Андрій ШЕВЧЕНКО: «Моя адаптація проходить нормально»

В столичному Будинку футболу відбулася зустріч президента УАФ Андрія Шевченка та генерального секретаря УАФ Ігоря Грищенка з представниками футбольних ЗМІ. Подаємо скорочений варіант з відповідей Андрія Шевченка за матеріалами УАФ.

– Радий вітати вас у Будинку футболу! Ми запросили вас на цю зустріч, щоб поговорити про український футбол. Нам цікава ваша думка, адже ми з вами робимо спільну справу, хоча живемо в дуже непростий час.
Нещодавно я був на Конгресі ФІФА, мав багато зустрічей, спілкувався з представниками багатьох країн світу. Чимало з них уже були зацікавлені в інформації про Україну і здивовані тим, що два роки у нас проходить чемпіонат країни, що грають наші національні збірні, що вони задіяні в усіх турнірах.
Я думаю, що це велика перемога всіх нас, усієї футбольної спільноти. Тих, хто має відношення до футболу. І журналістів, і президентів клубів, тих, хто щодня виконує свої обов’язки й зобов’язання.
Чому я кажу, що це наша перемога? Тому що футбол має дуже великий вплив у світі. Це дуже потужна сила, і дуже важливо, щоб ми правильно її використовували. І за це ми повинні подякувати захисникам України!

Про Конгрес ФІФА та участь України в заявці на ЧС-2030.
– Що стосується заявки на ЧС-2030 – як то кажуть, надія помирає останньою. Зараз нас там немає. Ми всі розуміємо чому. Поки що ніяких розмов про повернення в заявку не було. Принаймні, ніхто зі мною на цю тему не спілкувався.
Що було цікавого на Конгресі ФІФА? Насамперед, був дуже цікавий виступ Арсена Венгера, який надав детальну характеристику молодим футболістам, що найбільше задіяні в усіх чемпіонатах. Ми бачимо, що зараз є тенденція залучати молодь, давати їй грати. І саме про це він розповідав, було на цю тему багато статистики. І, я думаю, ця тенденція буде тільки підсилюватися.
Хороший приклад – наша національна команда. Якщо я не помиляюся, ми будемо наймолодшою командою на чемпіонаті Європи в Німеччині. Якщо не наймолодшою, то однією з наймолодших. Тому це дуже приємно, що в нас дуже гарна молодь.
Що ще було на конгресі? Було проголосовано, що чемпіонат світу серед жінок пройде в Бразилії. Хоча ми голосували за Німеччину, Нідерланди й Бельгію. Не можу сказати, що це прикро, але хотілося б, щоб ця подія була в Європі. Утім, упевнений, що Бразилія впорається з організацією цього турніру.

Про нову команду УАФ.
– Наша команда ще не до кінця зібрана, вона ніколи не буде повністю укомплектована, бо за такого штату, понад 200 осіб, завжди будуть нові люди, які будуть приходити, хтось буде випадати. Передусім тому, що перед ними будуть ставити завдання, а люди, які не будуть відповідати й не будуть виконувати ці завдання, – з ними будуть прощатися. Просто так людей ніхто тут триматине буде. Вони повинні показувати відповідні результати, брати за це відповідальність.

Про преміальні для національної команди за Євро-2024.
– Може, це мало, може, це багато… У нас такі домовленості були і з тренерським штабом, і з гравцями. Тобто ми повністю виконали всі свої зобов’язання як перед гравцями, так і перед тренерським штабом та персоналом.
І плюс ми виконали також зобов’язання перед олімпійською збірною, для якої були передбачені преміальні, – їх пообіцяли, але не виплатили. Тому ми виплатили це вже зараз.
(Примітка: Сума виплат за вихід на Євро-2024 склала понад 3,3 млн євро. Як стало відомо Sport.ua, йдеться про виплати по 30–40 тисяч євро кожному гравцю в залежності від його внеску в успіх збірної. Також були виплачені премії Олімпійській збірній за потрапляння у фінальний турнір Олімпійських ігор (13,1 млн грн).

