олексія Гуцуляка (СК «Дніпро-1», Дніпро) і Олександра Тимчика («Динамо», Київ). Тепер до матчу зі збірною Боснії і Герцеговини готувалося 28 футболістів. Ось як наразі виглядає список гравців збірної України, які можуть з’явитися на полі у цьому поєдинку.

Склад збірної України:
Воротарі: Георгій Бущан («Динамо», Київ), Анатолій Трубін («Бенфіка», Португалія), Андрій Лунін («Реал», Іспанія).
Захисники: Олександр Караваєв, Денис Попов, Олександр Тимчик (усі – «Динамо», Київ), Микола Матвієнко, Юхим Конопля, Валерій Бондар (усі – «Шахтар», Донецьк), Богдан Михайліченко («Полісся», Житомир), Віталій Миколенко («Евертон», Англія), Ілля Забарний («Борнмут», Англія), Максим Таловєров (ЛАСК, Австрія).
Півзахисники: Олександр Зубков, Георгій Судаков (обидва – «Шахтар», Донецьк), Микола Шапаренко, Володимир Бражко (обидва – «Динамо», Київ), Олександр Піхальонок, Олексій Гуцуляк (обидва – СК «Дніпро-1», Дніпро), Олександр Зінченко («Арсенал», Англія), Віктор Циганков («Жирона», Іспанія), Михайло Мудрик («Челсі», Англія), Сергій Сидорчук («Вестерло», Бельгія), Руслан Маліновський («Дженоа», Італія).
Нападники: Артем Довбик («Жирона», Іспанія), Роман Яремчук («Валенсія», Іспанія), Данило Сікан («Шахтар», Донецьк), Владислав Ванат («Динамо», Київ).

КАДРИ – БОСНІЯ І ГЕРЦЕГОВИНА
Насамперед варто представити головного тренера збірної Боснії і Герцеговини Саво Мілошевича. Вболівальники зі стажем мають пам’ятати його як нападника, який успішно виступав ще за збірну Югославії, а потім Сербію. Сумарно провів за ці збірні 101 матч, забив 35 голів – це рекорд тих часів. Багато грав і забивав Мілошевич у провідних чемпіонатах Європи – Англії, Іспанії, Італії. Здобутки його уже як тренера незрівнянно скромніші. Перший досвід самостійної роботи здобув лише 2019 року (через 11 років після закінчення кар’єри футболіста), очоливши тренерський штаб бєлградського «Партизана», в якому пропрацював до 2020 року. Тут він здобув єдиний на сьогодні свій тренерський трофей – Кубок Сербії. 16 червня 2021 року очолив словенську «Олімпію», яку залишив 10 жовтня 2021 року. 29 вересня 2023 року Милошевич був призначений новим головним тренером збірної Боснії і Герцеговини. Наразі це всі його тренерські звитяги.
Щодо теперішнього боснійської збірної, там теж останнім часом сталися кадрові переміни. Через травму захисника швейцарського «Базеля» Адріана Баришича головний тренер збірної Боснії та Герцеговини Саво Мілошевич докликав на матчі плей-офф Євро-2024 30-річного захисника Аднана Ковачевича з польского «Ракува», який має досвід 12-ти матчів за збірну.

Склад збірної Боснії і Герцеговини:
Воротарі: Ібрагім Шехич («Аль-Халідж», Саудівська Аравія), Нікола Василь («Санкт-Паулі», Німеччина), Кенан Пирич (АЕК, Кіпр).
Захисники: Амар Дедич («Зальцбург», Австрія), Юсуф Газибегович («Штурм», Австрія), Ельдар Цивич («Ференцварош», Угорщина), Сеад Колашинац («Аталанта», Італія), Анел Ахмедходжич («Шеффілд Юнайтед», Англія), Данніс Хаджикадунич («Гамбург», Німеччина), Ренато Гойкович («оренбург», росія), Ніхад Муякич («Анкарагюджю», Туреччина), Аднан Ковачевич («Ракув»,Польща).
Півзахисники: Раде Круньїч («Фенербахче», Туреччина), Гойко Цимирот («Аль-Фейха», Саудівська Аравія), Іван Башич («оренбург», росія), Беньямін Тахирович («Аякс», Нідерланди), Міралем П’янич («Шарджа», ОАЕ), Деніс Хусейнбашич («Кельн», Німеччина), Харіс Хайрандинович («Касимпаша», Туреччина), Амар Рахманович («крилья совєтов», росія).
Нападники: Едін Джеко («Фенербахче», Туреччина), Ермедін Демирович («Аугсбург», Німеччина), Харіс Табакович («Герта», Німеччина), Неманья Бильбия («Зринськи»), Саїд Хамулич («локомотив», росія), Смайл Превляк («Герта», Німеччина), Дал Варешанович («Різеспор», Туреччина).

