Швидко промайнув перший триместр (3 етапи) сезону Кубка світу-2024/25. Є підстави для перших оцінок і висновків. Все пізнається у порівнянні. Якщо порівнювати з минулим сезоном, то нинішній дає певні підстави для оптимізму. Збірні України мають кращі позиції у командному заліку Кубка націй, порівнюючи як закінчили попередній сезон. Жіноча команда наразі піднялася з 9-го місця на 6-е. У чоловіків взагалі зафіксовано давно небачений злет – з 11-ї підсумкової минулого сезону українські біатлоністи тепер утримують високу 5-у позицію серед збірних Кубка світу.
Є гідні результати і в одиночних змаганнях гонок перших етапів турніру. Зокрема, 4-ті місця Віталія Мандзина у короткій індивідуальній гонці 1-го етапу у фінському Контіолахті та Юлії Джими у спринті 3-го етапу у французькому Ансі. Зокрема, це найкращий результат українських біатлоністів в особистих гонках Кубка світу за майже чотири роки. Востаннє четверте місце в одиночній гонці у чоловіків займав Дмитро Підручний – у мас-старті на етапі у чеському Новому Месті в березні 2020 року.
Потрапляння у квіткову церемонію на рівні Кубка світу сталося з українськими біатлоністками вперше з березня 2021 року. Тоді Юлія Джима тричі входила у топ-6 на етапах у Новому Месті, а одну з гонок – жіночий спринт – взагалі закінчила зі «сріблом».
Загалом же збірна України востаннє мала аж два фініші у квітковій церемонії у першому триместрі на рівні Кубка світу ще в післяолімпійському сезоні-2018/19. А востаннє здобувала медалі у цей відрізок сезону ще у 2017 році – «бронза» Віти Семеренко у спринті, зазначає Суспільне Спорт.
У чоловіків в індивідуальному заліку Кубка світу-2024/25 наразі троє наших представників в топ-25 (Віталій Мандзин – 20-й, Дмитро Підручний – 23-й, Антон Дудченко – 25-й), у жінок – двоє у топ-30 (Юлія Джима– 18-а та Христина Дмитренко – 30-а). Це непогані показники. Проблема в іншому – на такі непогані показники поки виявилися здатними тільки ця п’ятірка українських біатлоністів на обидві збірні.
Є резерви із досвідчених біатлоністів і ще зовсім юних. Як, кого і коли залучати з перспективою прийнятних подальших результатів, а кого ще або уже не варто – це тема для окремого аналізу і оцінок. Поки що знову повернемося то стартів сезону-2024/25, що уже відбулися.
ЧОЛОВІКИ
Дуже приємний і несподіваний сюрприз – загальнокомандне 5-е місце української чоловічої збірної у заліку Кубка націй. За три етапи українські біатлоністи мали одразу 10 фінішів у топ-15 гонок Кубка світу.
Утримати таку престижну позицію буде вкрай складно. Наразі в України лише 1 очко переваги над збірною Італії – головним конкурентом за місце у топ-5. Зате, як «страшний сон» зараз виглядає минулий провал – від 11-ї позиції, на якій українці фінішували у попередньому сезоні і втратили квоту в одного біатлоніста, відстань уже комфортна – 203 очки. Але якщо чоловіча збірна не скине обертів і закінчить нинішній сезон у Кубку націй на 5-й позиції, то збільшить присутність від України в особистих стартах відразу на два біатлоніста – від 4-х до 6-ти.
Проте, як не парадоксально, у таких в перспективі здобутках може бути закладена для нас й суттєва проблема – хто побіжить? Досягти тепер таких показників Україна змогла завдяки високим результатам тільки трьох біатлоністів: Віталія Мандзина, Дмитра Підручного та Антона Дудченка. Навіть із зменшенням у чоловіків нашої квоти після невдалого минулого сезону до
4-х представників від України в особистій гонці, позиція четвертого учасника перегонів серед наших ніяк не позбавиться ознаки «туристичної». Власне, про це вже йшлося.
Із тих, хто є – найкращі результати у першій третині нинішнього сезону серед наших чоловіків має Віталій Мандзин – 161 очко в особистих гонках і йде на 20-му місці в загальному заліку. До речі, його тільки минулого сезону почали підпускати до основного складу збірної України. Маємо результат. До того ж 21-річний спортсмен відкрив для себе можливість поборотися за синю майку, яку одягає лідер молодіжного заліку Кубка світу (віком до 23 років). Віталій заволодів нею на першому етапі змагань, але поступився після другого етапу американцю Кемпбеллу Райту, який здобув за перший триместр більшу кількість очок (207 проти 161). Але вже сам факт – Віталій став першим серед наших співвітчизників, хто одягнув синю майку лідера молодіжного заліку (впроваджена з 2020 року) Кубка світу.