Про проміжні підсумки аудиту УАФ.
– Я думаю, коли аудит дасть повністю всю інформацію й коли він закінчиться, тоді це буде у відкритому доступі. Ми попросили, щоб аудитори дали проміжні висновки, які на той час вони могли дати. Ми повністю опублікували ту інформацію, яку нам надала компанія, що проводить аудит. Зараз ми чекаємо, коли вони закінчать цей аудит. Вони передадуть нам інформацію, і тоді, будь ласка, ви можете подивитися й скласти повністю картину того, що буде в цьому аудиті.

Про скасування Суперкубку та тиск на росію.
– Рішення про скасування матчу за Суперкубок було ухвалено клубами через те, що літо дуже напружене. Дуже багато фінальних турнірів у нас для збірних, єврокубки. Клуби самі повинні ухвалювати рішення – нам надходять пропозиції від них, ми їх розглядаємо.
Що стосується тиску на росію… Ви ж розумієте, що росія теж веде свою дипломатію. Вони розмовляють із дуже багатьма країнами, когось вдається переконати, тому є країни, які їх підтримують. І це факт. Ми зі свого боку робимо все, щоб переконати ці країни, поміняти повністю їхній вектор.

Про поліграф та призначення арбітрів за допомогою жереба.
– Ми здійснили ці зміни передусім для того, щоб поліграф дав можливість суддям захистити самих себе. Бо якщо ми розглянемо різні ігрові моменти, то дуже важливо розуміти, чи то просто суддівська помилка, які бувають у футболі, чи то заангажованість. Ми повинні дати арбітрам шанс. І тому поліграф більше для того, щоб у них була можливість при його проходженні підтвердити свою правоту.
Що стосується жереба й дозволу для України його використовувати, то ми спілкувалися з відповідними організаціями, пояснювали, яка ситуація склалася в українському футболі і, зокрема, в суддівстві. До нас поставилися з розумінням того процесу, який ми робимо. До того ж жеребкування було тестовим. Тому ми будемо наприкінці чемпіонату приймати рішення, чи ми продовжуватимемо жеребкування, чи ні.
Повертаючись до поліграфу… Кожен арбітр Прем’єр-ліги вже бодай один раз пройшов поліграфічне дослідження. Також це зробила низка спостерігачів арбітражу, асистентів арбітра. І зараз деякі з арбітрів будуть повторно проходити поліграф. За деякими з результатів поліграфічних досліджень проводиться додаткове опитування арбітрів. Ці матеріали наприкінці сезону будуть передані до Комітету арбітрів УАФ і будуть враховані при формуванні списків арбітрів на наступний сезон.

Про відмову від географічного принципу призначення арбітрів.
– По-перше, багато арбітрів не проживають у місцях своєї реєстрації. Через війну вони змінили місце проживання.
По-друге, перед введенням процедури жеребкування ми попереджали клуби, що можливі випадки, коли команди судитимуть арбітри з місць, де базується одна з команд-суперниць у парі. Ніхто з клубів не заперечував.
Але ми знаємо, що є такі складності. Тому, як я сказав, по закінченні чемпіонату комітет уже буде приймати рішення, будемо ми продовжувати жеребкування чи ні.

