Баскет-обрії України

Збірні України

НАЦІОНАЛЬНА ЗБІРНА УКРАЇНИ

14 липня чоловіча збірна України розпочала підготовку до виступу у пре-кваліфікації чемпіонату світу-2027. Суперниками нашої команди по груповому раунду стануть збірні Швейцарії та Словаччини. Дві збірні з групи вийдуть до основної кваліфікації на чемпіонат світу.
Українці починають турнір виїздом до Швейцарії 6 серпня. 9 серпня зустрічаємо команду Словаччини. 16 серпня приймаємо швейцарців. Закінчуємо турнір 20 серпня в гостях у Словаччини. Збірна України зіграє номінально домашні матчі пре-кваліфікації чемпіонату світу-2027 в Ризі.
В рамках підготовки до офіційних матчів у збірної України заплановано три контрольних матчі – 24 та 25 липня в Ризі проти Нідерландів та 2 серпня в Хорватії проти місцевої національної збірної.
Тренерський штаб на чолі із головним тренером Айнарсом Багатскісом визначився із розширеним складом національної команди на майбутні матчі. До складу потрапило 22 баскетболісти, зокрема усі доступні легіонери. Найбільше із США – 5 гравців, по 3-є з Латвії та… Індонезії. З України теж троє.
Склад збірної України:
Захисники: Олександр Ковляр («Будучность», Чорногорія), Віталій Зотов («Йонава», Литва), Іссуф Санон, (ВЕФ, Латвія), Ілля Тиртишник («ОраСі Равенна», Італія), Максим Шульга, («Бостон Селтікс», США), Святослав Михайлюк («Юта Джаз», США), Михайло Бублик, («Київ-Баскет»).
Форварди: Богдан Близнюк («Йонава», Литва), Володимир Конєв («Дніпро»), Іван Ткаченко («Міттельдойчер», Німеччина), Артем Ковальов («Тангеран Хоукс», Індонезія), Олександр Липовий («Колоссос», Греція), Андрій Войналович («Сабах», Азербайджан), Вячеслав Бобров (ВЕФ, Латвія), Владислав Семерич («Індіан Хіллс», США).
Центрові: Максим Кличко («Монако», Франція), Данило Сипало, («Дніпро»), Ростислав Новицький («Валмієра», Латвія), В’ячеслав Кравцов («Борнео Хорнбіллз», Індонезія), Артем Пустовий («Сартрія Муда», Індонезія), Олексій Лень («Лос-Анжджелес Лейкерс», США), Дмитро Скапінцев («Ріп Сіті Ремікс», США).

