Спортивна газета "Вболівальник"

Баскетбольні переміни

В українському баскетболі сталася вагома подія – змінився головний тренер чоловічої національної збірної. Латвійський фахівець Айнарс Багатскіс офіційно очолив національну збірну України з баскетболу. Напередодні Федерація баскетболу України оголосила про звільнення попереднього наставника української збірної Віталія Степановського, за якого команда невдало виступає у відборі на Євробаскет-2025. Виконком ФБУ проголосував за припинення співпраці зі Степановським, який працював з національною командою з квітня 2023 року.\

Збірна України програла чотири стартові матчі відбору на Євробаскет. Команда зберігає мінімальні шанси вийти у фінальну частину турніру, а завершальні зустрічі відбудуться у лютому.
Айнарс Багатскіс вже очолював нашу команду з травня 2019 року протягом трьох з половиною років. Під його керівництвом збірна України успішно кваліфікувалася на Євробаскет-2022, вигравши групу відбору, а також дійшла до плей-оф, посівши 11 місце. Загалом за цей період Багатскіс провів 24 офіційні матчі, здобувши 13 перемог.
Багатскіс добре знайомий із українським баскетболом, адже раніше тренував не лише збірну України, а і деякі наші клуби – «Кривбас», «Будівельник» і «Київ-Баскет». Також має значний досвід роботи з національною збірною Латвії, а на клубному рівні працював у Латвії, Грузії, Туреччині, Ізраїлі, Німеччині та Румунії.
Після завершення кваліфікації чемпіонату світу-2023 у латвійського спеціаліста завершився термін дії контракту з Федерацією баскетболу України. Тепер Багатскіс поновить роботу зі збірною України, на яку очікують два заключні матчі кваліфікації Євробаскета-2025. Нагадаємо, збірна України зіграє проти Словенії (21 лютого) та Португалії (24 лютого).
Відповідно до формату кваліфікації, три команди, які посядуть найвищі місця в кожній групі, за винятком груп, до яких входять співгосподарі Євробаскету-2025 (Кіпр, Фінляндія, Польща та Латвія), вийдуть у фінальний раунд. У групах, до складу яких входитимуть країни-господарі, право на участь у Євробаскеті отримають господар та дві інші команди, які посіли найвищі місця.
Україна зберігає шанси зіграти наступного літа на чемпіонаті Європи: для цього в лютому потрібно вигравати дві гри, що залишились, а збірна Ізраїлю, в свою чергу, має перемогти в матчі з Португалією. Новий старий головний тренер Айнарс Багатскіс має оптимізм і віру у те, що ситуацію з перспективою виходу збірної України на Євробаскет ще вдасться виправити.

Айнарс БАГАТСКІС:

«Збірна України свого останнього слова у кваліфікації Євробаскета-2025 ще не сказала»

Головний тренер чоловічої збірної України Айнарс Багатскіс дав перше інтерв’ю після повернення на посаду керманича національної команди прес-службі ФБУ, в якому поділився емоціями від повернення та очікуваннями від вирішального вікна кваліфікації Євробаскету-2025.

