Аргентинський агент і не тільки

Міжсезоння

Літній трансферний період вже встиг відзначитися дуже серйозними придбаннями, але паралельно з ними йдуть непересічні вільні агенти, яким періодично вдається влаштовуватись на тепле робоче місце.

СТАТТЯ ВИТРАТ
Нещодавно чемпіон Франції віддав майже 80 мільйонів за двох гравців: 22-річного хавбека Вітінью («Порту», Португалія) та 20-річного Нуну Мендеша («Спортінг», Португалія). Витрати завжди треба перекривати прибутками, але ПСЖ влітку продав тільки голкіпера Альфонса Ареолу, за якого з переляку майже 10 «лимонів» віддав англійський «Вест Хем». Ще трохи зекономити парижани зможуть на заробітній платі, оскільки тепер не треба платити 13 мільйонів євро на рік Анхелю Ді Марії, який влітку став вільним агентом.
Яким чином аргентинець залишився без контракту? Йому вже ж 34 роки, які дають про себе знати. Саме тому французький клуб на певному етапі не захотів продовжувати співробітництво з гравцем, розуміючи, що на ньому заробити вже не вдасться. А свого часу не один клуб зміг трохи розбагатіти на цьому хлопцеві. Взяти хоча б «Росаріо Сентраль», який ще у 2007 році віддав футболіста в «Бенфіку» за 8 мільйонів євро, де Ді Марія поступово виріс у майже сформованого виконавця. Саме такого виконавця португальський клуб через три роки продав в «Реал», коли іспанському гранду довелося віддати 33 «лимони».
У 2014 році «королі» дуже вдало нагріли руки, продавши Анхеля в «Манчестер Юнайтед», котрому довелося сплатити за хавбека 75 мільйонів євро! Всього одного року вистачило керівникам англійського клуба для розуміння, що була зроблена помилка. Ді Марія в середині 2015-го переїхав в ПСЖ, у якого знайшлися 63 «лимони», щоби задовольнити англійців. У Франції за сім років у Ді Марії були різні відрізки кар’єри. Інколи він мав стабільну ігрову практику та тягнув на собі команду, а в інші моменти Анхель сидів в запасі, запам’ятовуючись лише в окремих випадках…
Саме в такому форматі, вкрай рідко граючи усі 90 хвилин, Анхель провів останній сезон, хоча при цьому йому вдалося забили п’ять м’ячів і віддати дев’ять результативних передач. Усі ці факти дозволили «Ювентусу» повірити в півзахисника, який, треба припускати, ще не сказав свого останнього слова. Однак віра – штука хороша, але про бізнес не варто забувати. Тому італійський гранд запропонував Ді Марії контракт всього на один сезон, але там є опція, яка дозволяє продовжити співробітництво на один рік, якщо усі зацікавлені особи з цим погодяться. Платити гравцю «стара синьйора» буде лише 7 мільйонів євро на рік, а це вдвічі менше, ніж було в Парижі.
І на цьому клуб не зупиниться! Варто припустити, що масовий розпродаж гравців – це справа рук нового тренера Крістофа Галтьє, який не розраховує на багатьох виконавців. У це перелік потрапили: Лайвен Курзава, Абду Діалло, Тіло Керер, Леандро Паредес, Данілу Перейра, Ідрісса Гуйє, Андер Еррера, Жоржіньо Вейналдум, Ерік Ебімбе, Юліан Дракслер і Мауро Ікарді. Раніше клуб хотів продати одного Неймара, але ніхто за бразильця не давав хороших грошей. От клуб і намагається продати багатьох дешевших виконавців, щоби зменшити ресурси на виплату заробітної плати. Хоча і безпосередньо за трансфери можна отримати непогані гроші…
А навіщо клубу гроші, якщо у нього є мільярдери з Катару? Бо правила фінансової чесної гри не скасовував, а вони говорять про те, що клуб повинен витрачати не більше, ніж заробляє. Або не набагато більше… То хоча б вже якось ховати треба гроші та їх обіг через «треті фірми». Але закликаємо усіх працювати в законодавчій площині, а якщо й порушувати окремі прийняті норми, то лише для перемоги над клятим ворогом на полі бою.