МОЛОДІЖНА ЗБІРНА УКРАЇНИ. Євро U-20

Чоловіча молодіжна збірна України U-20 змагається на чемпіонаті Європи у вищому для цієї вікової категорії дивізіоні А. Українська команда лише цього сезону повернулась до еліти європейського чоловічого молодіжного баскетболу завдяки другому місцю на минулорічній першості в Дивізіоні В.
Власне ця обставина диктує першочергове завдання для України U-20 – зберегти позицію серед еліти. На груповому етапі суперниками нашої команди, яку очолює Валерій Плеханов, стали збірні Німеччини, Бельгії та Італії.
Відповідно до регламенту, на першому етапі 16 учасників чемпіонату Європи, по 4-и команди в групі, грають між собою в одне коло по 3 матчі. Всі збірні незалежно від позиції, і команда України теж, гарантовано проходять до 1/8 фіналу, де збірні нашої групи С зіграють зі збірними групи D (C1-D4, C2-D3, C3-D2, C4-D1). У групі D на чемпіонаті Європи-2025 грали Франція, Сербія, Словенія та Ісландія.
Переможці матчів 1/8 фіналу далі гратимуть за нагороди турніру, а команди, що програють на цій стадії, боротимуться за право залишитись в Дивізіоні А. До Дивізіону В опустяться три гірші команди елітного дивізіону. Наше завдання не бути серед них.
До складу України U-20 увійшли12 гравців. Відзначимо, що лише три гравці – Сипало, Кличко та Колаволе грали за молодіжну збірну в минулому році.
Склад збірної України на Євро U-20:
Захисники: Рафаель Колаволе («Легія, Польща), Ілля Ліщина, («Дніпро»), Єгор Сушкін, («Київ-Баскет»), Ілля Упир, («Черкаські Мавпи»), Андрій Бутко, («Спаніш Баскетбол Академі», Іспанія).
Форварди: Артем Романиця, («Валмієра», Латвія), Лука Лохманчук, («Патрік Скул», США), Андрій Ситар, («Естудіантес», Іспанія), Віталій Кузнецов, («Оменья», Італія).
Центрові: Максим Кличко, («Монако», Франція), Десмонд Йяму, («Баварія», Німеччина), Данііл Сипало, («Дніпро»).
На жаль, українська молодіжка у стартових матчах поступалася наприкінці поєдинків. Німцям за 8 секунд до кінця основного часу за рівного рахунку вдалося реалізувати два переможних штрафних. До речі, штрафні стали одним із визначальних чинників поєдинку: Німеччина реалізувала 11 з 17 кидків з лінії, в той час як українська збірна виконала за матч лише 5 спроб, забивши одну з них. Як виявилося, з німецькою командою, яка виграла всі матчі в групі і посіла перше місце, ми зіграли найвдаліше.
З Бельгією за гри очко в очко все вирішилося у завершальній чверті, коли гра збірної команди під пресингом суперника розладналася в усіх лініях. Проблемою також для нашої команди в цьому матчі стали підбирання: Бельгія виграла відскоки 51–35 (17–11 в нападі).
У завершальному матчі групи України з Італією стався повний крах від початку: перша чверть – 5:27. Далі команди спокійно дограли матч.
Першим суперником України у плей-оф буде збірна Сербії, яка виграла групу D. Гра відбулася 16 липня, після передачі газети до друку. У разі перемоги Україна виходить до чвертьфіналу, а у разі поразки розпочне боротьбу за виживання в дивізіоні А.

Чемпіонат Європи. Чоловіки, U-20. Дивізіон А
Іракліон, Греція. Група В
3-й тур
УКРАЇНА – Італія – 60:80 (5:27, 18:18, 20:18, 17:17)
Україна: Сипало 11+10 підб, Кличко 8, Сушкін 8+4 перед, Йяму 8+5 підб, Ліщина 8.
2-й тур
УКРАЇНА – Бельгія – 55:65 (12:10, 19:20, 14:15, 10:20)
Україна: Сипало (9+8 підб+3 перед+2 блок-шоти), Сушкін (9+6 перед), Колаволе (8), Кличко (7).
1-й тур
УКРАЇНА – Німеччина – 62:64 (15:18, 14:11, 14:15, 19:20)
Україна: Сушкін (19+5 перед), Сипало (12+6 підб+3 перех+3 блок-шота), Романиця (9), Йяму (6).