Про зміну єврокубкового календаря, з матчами в січні.
– Ми поспілкувалися з УПЛ, надали їм можливість, карт-бланшна формування свого календаря. Тому що останніми роками часто були до УАФ питання, що нібито ми склали календар неналежним чином. Ми відверто з клубами поговорили. Ви граєте безпосередньо, будь ласка, сформуйте свій варіант календаря.У першу чергу це безпосередньо ті клуби, які на сьогодні вже кваліфікувалися в єврокубки, і ті, що ще виборюють таке право.
Тому вони повинні прийняти остаточне рішення. Коли визначали старт сезону, враховували й олімпійський турнір, тому початок відклали. Так само, залежно від того, як змінився саме взимку календар єврокубків, клуби також оцінюють можливість, яким чином це відіб’ється на календарі.
Питання, чи є ще достатньо слотів у календарі для проведення додаткових турнірів і матчів. Це важливе питання, і, наскільки мені відомо, клуби не вбачають можливості туди щось додатково планувати. Тому що, враховуючи всі моменти, у календарі також необхідно мати якісь дати на випадок форс-мажорів. Дивіться, яка зараз ситуація з електроенергією. Ми не розуміємо до кінця, як зможемо безпосередньо грати.
Я думаю, клуби Прем’єр-ліги повинні робити пропозиції. І ми будемо їх розглядати. Ми готові до різних сценаріїв,але які будуть для них кращі, ті й будемо розглядати в першу чергу.

Про адаптацію на посаді президента УАФ.
– Це дуже відповідальна адміністративна робота, тому дуже важливо мати команду. Як я говорив, команда буде формуватися постійно. Вимоги – ці люди повинні відповідати рівню, брати відповідальність і виконувати роботу. Тому працюю над цим постійно.
А в цілому моя адаптація на цій посаді проходить нормально, дякую. Ми живемо в дуже складний час, час війни, тому я не просто так казав – те, що в нас іде чемпіонат, дуже важливо. Багато країн навіть не розуміють, як таке можливо. Я вважаю, ми всі разом робимо дуже велику справу.

Про формування збірної на Олімпіаду-2024.
– Ми з боку УАФ ведемо цю роботу, ведуть цю роботу безпосередньой представники тренерського штабу. Багато що буде залежати від бажання гравців. Але я знаю, що майже всі вони хочуть, вони готовіїхати на Олімпіаду. Але тут же питання в тому, що немає можливості тиску на клуб. Це фактично має бути більшою мірою рішення клубу.
Це діалог. Тиску немає, і саме клуби будуть приймати остаточне рішення. Є, звичайно, позиція гравців, тому що, наприклад, наші хлопці із закордонних клубів – вони готові, вони хочуть виступати в складі збірної України. Ясна річ, якщо будуть здорові. У нас є тільки побажання й прохання до їхніх клубів. Ми розмовляємо. Ми робимо все, написали листи, спілкуємося з клубами, але остаточне рішення буде за ними.

Про майбутній чемпіонат України.
– Ми повинні думати вже зараз, як ситуація може помінятися, щоб у нас був план B, план C. Ми всі знаємо, що зараз дуже складна ситуація на фронті, і ніхто не знає, як вона буде розвиватися. Нехай Бог дасть сили Збройним силам України і всім, хто нас захищає! Наше завдання – зробити так, щоб усі матчі майбутнього чемпіонату відбулися. Стежимо за розвитком подій, щоб розуміти, як це робити.
Якщо буде покращення ситуації, якщо ми будемо розуміти, що в плані безпеки ми можемо розширити географію проведення матчів чемпіонату України,– ми будемо це робити.

Про військовий облік і оновлення даних у ТЦК.
– Я перебуваю на військовому обліку й так, я вже оновив свої дані в ТЦК.

Чим уже пишається Андрій Шевченко як президент УАФ.
– Я вже сказав спочатку, що пишаюся тим, що в нас є футбольна спільнота, яка робить неймовірні речі. Для мене, повірте, це неймовірні речі: два роки повномасштабної війни – а ми граємо у футбол, ми проводимо чемпіонат, у нас збірні присутні літом на всіх змаганнях.
Оце для мене привід пишатися!
Я пишаюся тим, що в нас дуже сильна футбольна спільнота. Так, інколи бувають скандали, інколи бувають інші різні речі. Але Україна – це футбольна країна, і дуже сильна! Нас чекає дуже гарне майбутнє, якщо ми будемо єдині.