НОВА СПРОБА ІВУАРІЙЦЯ
Цікавим трансфером нещодавно відзначилась дортмундська «Боруссія», котра раніше закрила дірку в атаці після продажу Ерлінга Холанда. Однак в клубі вирішили, що одного Каріма Адейємі не вистачить, адже хлопець молодий, а у 20-річному віці навряд чи варто говорити про необхідну стабільність. Тому німецький колектив вирішив взяти за ті ж 30 мільйонів євро ще одного виконавця, який фантастично провів попередній сезон.
Себастьян Алле нещодавно страшенно розчарував, коли нічого не зміг показати в «Вест Хемі». В Англію івуарійський нападник переїхав влітку 2019 року, коли лондонці стали біднішими на 50 мільйонів євро. Півтора року вистачило «молотобійцям», аби поставити хрест на гравцеві, що сталося, можливо, занадто рано. На початку 2021-го Алле перейшов в «Аякс», а «Вест Хем» радів, що зумів на трансфері відбити хоча б частину вкладених коштів. Нідерландський клуб віддав 23 мільйони євро, і тоді приблизно стільки ж свого часу англійський колектив викинув на вітер. А от «Аякс» не викинув, а отримав від форварда за минулий сезон: 43 матчі, 34 голи та 9 результативних передач!
Подивившись на такі показники, «Боруссія» забрала 28-річного гравця, який сподівається пограти в Дортмунді до середини 2026 року. Цікаво, чи ця спроба голосно про себе заявити в топ-чемпіонаті буде вдалою? Свого часу з 2017 по 2019 рік Себастьян досить вдало грав за «Айнтрахт» (Франкфурт), тому футболіст знає німецький футбол. А може знати настільки, що талановитий Адейємі буде сидіти на лаві для запасних.

НАШІ ЗНАЙОМІ
Треба окремо відзначити, що після трьох років постійного орендного стану наш знайомий Аллахяр Сайядманеш покинув «Фенербахче», погодившись перейти у другий англійський дивізіон, де грає «Халл Сіті». Британці віддали за форварда майже 5 мільйонів євро, хоча ще шість місяців тому стамбульці хотіли отримати за хлопця 3 «лимона». З жовтня 2020 року і до завершення 2021-го іранський футболіст на хорошому рівні грав у «Зорі», однак луганський колектив не зміг потягнути трансферну вартість виконавця. А у «Халла» проблем з такими дрібними грошима немає.
Наостанок згадаємо про Івана Ордеця, який грав за московське «Динамо», а якщо говорити детальніше, то наш хлопець просто перебував у клубі, не виходячи на поле після 24 лютого. Так вже сталося, що в Івана був великий контакт, а розірвати його в односторонньому порядку – це велику компенсацію доведеться платити. Приблизно як заробітна плата за два роки. От і доводилося Ордецю залишатися в росії… Тепер трансферне вікно відкрите, то українець терміново пішов в оренду, претендуючи на німецьку Бундеслігу. Інтерес з боку «Бохума» виявився предметним, тому за нову команду Іван пограє до літа наступного року, а контракт захисника з московським колективом підписаний до середини 2024-го.

Володимир СІРИЙ

Резонанс

Чисті функціонери
В п’ятницю, 8 липня суд міста Беллінцона у Швейцарії, виніс своє рішення у справі про корупцію екс-президентів ФІФА та УЄФА – Зеппа Блаттера та Мішеля Платіні відповідно.

Розслідування справи розпочалося ще 2015 року. Звинувачення базувалося на тому, що у 2011-му ФІФА виплатила Платіні приблизно 2 мільйони швейцарських франків. Самі чиновники в один голос стверджували, що у них існувала усна домовленість щодо цієї виплати, і вона стосується консультаційної роботи Платіні в період з 1998 до 2002 року.
Суд погодився з такою аргументацією, яка була підтверджена відповідними виписками. У результаті обох екс-чиновників було виправдано. А могли дядьки отримати по півтора року в’язниці… Відбулися легким переляком.