– Наскільки неочікуваною для вас стала пропозиція повернутися до збірної України та з якими емоціями ви цю пропозицію прийняли?
– В нашій роботі треба бути готовим до всього, і коли я отримав цю пропозицію, я взяв час на роздуми. Були ситуації, які я мав узгодити зі своїм клубом (румунський Волунтарі – ред.), хотів обдумати майбутнє. І я прийняв це рішення.
Щодо емоцій, так, ситуація у відборі для збірної України не найкраща. Але все одно вона не безнадійна. Допоки у нас є теоретичний шанс, треба зробити все можливе. Ми маємо виправити та покращити те, що можна, про інше не треба навіть думати. Мене цікавлять виклики, і це безумовно виклик для мене.
– Яка для вас головна мотивація повернутися до збірної України?
– Не можу сказати, що я повернувся, адже у мене немає відчуття, що я дуже далеко пішов. Я тренував команду перед Віталієм Степановським. Мені цікаво. Але, безумовно, ми не можемо досягти успіху поодинці – ми маємо зробити це разом. Знову ж таки, треба показати максимум, а далі буде видно, який баскетбольний бог скаже своє слово – український чи португальський.
– Чи є додатковим тягарем відповідальності той факт, що в заключному вікні не все залежатиме від нас?
– Я так далеко не думаю. Я часто покладаюся на свої внутрішні відчуття, на інстинкт – це важливо в нашому житті. І в мене є глибоке внутрішнє переконання, що все буде добре.
– Чи слідкували ви за виступами збірної України останні півтора роки?
– Я дивився всі матчі української збірної, адже мені завжди цікаво слідкувати за командами, в яких я працював раніше. Дивитися, як вони грають, в якомусь сенсі порівнювати, що мені, можливо, варто було робити інакше.
Звичайно, тренер завжди несе відповідальність, але я не вважаю, що в тому, що в збірної України зараз 0-4 відповідальність тільки на Віталії Степановському. Це більше збіг обставин: якщо б деякі гравці в деяких матчах зіграли б трохи більше, якщо б трохи більше удачі було на боці України. Відповідальні за результат всі – не тільки тренер. Але тренер, звичайно, несе головну відповідальність.
Я на початку розмови сказав, що ми всі маємо зробити свою роботу трохи краще. В попередніх матчах були епізоди, де 2–3 правильних рішення могли б вирішити долю матчу в інший бік. Зараз найголовніше – це два матчі в лютому. Про все інше говоритимемо після цього.
– Наскільки важливо зібрати в лютому найсильніший склад і який шанс, що до команди приєднаються Герун та Скапінцев, які не брали участі в попередніх матчах?
– Я не впевнений в цьому. Ці гравці б знадобились – це 100%, плюс, мені здається, я їх добре знаю. Але я не впевнений, що в Геруна буде можливість прилетіти на ці матчі з іншої частини світу. Я буду дуже радий, якщо він приїде.
Щодо гравців, які виступають у США, то тут поки не спитав, не поспілкувався, говорити про щось зарано. Але всі чудово знають, що важко залучити гравців з-за океану – про НБА взагалі мова не йде, щодо Ліги розвитку НБА – тут ще може бути. Звичайно, я буду спілкуватися з їхніми агентами, адже поки є бодай 1%, що вони можуть зіграти за збірну, я маю цей шанс спробувати використати.
Я завжди казав, що мене навіть не цікавлять причини, чому гравці не грають за збірну – це завжди відповідальність гравця. Мені завжди хочеться спробувати дізнатися, щоб почути «так» або «ні», щоб розуміти, на що я маю розраховувати.
– Чи могли б відзначити прогрес якогось із гравців збірної за останні півтора роки?
– Не можу сказати, що хтось мене сильно вразив, скоріше гравці стали стабільнішими. Хотів би сказати, що зараз, коли Прометея більше немає, українці, які виступали в цьому клубі, мають більше ігрової практики. Але все ж таки, як це було видно по попередніх вікнах, рівень, на якому ці гравці зараз виступають, він трохи нижчий, адже Єврокубок є Єврокубок. Мені лише шкода, що в Прометеї не використали більше таланту українських гравців, адже вони в цьому клубі були здебільшого рольовиками. І якщо гравець, навіть виступаючи в сильному клубі, провів два сезони здебільшого на лаві, це майстерності не додає. І тепер гравцям за цей сезон треба надолужити згаяне – це моя думка. Можливо, я помиляюсь. Я слідкую, як розвиваються кар’єри всіх гравців.
В лютому я хотів би запросити декілька баскетболістів, які не були задіяні в попередніх вікнах. Не хочу говорити про це наперед, адже в мене є свої думки щодо ролей, щодо поєднання гравців на майданчику. Мені треба визначитись із асистентами, які будуть в тренерському штабі в лютому. Є декілька ідей, але говорити про це трохи зарано. Найближчим часом всі все дізнаються.
– Наскільки позначається на роботі специфіка поєднання тренерської діяльності в клубі та збірній?
– Я вважаю, що, якщо клуб дозволяє це робити, то це тільки бонус для клубу. Адже тренер отримує ігрову практику, яка важлива не тільки для гравців. Звичайно, тренеру, як і гравцям, іноді корисно посидіти та подивитись баскетбол з бокової лінії. Але, якщо є емоції та бажання, я не бачу проблем в поєднанні роботи в клубі та збірній.
Іноді найголовніше, як колись сказав Фратело, це не тактика, а добре знати своїх гравців, їхні вміння. Я не можу сказати, що для мене буде багато нового, адже з цими гравцями я провів багато часу – були гарні часи, були водночас важкі часи. Ми один одного знаємо і доповнюємо один одного.
– Чи залишилося у вас відчуття недомовленості після Євробаскету-2022?
– В нашій роботі немає дрібниць і баскетбол завжди складається з цих дрібниць та рішень. Якісь рішення в матчі проти Польщі нам завдали шкоди і ми той матч програли. Ми десь не дограли в захисті, поспішили в нападі і в результаті програли. Але поляки тоді зіграли дуже добре – дійшли до півфіналу і, як наслідок, в наступному сезоні покращили своє становище і в клубах.
Гравці мають розуміти, що виступ за збірну – це найвищий рівень. Звичайно, Євроліга – це головна сцена європейського баскетболу, але коли проходить чемпіонат Європи, то вся увага не тільки європейського, а й світового баскетбола прикута саме до цього турніру. Тому важливо там продемонструвати свою найкращу гру.
Не може бути кращої мотивації, ніж проявити себе в матчах проти найкращих гравців Європи. Вже зараз деякі зірки, зокрема Дончич, сказали, що вони гратимуть на Євробаскеті – це навіть не обговорюється. Це лише підтверджує те, наскільки для гравців важливо представляти свою країну. І кожен гравець, який доходить до рівня національної збірної, має розуміти, що він дійшов до цього рівня завдяки своїй країні. Це той податок, який ми можемо відплатити своїй країні.
Всі хочуть бути на чемпіонаті Європи. І я хотів би ще раз сказати, що збірна України свого останнього слова в цій кваліфікації ще не сказала.
– Айнарс, ви працювали в трьох українських клубах, вдруге працюватимете зі збірною України. Чи займає Україна в вашому тренерському житті окреме місце?
– Сто відсотків. Це окрема сторінка моєї баскетбольної книги. Було багато гарних емоцій, але зараз їх треба залишити збоку і фокусуватися на роботі. Ми маємо зробити найкращим чином те, на що ми насправді можемо вплинути. Все інше – другорядно. Всі гравці чекають наступних матчів і хочуть показати свою найкращу гру.
А під час цих новорічних свят я хочу побажати українським вболівальникам і всім українцям, щоб нарешті в Україну прийшов мир. Це найголовніше.

Exit mobile version