Позаду хвилювання щодо результатів відокремленої від команди підготовки до сезону Дмитра Підручного. Капітан чоловічої команди тримає рівень, задавш и тонус зі старту. В Контіолахті в першій особистій гонці сезону, короткій індивідуальній гонці серед чоловіків, Підручний показав найкращий результат у кар’єрі у цій дисципліні на рівні Кубка світу – вперше замкнув топ-10. Потім були й невиразні гонки, але переважали гідні результати – 5 позицій від 10-го до 18-го місць. Другий наразі серед наших на 23 місці в індивідуальному заліку.
І третій, хто «тягне воза» у чоловічій команді – Антон Дудченко. Антон вважався спецом передусім в індивідуальних гонках. Тут він мав найкращі результати в кар’єрі – 5-те місце на Кубку світу-2020/21, 12-те місце – Кубок світу-2022/23. А цього сезону довів що може і в інших дисциплінах не гірше – 12-ті місця в масстарті на 1-му етапі в Контіолахті та в спринті на 3-му етапі в Ансі. Це його особисті рекорди у цих дисциплінах. Ще двічі фінішував 15-м. В індивідуальному заліку наразі замикає топ-25.
Тепер чоловічій збірній України необхідно знайти позитивний відгук на кадрове запитання: «Четвертим будеш?»
ЖІНКИ
Жіночій збірній України, якщо говорити про особисті гонки, треба починати пошуки хоча б «третьої».
Крім естафетних гонок, головний внесок до командної позиції Кубка націй зробили Юлія Джима та Христина Дмитренко. У жіночих стартах ми маємо право виставляти 5 біатлоністок.
В українській команді приємно тішить поверненням до звичних лідерських якостей найдосвідченіша наша біатлоністка Юлія Джима. Юлія, разом із згаданим 4-м місцем у спринті, має вже два фініші у гросмейстерських топ-10 гонок Кубка світу сезону-2024/25.
До того ж, відзначають фахівці, ніколи у кар’єрі Джима не мала настільки точної стрільби, як у першому триместрі сезону-2024/25. Юлія провела три «чисті» гонки у цьому сезоні і перебуває на другому місці у влучності серед спортсменок нинішнього Кубка світу з участю у понад половині гонок – влучність 93.64%. Поступається українка лише німкені Ванессі Фойгт (96.36%). Точність у біатлоні – дає надію на подальші успіхи. Наразі у Юлії Джими найкращий серед усіх українських біатлоністів показник в індивідуальному заліку – 18 місце.
За лідером тягнеться, маючи досвід участі уже другий сезон в еліті жіночого світового біатлону, Христина Дмитренко.
На етапі в Ансі Дмитренко показала найкращий результат у кар’єрі на Кубку світу – 17-те місце в гонці переслідування.
Ще 8 очок до української командної скарбнички принесла 19-річна Олександра Меркушина.
Тепер про пошук «третьої–четвертої–п’ятої». Через травму Ірини Петренко та незадовільну форму Анастасії Меркушиної шанси на перших етапах отримали 20-річна Олена Городна, 19-річна Олександра Меркушина. А 24-річна Лілія Стеблина в Ансі взагалі вперше в кар’єрі пробігла гонку Кубка світу. Бігла на всіх етапах цього сезону 27-річна Анна Кривонос, що поки має лише один фініш у топ-50 – 49-те місце в короткій індивідуалці Контіолахті. Вже з наступного року тренерський штаб очікує на повернення раніше травмованої Ірини Петренко і відновлення форми Анастасії Меркушиної. Як сподівається на наступні старти Кубка світу-2024/25 старший тренер жіночої збірної Микола Зоц: «Це вже буде зовсім інша команда, в позитивний бік».
КАЛЕНДАР
Другий триместр сезону Кубка-2024/25 сформують етапи в німецьких Обергофі, Рупольдингу та італійському Антгольці – усі відбудуться впродовж січня і підводитимуть команди до початку світової першості-2025 в швейцарському Ленцергайде з 12 лютого.4
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
Your Attractive Heading
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
3-й етап. Ансі (Франція)