ПРЯМА МОВА
Сергій РЕБРОВ, головний тренер збірної України:
– Я вважаю, що збір пройшов дуже гарно, ми підготувались і подивимось, як будемо готові до офіційної гри. Те, що збірна зібралась на кілька днів раніше – це навіть більше для того, щоб нагадати гравцям, що ми маємо робити, тому що у Боснії та Герцеговині тільки один гравець з національного чемпіонату. У них усі грають за кордоном, тому вони не мали змоги зібратись раніше і я вдячний клубам, які пішли нам назустріч і зіграли раніше – «Динамо», «Шахтарю» та «Дніпру-1». Вони дали нам змогу підготуватись більш щільно до цієї зустрічі, то я вважаю, що збір пройшов дуже гарно і я впевнений, що ми готові.

Саво МІЛОШЕВИЧ, головний тренер збірної Боснії та Герцеговини:
– Я читав деякі матеріали в українських медіа. Мені здається, вони нас недооцінюють, що мене дуже тішить. Але відповідати журналістам ми не збираємося. Свою відповідь ми покажемо на полі в матчі з Україною. Я не думаю, що Україна набагато краща за нас за індивідуальними якостями. Багато речей вирішуються командою за допомогою тактики. Футболісти повинні розуміти, що проблеми їм доведеться вирішувати в команді.

ФЕМІДА
Матч Боснія і Герцеговина – Україна обслужить німецька бригада суддів. Головний арбітр – 42-річний Фелікс Цваєр Його асистентами будуть Штефан Лупп і Марко Ахмюллер. Резервний арбітр – Даніель Зіберт, арбітр ВАР – Бастіан Данкерт.
Цікаво, що Цваєр уже обслуговував матч між Боснією і Герцеговиною та Україною 2021 року в межах відбору до чемпіонату світу-2022. Той поєдинок завершився внічию – 1:1, а арбітр показав три жовті картки боснійським футболістам, українцям жодної. червоних і пенальті не було.
Цваєр свою кар’єру футбольного судді розпочав у 2004 року. З сезону 2009/2010 і дотепер регулярно судить матчі німецької Бундесліги. Арбітр ФІФА з 2012 року. З 2013 обслуговує матчі національних збірних зони УЄФА, єврокубкові поєдинки, а також з липня 2017 року входить до елітної групи рефері УЄФА.
Взагалі за манерою суддівства Фелікса Цваєра можна вважати відносно поміркованим арбітром. Радикальні рішення, пенальті і червоні картки наліво і направо, якщо орієнтуватися на статистику його арбітражу, це не його стихія, хоча і такі вироки він застосовує.

Статистика Фелікса Цваєра:
Останні 100 матчів (Бундесліга і міжнародні)
Жовті картки 448 (середньо за матч – 4,48)
Другі жовті (вилучення) 7 (0,07)
Прямі червоні 11 (0,11)
Пенальті 26 (0,26)
Останнє міжнародне суддівство – 14 березня. Ліга Європи. Брайтон (Англія) – Рома (Італія) – 1:0
Жовті картки – 7 (2 – 5).
Червоні – 0. Пенальті – 0.
Фелікс Цваєр працює брокером з нерухомості та мешкає в Берліні.
Нам головне, щоб судив об’єктивно і неупереджено.

ПОТЕНЦІЙНІ СУПЕРНИКИ
Коротко про потенційних суперників збірної України команди Ісландії та Ізраїлю. Сподіваємося, що зустрінемося з кимось із них 26 березня у фіналі плей-офф до Євро-2024, бо невдахи півфінальних протистоянь у цій групі теж проведуть між собою втішний матч, який нічого не вирішуватиме.
Про статус Ісландії та Ізраїлю у рейтингу ФІФА в цьому матеріалі уже сказано. Ісландія до того ж грала в одній групі зі збірною Боснії і Герцеговини. Випередила боснійців на одну позицію (дивись таблицю групи J). Ізраїль змагався в групі І з командами Румунії, Швейцарії, білорусі, Косова, Андорри. Мав шанси здобути путівку на Євро-2024, але провалив кінцівку турніру (Ізраїль – Румунія – 1:2, Ізраїль – Швейцарія – 1:1) і фішував 3-м з доробком – 15 очок, поступившись Румунії (22 оч.) і Швейцарії (17 оч.).
В цій півфінальній парі нашого сектору плей-офф, Ізраїль – Ісландія, рейтинги суперників подібні, але букмекери невелику перевагу віддають ізраїльтянам.

ПЕРСПЕКТИВНІ ПЛАНИ
В керівництві Української асоціації футболу зберігають оптимізм щодо перспектив нашої збірної завоювати путівку до фінального турніру чемпіонату Європи. Відповідно перед початком Євро-2024 для збірної України уже запланована на початку червня низка контрольних матчів. Оголошено вже про третього суперника збірної у цей час – команда Німеччини.
Нагадаємо, чемпіонат Європи стартує 14 червня. Якщо збірна України проб’ється на Євро-2024, то перший свій матч там проведе 17 червня з командою Румунії.

Контрольні матчі збірної України:
3 червня – Україна – Німеччина
7 червня – Україна – Польща
11 червня – Україна – Молдова

Володимир СТАРИНСЬКИЙ

Exit mobile version