Про єдиний телепул.
– Я щойно сказав про єдність – і одразу маю таке питання… У цій ситуації м’яч не на нашій стороні. Ініціатива в цьому питанні у клубів, вони повністю контролюють ситуацію. Тому саме вони вирішують своє майбутнє, у них на це є всі права. Вони зробили перший крок, запустили УПЛ ТБ. Учасники пулу хочуть продемонструвати іншій частині клубів, як це працює, і таким чином консолідувати цю всю історію. І далі, коли буде консолідація, ми вже знайдемо механізми, як це все спрямувати в правове русло.

Про скаутинг дітей, які виїхали за кордон.
– У нас є відповідний відділ, ми працюємо над цим. Сергій Станіславович Ребров – він відповідає якраз за це, це повністю його напрям. Для нас це дуже важливий момент, ми стежимо за нашими футболістами.
Зараз, я думаю, ми обов’язково підпишемо договір із компанією, яка має можливості повністю просканувати всіх наших гравців, переглянути навіть тих, хто в другому поколінні – у кого батько чи мати мають український паспорт. Тобто ми зайдемо ще далі. Ми над цим працюємо.

Про виступ збірної України U-17 на Євро-2024.
– Ми з Ігорем були присутні на першому матчі збірної на турнірі, їздили на Кіпр підтримати команду. Можу сказати, що в нас дуже талановита молодь. По першому матчу команда як мінімум повинна була грати внічию, бо було створено дуже багато цікавих атак, моментів. Забракло трішки реалізації, але в цій молоді я бачу дуже велику перспективу.

Про діяльність комітету з етики та чесної гри.
– За підсумками сезону, я думаю, ви побачите результати роботи даного комітету, у тому числі порівнявши списки арбітрів, які будуть на наступний сезон і були на цей сезон. Наразі ще йдуть певні додаткові опитування, розслідування, ви ж розумієте, що будь-яка інформація конкретно стосовно цього їм може тільки зашкодити.
Про те, про що можна говорити, ми даємо інформацію на нашому офіційному сайті. Ви, я думаю, мали можливість ознайомитися там із певною інформацією. Ті речі, про які ми не можемо говорити, – ви побачите їх потім, із часом. Але це буде відкрита інформація у відкритому доступі.

Про перебування президента УАФ в Україні.
– Насамперед, якщо ви ставите таке питання, я думаю, ви знаєте, скільки днів я вже перебуваю в Україні. Правильно?
Мені б хотілося, щоб ви знали, бо діти вже плачуть, що вони забули, який я, коли вони мене востаннє бачили, тому що я знаходжусь в Україні. І, крім того, є ж відрядження, це поїздки постійні. І не тільки як президента УАФ – я також ще й амбасадор UNITED24, і за мною ще є відповідальність і ті проєкти, які були ще шість років тому сплановані на цей рік, я теж за них повинен відповідати. Тому в мене зараз буде ряд таких коротких поїздок, адже, зокрема, мені треба їздити як амбасадору UNITED24 для збору коштів.
Я зараз офіційно зареєстрований в Україні, працюю в Україні.

Про зустріч з Андрієм Павелком в УАФ.
– Так, така зустріч була. Він приходив в УАФ на моє запрошення. Зустріч не була таємною. Ми поспілкувалися. Говорили про аудит в УАФ.

Про Євро-2024 в Німеччині.
– Раніше мені ставили питання, чим я пишаюся. Я сказав – нашою футбольною спільнотою. Але я хотів би доповнити ту відповідь. Я пишаюся тим, що наша національна команда, яку очолює Сергій Станіславович Ребров, вийшла на чемпіонат Європи. У дуже складній ситуації, у нас була дуже непроста група, були дуже непрості матчі.
І я його роботу оцінюю на дуже високому рівні. А завдання, які ми ставимо на Євро… Ще раз повторюся – у нас молода перспективна команда. І якщо ми вийдемо з групи, то це буде дуже гарний результат.