Африканський феномен

1/4 фіналу

Другий ігровий день чвертьфінальної стадії чемпіонату світу також розпочався з великої сенсації. У п’ятницю залишили турнір бразильці, а в суботу втратили шанси на титул «європейські бразильці» – португальці, яких образили марокканські футболісти.

10 грудня
МАРОККО – ПОРТУГАЛІЯ – 1:0 (1:0)
Гол: Ен-Несірі (42).
Вилучення: Чеддіра (90+3, друге попередження).

БЕЗ РОНАЛДУ
Зазвичай африканські збірні не відзначаються дисциплінованою грою, тим паче коли йде мова про колективи з місцевими наставниками. Вважається, що європейські фахівці здатні навчити гравців прагматичного футболу, однак в ситуації з Марокко ми бачимо абсолютно раритетне явище! Ця команда блискуче грає в обороні, та при цьому не можна сказати, що на чужій половині поля виконавці бувають лише на великі свята.
Підопічні Валіда Реграгі потрапили в дуже важку групу, де здавалося, що своє повинні взяти фаворити – хорвати та бельгійці. Однак африканці стали першими, після чого в серії пенальті вдалося переграти Іспанію, а тепер вистачило 90 хвилин, щоби «вмовити» іншого авторитетного опонента. Хорватія, Бельгія. Іспанія, Португалія – усі ці команди не змогли вразити марокканські ворота, а єдиний м’яч на турнірі африканці пропустили від збірної Канади!
Але незаперечним фаворитом звітного матчу були португальці, які нещодавно розірвали Швейцарію – 6:1! Такі цифри не могли не вразити! Та усім відомо, що за будь-якою великою звитягою стоїть високий відсоток реалізації гольових моментів, а також величезну роль грає перший м’яч. От і варто загадати, що результативну феєрію нещодавно розпочав Гонсалу Рамуш, якому вдалося з гострого кута неймовірним чином влучити в «дев’ятку». У цьому голі була певна частка збігу обставин, хоча не можна не відзначити, що якось дуже швидко розклеїлися швейцарці 6 грудня…
Що б сталося з марокканцями після голу – ми досі не знаємо, а перевірити це не вдалося минулої суботи, коли Рамуш, який тричі образив Швейцарію, знову з’явився з перших хвилин. Звісно, Криштіану Роналду при цьому залишився на лаві для запасних, що викликало обурення у багатьох вболівальників, однак сам зірковий футболіст резонансних заяв не робив.
Роналду лише після звітної поразки обмежився теплими словами: «Виграти чемпіонат світу з Португалією було моєю найбільшою та найамбітнішою мрією. Але мрії настав кінець. Я боровся до кінця, провів п’ять турнірів та віддав усі сили у цих матчах. Ніколи не здавався, завжди був поруч з чудовими гравцями, нас підтримували мільйони португальців. На жаль, мрії настав кінець. Я хочу зазначити, що дуже багато було сказано і написано останнім часом, але я завжди був максимально відданий збірній Португалії. Завжди боровся за нашу мету, ніколи не повертався спиною до команди та країни. Дякую, Португалія, дякую, Катар. Мрія була прекрасною доти, доки вона тривала».

УДАР ЕН-НЕСІРІ
Зрозуміло, що європейці володіли територіальною перевагою з першої та до останньої хвилини, однак збірна Марокко захищалася напрочуд організовано, причому зазвичай африканці не просто відбивалися, а намагалися конструювати свої атаки або просто тримати м’яч. Фаворит поєдинку за стартові 45 хвилин створив лише дві перспективні нагоди для взяття воріт, однак спершу на удар Жоау Фелікса зреагував воротар, а потім нападник трохи не влучив у ворота, коли бив з лінії штрафного майданчика.
Окремо треба сказати про шанс номінальних гостей перед перервою, однак тоді мова не йшла про якісний наступальний акт, адже Бруну Фернандеш просто з флангу виконав дуже підступний та неочікуваний удар, коли союзником Яссіна Боно стала поперечка. На той час марокканська команда вже встигла забити доленосний м’яч. Яхья Аллал виконав подачу з рідного лівого флангу, а на «другому поверсі» Юссеф Ен-Несірі перевершив Рубена Діаша та голкіпера. Звісно, основною проблемою тут стала помилка Діогу Кошти, якого й можна вважати одним з антигероїв цієї футбольної історії.
Також треба відзначити, що марокканська збірна перед антрактом не вперше підійшла до португальських воріт. Ще за нульового балансу на табло Селім Амалла трохи не влучив у ворота, а Софьян Буфаль не зміг переграти воротаря. І окремо треба сказати про дві «повітряні» спроби Ен-Несірі, коли «куля» йшла над поперечкою. Як виявилося, Юссеф тоді пристрілювався, щоби пізніше зробити головний результативний акт.

УСПІХ ТА ПЕРСПЕКТИВА
По перерві, ясна річ, марокканці відчайдушно втримували переможний результат, ефективно працюючи біля своїх воріт. Португальський колектив намагався пройти оборону суперника, однак місія виявилася нездійсненною. Що зробили хлопці Фернанду Сантуша в другому таймі? Бруну Фернандеш знову трохи не влучив у ворота, а пізніше, скориставшись передачею Роналду, потужним ударом під поперечку відзначився Жоау Фелікс, проте фантастичну реакцію продемонстрував Боно. Потім ще й вдесятьох осталися африканці, коли за дві хвилини Валід Чеддіра брудно зіграв проти Пепе та Жоау Фелікса.
Перед завершенням зустрічі свій шанс отримав Криштіану, однак і його спроба не стала великою проблемою для воротаря. Зрозуміли усе португальці вже в доданий арбітром час, коли Пепе головою бив дуже небезпечно, однак «куля» пройшла в кількох сантиметрах від стійки марокканських воріт. А потім було велике африканське щастя, причому захопило воно не лише Марокко чи Катар, а й Францію, де правоохоронним органам довелося стримувати емоційних мігрантів, які на піднесенні трохи перегинали «палицю», хоча критичні правопорушення не фіксувалися.
Почуття португальців зрозуміти можна, однак вболівальникам не треба сумувати. Так, час Пепе та Роналду вийшов, однак загалом у піренейців досить молода команда, яка може голосно про себе нагадати за чотири роки, коли Бернанду Сілва та Бруну Фернандеш ще будуть в нормі, а підтягнуться до них Жоау Фелікс та Рамуш, причому і в обороні вимальовується схожа перспектива. Однак це буде потім, а наразі продовжимо відстежувати шлях несподіваної команди, яка стала першою африканською збірною, що дійшла до півфінальної стадії світової першості!