Багатскіс залишається

Федерація баскетболу України та Айнарс Багатскіс домовилися продовжити співпрацю, тому латвійський фахівець залишиться головним тренером чоловічої збірної, але лише до лютого наступного року, після чого знову доведеться розглядати це питання.

ТРЕНЕР
Непроста кадрова дилема у нас виникла ще в першій половині вересня, коли ми завершили виступи на континентальній першості, посівши підсумкове одинадцяте місце (усього на турнірі грали 24 команди). Після цього Багатскіс відзначив, що будуть перемовини з ФБУ, хоча справа йшла до того, що наставник покине збірну України… Вже зараз зрозуміло, що чутки виявилися помилковими – Айнарс залишається з нашою командою, однак нова угода розрахована до завершення кваліфікаційного раунду чемпіонату світу-2023.
Латвійський тренер, треба відзначити, очолив збірну України в травні 2019 року, після чого ми провели успішний відбірний цикл континентальної першості-2022. Значно менше оптимізму було в фінальній частині турніру, а також ми невдало провели перші ігри другого етапу кваліфікації ЧС-2023.
Однак посередні цьогорічні результати не збентежили керівників ФБУ, які знову повірили в Багатскіса, а він позитивно сприйняв це рішення: «Я погодився продовжувати роботу зі збірною України, хоча мій контракт і завершився після чемпіонату Європи. Ця пропозиція – честь для мене, а допомагати баскетболу України – це мої прямі обов’язки. Поки є теоретичні шанси, треба продовжувати боротьбу за чемпіонат світу. Є певні ідеї щодо майбутніх матчів, адже у нас в наступних зустрічах знову буде трохи інша команда та інші гравці. Мені б хотілося, щоб у нас в головах постійно була думка про те, що ми маємо використати кожен шанс. Важливо працювати над тим, щоб привчати баскетболістів та усю команду до ментальності переможців. Кожна гра має бути – як остання. Ми маємо грати в свій баскетбол, думати про свою гру та налаштовуватися тільки на перемоги. Після завершення кваліфікації ми зробимо аналіз і побачимо, що у нас працює, а що – ні».

СВІТ
Варто згадати, що на чемпіонаті Європи ми дуже перспективно пройшли груповий етап, здобувши три перемоги над Великобританією (90:61), Естонією (74:73) та Італією (84:73). Однак після цього пішли поразки в іграх з греками (79:99) та хорватами (85:90). Хоча дві невдачі не завадили посісти друге місце, отримавши в 1/8 фіналу зустріч з Польщею. Цього суперника наша команда цілком могла пройти, однак реальність виявилася нещадною – поразка (86:94).
На жаль, це був не єдиний негативний момент нещодавнього відрізка, коли ми грали в серпні та вересні. Ще до початку континентальної першості наша команда провела два матчі у вирішальному етапі відбору на чемпіонат світу-2023, поступившись Італії (89:97) та Ісландії (88:91). Знову ми могли претендувати на приємніший підсумок, однак цифри на табло розчарували. А разом з цим українці втратили майже усі шанси на вихід у фінальну частину ЧС-2023, бо тепер лише чотири перемоги у чотирьох останніх матчах дозволять «синьо-жовтим» розраховувати на місце в топ-3 групи.
Вже в листопаді ми зіграємо в Нідерландах, де шанси на успіх дуже високі, а потім в столиці Латвії наша команда прийме Ісландію, якій треба віддати борг за поразку в Рейк’явіку. Вже в лютому наступного року підопічні Багатскіса спробують подолати Італію, після чого доведеться ще раз зустрітися з нідерландськими баскетболістами. Шанси на загальний успіх у нас не дуже високі, однак важливо у чотирьох матчах хоча б якісний баскетбол продемонструвати, а це ми можемо робити. Саме позитивна тенденція в ігрових аспектах дозволяє вірити, що Багатскіс разом з українським колективом йдуть правильною дорогою.

ОЛІМПІАДА
Ще одна дорога стосується найближчої Олімпіади, куди наша команда може вийти. На елітному турнірі в Парижі зіграють дванадцять збірних. Сім щасливих квитків отримають найкращі команди майбутньої світової першості-2023, а особливу путівку заберуть французи, бо вони господарі Ігор-2024. В теорії, звісно, ми можемо вийти на чемпіонат світу та посісти там місце у топ-7, але ймовірність такого сценарію дуже низька.
Відштовхуватися, на жаль, треба від чогось більш реального. Тому закладаємо ту умову, що «синьо-жовті» не зіграють на планетарній першості, а в такому випадку на нас очікують два раунди відбору на Олімпіаду. Спочатку 40 збірних будуть боротися за п’ять квитків у другий раунд кваліфікації, а потім ці щасливці з’єднаються з учасниками чемпіонату світу, які не потрапили у топ-7, аби вже остаточно визначити володарів чотирьох перепусток на Олімпіаду-2024. Однак до цих кваліфікаційних баталій ще дожити треба, бо заплановані вони на зиму та весну 2024 року.

Савелій СТУС

Відбір на ЧС-2023
Група L
24.08.2022
Іспанія – Ісландія – 87:57
Грузія – Нідерланди – 77:66
Україна – Італія – 89:97
27.08.2022
Нідерланди – Іспанія – 64:86
Італія – Грузія – 91:84
Ісландія – Україна – 91:88 ОТ

Турнірне становище
1. Іспанія  11
2. Італія  11
3. Ісландія  10
4. Грузія  9
5. Україна   7
6. Нідерланди  6