«Барселонський» футбол

Груповий етап

Черговий матч «Шахтаря» в груповому турнірі Ліги чемпіонів з «Барселоною» супроводжувався низкою специфічних обставин.

Група Н
20 жовтня
«БАРСЕЛОНА» (Іспанія) – «ШАХТАР» (Україна) – 2:1 (2:0)
Голи: Ф. Торрес (28), Ф. Лопес (36) – Судаков (62).
25 жовтня
«АНТВЕРПЕН» (Бельгія) – «ПОРТУ» (Португалія) – 1:4 (1:0)
Голи: Юсуф (37) – Еванілсон (46, 69, 84), Еустакіо (54).
Турнірне становище
1. «Барселона»  9
2. «Порту»  6
3. «Шахтар»  3
4. «Антверпен»  0

У донецької команди буквально за день перед тим з’явився новий головний тренер. «Барселона» після матчу з «Шахтарем» буквально за три дні мала грати суперпринциповий матч – Ель-Класіко з «Реалом». Ці обставини, очевидно, значною мірою вплинули на перебіг цього поєдинку, який відбувався в Барселоні.
На противагу, оголошеному Даріо Срною «шахтарського» футболу, «Барселона» продемонструвала як може виглядати «барселонський» футбол, коли того вимагають суттєві обставини. Зокрема, це зводилося для господарів до завдання здобути максимум очок витративши мінімум сил і ресурсів.
Натужна гра «Барселони» в останніх поєдинках пов’язана також з переповненим командним лазаретом. Проблеми зі здоров’ям мали відразу кілька провідних футболістів – Левандовський, Рафінья, Кунде, Педрі, де Йонг, Серхі Роберто. Дехто з них уже був готовий з’явитися на полі в матчі з «гірниками», але очільник «Барселони» Хаві вирішив перестрахуватися, віддавши перевагу деяким вчорашнім резервістам. Попри ці обставини барселонці вважалися явними фаворитами матчу.
Для нового керманича «Шахтаря» Маріно Пушича цей матч взагалі був дебютним на чолі команди. На знайомство з нею боснійський фахівець мав лише добу. Тому під час матчу в управлінні своїми гравцями йому допомагав, як міг, уже екс-в.о. головного тренера Даріо Срна. Зрозуміло, що якихось кардинальних кадрових перемін на цей поєдинок у гірників не було.
Перебіг самого матча, можна сказати, відповідав сценарію заявлених обставин. «Барселона» прагнула якомога швидше здобути для себе надійну перевагу, яка дозволить без пригод спокійно привести поєдинок у перможну гавань.
Як і очікувалося і експериментальна «Барселона» від початку матчу заволоділа ініціативою, але паніки в захисних порядках «Шахтаря» не було. А коли господарі виходили на хороші ударні позиції, кілька разів рятував Дмитро Різник. Гірники намагалися і контратакувати, проте без загроз. І все ж через майже півгодини матчу перевага господарів логічно перейшла з кількісної в якісну. На 28-й хвилині Ількай Гюндоган закинув за спини захисникам, вони не встежили за вбіганням Ферміна Лопеса, котрий влучив м’ячем у стійку, перекидаючи Різника. Першим на добивання був Ферран Торрес, що поклав корпус і розстріляв ворота метрів з десяти. На 36-й хвилині після провалу гірників в опорній зоні Лопес отримав м’яч перед штрафним і пробив у праву дев’ятку, від штанги м’яч влетів у сітку. Забігаючи наперед, відзначимо, що 20-річний півзахисник «Бурселони» Фермін Лопес був визнаний експертами УЄФА кращим гравцем матчу, який, крім голу, ще двічі влучав у стійку. «Його ігровий інтелект з м’ячем і без нього, час його заходів за останню лінію захисту, його чудова техніка та блискучий гол були досить переконливими, щоб назвати його найкращим гравцем матчу», – зазначили в УЄФА про Лопеса.
Ще для одного молодого футболіста цей матч може відіграти позитивну роль у його майбутній кар’єрі. Йдеться про Георгія Судакова. У другому таймі, коли «Барселона» спробувала перевести матч у процес догравання, «Шахтар» таки впіймав господарів на стрімкій контратаці. На 62-й хвилині
21-річний Судаков втік від 32-річного Оріоля Ромеу і чітко спрамував м’яч у кут воріт. Георгія визнано кращим гравцем матчу у складі «Шахтаря». Була інформація, що зацікавленісь в Судакові виявляє італійський «Ювентус». Але питання в ціні – за 100 мільйонів його купувати, звісно, ніхто не буде.
З’явилася надія врятувати матч, «Шахтар» пробував щось організувати в атаці, але відчувалося що у будь-який момент господарі здатні додати. Закінчення поєдинку, попри необхідність гірникам відіграватися, минула за відчутної переваги «Барселони».
У вимірі боротьби за 3-є місце в групі і вихід до плей-оф Ліги Європи результат у Барселоні для «Шахтаря» можна можна вважати прийнятним. Після чергового розгрому «Антверпена», вдома від «Порту», у «гірників» перевага над бельгійським конкурентом у очній перемозі і значно кращій загальній різниці забитих-пропущених голів. Надії на 2-ге місце і подальшу Лігу чемпіонів – більше теоретичні.
Насамкінець цікава і, можливо, показова статистика. В усіх трьох матчах, зіграних в нинішньому груповому турнірі Ліги чемпіонів, Шахтар другі тайми зіграв набагато краще, аніж перші. Більше того, у другому таймі гірники ще не пропускали. Ба більше, якби набрані очки рахувалися лише за підсумками других таймів, «Шахтар» був би у лідерах групи.
Результати «Шахтаря» у других таймах: з «Порту» – 0:0, з «Антверпеном» – 3:0, з «Барселоною» – «1:0». Тенденція, одначе.