    ЖІНОЧА ЮНІОРСЬКА ЗБІРНА УКРАЇНИ. Євро U-18

    Жіноча збірна України U-18 завершила свої виступи на чемпіонаті Європи в дивізіоні В на 16-й позиції. Зважаючи, що це лише друга за силою ліга юніорського жіночого баскетболу, результат нашої команди є підстави вважати незадовільним. В елітному дивізіоні А грають 16 збірних, тобто наше місце в Європі у цій віковій групі – лише 32-ге. Це найгірший результат в історії жіночих збірних України U-18 – раніше це було 15 місце 2022 року в дивізіоні В (31-е в Європі). Не часто ми звертаємо увагу на жіночі баскетбольні змагання у таких вікових групах, тому варто тепер трохи детальніше про це.
    Жіночий юніорський баскетбол в Україні вже досить давно перебуває у занедбаному стані, тому великих очікувань від нашої юніорської збірної не було. Вони їх і не виправдовували, а виступили навпаки ще гірше, ніж в останні не зовсім славетні часи.
    Жіночі збірні України U-18 загалом 7 разів грали в елітному Дивізіоні А. Найкращим результатом стало 5 місце у 2007 році. Чотири рази наші збірні грали у 1/4 фіналу. Втім після вильоту у 2011 році у Дивізіон В наша команда ніяк звідти піднятись не може. Це був 12-й поспіль виступ жіночої юніорської збірної України у Дивізіоні В і лише двічі наші збірні грали у 1/4 фіналу – в 2013 році стали шостими, а у 2018 році – восьмими. На останніх двох жіночих чемпіонатах Європи U-18 України замикала топ-10. Цього разу зачепилися за 16 позицію, благополучно уникнувши вильоту до підвалу європейського жіночого юніорського баскетболу – дивізіону С.
    Хоча цього разу стартові розклади, зокрема підбір суперників у групі, навіть навіювали оптимістичні думки щодо дівчачих наших перспектив. Щоб продовжити боротьбу за підвищення у статусі до елітного дивізіону А у жіночому U-18 у складі 3-х кращих команд дивізіону В, потрібно було спочатку здобути вихід до 1/4 фіналу турніру з першого-другого місць у групі (крім України, Литва, Боснія і Герцеговина, Ісландія, Косово та Азербайджан).
    Фаворитами нашої групи була збірна Литви, яка мала великий попередній досвід виступів в еліті жіночої U-18, серед якого і перемоги у дивізіоні А. До того ж турнір відбувався у Литві. Минулого року литовки фінішували в дивізіоні В п’ятими.
    Боснія і Герцеговина розглядалася як головний конкурент за 2-ге прохідне до плей-оф місце у групі. Теж мають досвід виступу в елітній лізі, минулого сезону в дивізіоні В боснійки посіли 8-ме місце.
    Збірна Ісландії ні разу не грала в Дивізіоні А, а на останньому чемпіонаті Європи в Дивізіоні В була 12-ю.
    Збірна Косово та збірна Азербайджану в минулому році грали у нижчому Дивізіоні С. Для Косово це був лише третій чемпіонат у Дивізіоні В, Азербайджан взагалі дебютував на цьому рівні.
    У підсумку очікувано групу без втрат виграла Литва, з 3-ма перемогами в Ісландії, Азербайджану та України. Ми за найгіршою різницею очок у матчах між цими командами посіли 4-е місце у групі і вирушили лише до втішного плей-оф, який нам особливої втіхи теж не приніс.
    Спочатку для української команди складалося все дуже добре – 3 перемоги у 3-х стартових матчах. Але впала у око якась стала і неприємна тенденція – у кожному із цих матчів українська збірна разюче втрачала результат у другій половини матчу після успішної першої. Лише з Азербайджаном звели цей ігровий відрізок до нічиєї, ледь не дозволили з безнадійної ситуації врятуватися боснійкам, навіть Косово примудрилися програти. Проте тоді це ще не дуже бентежило – переможців не судять. На жаль, ця негативна тенденція продовжилася до самого закінчення турніру, призводячи до поразоки за поразкою у. З Ісландією, Болгарією, Румунією українки вигравали першу половину матчів, та й з Данією були у боротьбі, а в других половинах геть все вчисту програвали.
    Причому, доходило до конфузів: дозволи, зазначте, обидва рази у 3-й чверті, ровесницям з Ісландії та Данії накидати у свій кошик за 10 ігрових хвилин 37 і 34 очок відповідно. У юніорському жіночому баскетболі (це не НБА) таке означає – грати практично без захисту.
    Психологічні проблеми? Інна Кочубей ще минулого сезону, коли очолювала нашу жіночу збірну U-20, казала що важко досягати у юних дівчат стабільної психологічної рівноваги і впевненості та внесла пропозицію: «Сподіваюсь, ми дійдемо до того, що матимемо психолога в збірних, як це є в більшості команд Європи» Це було рік назад, схоже «віз донині там».
    Фізична готовність? Якщо подивитися на індивідуальні здобутки, то очевидно, що переважно команду «тягнули», здобуваючи левову частку, навіть понад половини командних очок, дві гравчині – капітан Поліна Тупало (ТТТ «Рига Юніорс», Латвія) та Валерія Куценко («Козачка»). Лідери це дуже добре, але ж не можна все тягти на одних плечах, а вийшло по факту так. Хоча перед цим турніром Інна Ігорівна на це звертала увагу: «12 баскетболісток, які потраплять до остаточної заявки, мають грати. Не так, що от ми маємо там шість основних гравчинь, на яких лягає весь тягар. Ні, вони мають всі грати, має бути взаємозаміна, допомагати одна одній». Статистика турніру не підтверджує втілення цих намірів у життя.
    До речі, на психології і фізиці могла позначитися ще одна обставина – у складі нашої збірної було чимало дівчат, які матимуть можливість зіграти за збірну U-18 ще й наступного року. Ну, будемо сподіватися, що тоді таких проблем стане менше.
    Нарешті, ще один фактор. У баскетболі побутує такий вислів: хто виграє 3-ю четверть, той виграє матч. Це не тому, що вона третя, а тому, що їй передує перерва у матчі, коли фаховий тренерський склад має можливість на підставі уже конкретики розвитку подій на майданчику вносити суттєві і ефективні корективи у дії своїх підопічних. Якому тренеру вдається це краще, той і виграє зрештою матч. У 8-ми зіграних поєдинках на Євро U-18 збірна України в 7-ми третіх чвертях матчів програвала, лише з Косово набрали на очко більше. Співпадіння?
    До речі, про тренерські справи. В українському жіночому баскетболі утворився цікавий кругообіг тих самих тренерів. Ще взимку на виконкомі Федерації баскетболу України затвердили головних тренерів жіночих молодіжних збірних України, які влітку 2025 року виступатимуть на чемпіонатах Європи в Дивізіоні В. Головний тренер національної жіночої збірної України, попри не дуже вдалий дебют на цій посаді, Євген Мурзін (він же залишається головним тренером чоловічої «Говерли»), цього літа очолює молодіжну збірну U-20. Його асистент в національній команді Інна Кочубей, яка минулого року також очолювала жіночу збірну U-20, тепер працювала з командою U-18. Такі «багатоверстатники» жіночого баскетболу, бачте, не тільки у футболі, як свого часу, Руслан Ротань. Отже, далі буде.
    За підсумком жіночого Євро U-18 у дивізіоні В до елітної ліги А піднялися Швеція, Німеччина та Хорватія, звідти до нас опустилися Греція, Португалія та Ізраїль.

    Чемпіонат Європи U-18. Жінки. Дивізіон В
    Вільнюс, Литва.
    Матч за 15–16 місця
    УКРАЇНА – Данія – 69:91 (23:23, 18:21, 19:34, 9:13)
    Україна: Куценко 24, Тупало 20+5 перед.
    Матч за 13–16 місця
    Румунія – УКРАЇНА – 66:57 (10:20, 9:15, 22:8, 25:14)
    Україна: Тупало 16+9 підб+3 перед+3 перех, Куценко 14+3 перед.
    Матч за 9–16 місця
    Болгарія – УКРАЇНА – 70:64 (12:20, 21:17, 16:11, 21:16)
    Україна: Тупало 28+8 підб, Куценко 13+5 підб.
    Група С
    УКРАЇНА – Ісландія – 71:96 (13:19, 24:14, 20:37, 14:26)
    Україна: Тупало 34+7 підб+5 перех, Куценко 10 + 4 перед.
    Литва – УКРАЇНА – 75:46 (18:11, 14:13, 19:6. 24:16)
    Україна: Куценко 10+3 перед, Шевченко 8, Лесько 7, Тупало 5+6 підб.
    УКРАЇНА – Боснія і Герцеговина – 81:76 (20:17, 24:12, 23:29, 14:18)
    Україна: Тупало 30+14 підб+3 перех, Куценко 19+6 перед+3 перех.
    УКРАЇНА – Азербайджан – 78:65 (19:16, 25:15, 16:20, 18:14)
    Україна: Шевченко 22 + 12 підб + 6 передач + 9 перех, Тупало 21 + 5 підб, Куценко 17+7 перед.
    Косово – УКРАЇНА – 51:62 (16:17, 11:25, 12:13, 12:7)
    Україна: Куценко 12+8 підб+4 перед, Тупало 11+12 підб+4 перех.